בשבע 406: שאלת השבוע - מעמד האישה

גיל רונן, ח"כ ציפי חוטובלי ודניאלה ויס עונים לשאלת השבוע

ירעם נתניהו , ט' באלול תש"ע

האם צירוף אישה להרכב ועדת טירקל מקדם את מעמד האישה בישראל?

במימון הקרן החדשה / גיל רונן - מייסד ארגון 'הפמיליסטים'

לוחמי השייטת עדיין מתאוששים מפצעיהם וישראל עוד מתגוננת בפני העולם בפרשת המשט, אך לממסד העסקני הקרוי 'ארגוני הנשים' חשוב דבר אחד: לכפות על ועדת טירקל לקבל לשורותיה נשים. אם זכויות נשים מצויות בראש מעייניהן של העותרות, הרי שהיו צריכות לפרסם, עוד לפני העתירה, הודעה בדבר הערכתן לחיילי השייטת ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. ככלות הכול, החיילים חירפו את נפשם כדי להגן על הזכות היסודית ביותר של האישה היהודית בישראל: הזכות לחיות. ברם, קשה לדמיין את העותרות מבקרות את הפצועים במחלקות השיקום, אלא אם מטרת הסיור היא לטפטף רעל לאינפוזיות.

בראיונות עם עיתונאיות ידידותיות הן אפילו לא טורחות לטשטש את המניע האמתי שלהן. עו"ד ענת טהון-אשכנזי, מארגון המשפטניות היהודי-ערבי 'איתך-מעכּי', אמרה לבעלת טור ב'עכבר העיר' בתאריך י"ז בתמוז: "אנחנו לא רוצות ייצוג באשר הוא. יש לנו עמדות, אנו ארגון דו-לאומי... זו אחת הסיבות שלא הסתפקנו בדרישה לשתף נשים, אלא ביקשנו לצרף לדוח הוועדה חוות דעת מטעמנו, שתציג בין השאר את עמדת הנשים שהיו במשט". האם הכוונה לחנין זועבי?

'איתך-מעכי' היא העותרת הראשית מתוך שלושה ארגונים השותפים לעתירה. שניים מהם מקבלים מימון מהקרן החדשה לישראל. כמו תמיד, עסקניות מהימין משמשות בשמחה כעלי תאנה לתרגילי השמאלניות. השרה לימור לבנת הודיעה בפומבי על תמיכתה בעתירה. אחר כך טענה להגנתה כי מעולם לא שמעה על עמותת 'איתך-מעכי'.

.............................................


חשיבה אחרת / ח"כ ציפי חוטובלי - יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה

צירוף אישה להרכב ועדת טירקל, כמו לכל הרכב אחר, מקדם את מעמד האישה בישראל. יש כאן עיקרון יסוד ולפיו כדי שמדינת ישראל תכבד את דעתן של נשים, נשים צריכות להיות חלק מכל פורום חשוב של קבלת החלטות ושל עיצוב מדיניות בעניינים מדיניים או ביטחוניים.

נשים מביאות אתן חשיבה אחרת, ומחקרים מראים שיש קשר בין מגדר לבין חשיבה שונה. דווקא מפני שרוב הגברים שמציבים בוועדות השונות הם בעלי רקע ביטחוני ומתוך שורות מערכת הביטחון – בדרך כלל תפישת העולם שלהם ממסדית ומקובעת. לכן יש משנה חשיבות להציב אישה המוסיפה ממד מרענן וחשיבה מקורית.

ואם בעבר, באופן שמרני, חשבו שלא חשוב להציג אישה דווקא כי ההסתכלות היא מקצועית בלבד, היום הראייה היא אחרת לא רק בשאלה הנשית. היום הראייה היא לחפש ייצוג לאחר. והראָיה לשינוי בתפישה היא שבכל מקום מחפשים ייצוג לאדם דתי או למישהו מהפריפריה או למיעוטים. קל וחומר כשמדובר במחצית מהאוכלוסייה – ציבור הנשים, שראוי שיקבלו נוכחות שווה בפורומים כגון השביעייה או במל"ל (מועצה לביטחון לאומי), שם אין ייצוג לנשים כלל.

יש הטוענים שאין נשים מתאימות שיכולות למלא את התפקידים הביטחוניים או המדיניים הללו, אבל זו טענה שאינה נכונה. לא חסרות שופטות ונשות רוח שיכולת לאייש תפקידים בוועדות ושיכולות לתרום את תרומתן לא פחות טוב מהגברים.

וכדי לספר בשבחן של אנשים אזכיר את ה'כלי יקר' לפרשת 'שלח לך' המפרש פירוש מעניין על חטא המרגלים. לדבריו, החטא היה שמשה שלח מרגלים ולא מרגלות, כי נשים מחבבות את הארץ יותר מגברים. אפשר להסתמך על פירוש זה כדי ללמוד שלנשים יש תפישת עולם אחרת וזיקה מיוחדת לישראל, ולכן חשוב שהן יהיו מעורבות.

.......................................................

במה רעועה לקידום נשים / דניאלה ויס

עצם הקמת ועדת טירקל הוא עניין מעוות. לפיכך תהליך הקמתה והמשך התנהלותה מלווים בשובל של ציניות, של סקפטיות ואף מעין לגלוג. בלימת משט הטרור התורכי היתה צעד נכון. הטרוריסטים שנהרגו על הספינה הצטרפו למסדר 'קרבנות השלום', ויש להודות לקדוש ברוך הוא על שהם שילמו בחייהם ולא חיילינו, חלילה. חיילי שייטת 13 לחמו בגבורה ובתושייה מעוררת גאווה. כמו כל פעולה צבאית, גם פעולה זו עברה תחקיר ענייני, הפקת לקחים והסקת מסקנות לגבי מקצה שיפורים בעתיד.

ההיסחפות אחרי הביקורת הבין-לאומית עד כדי הקמת ועדת חקירה היא ביטוי של חולשה לאומית. החושים הבריאים של עם ישראל ממש סולדים מהוועדה ומכלול התגובות כלפיה ממחיש את עליבותה.

כל ההקדמה הזו חשובה כדי לענות על עצם השאלה עצמה. וכאן אשיב בשאלה משלי: האם באמת אפשר לקדם את מעמד האישה על במה רעועה ובהצגה גרועה כל כך שבה נרמס כבודנו הלאומי? ודאי שלא. כך שהשאלה כלל לא מתחילה.

ובכלליות צריך להבין שמעמד האישה הוא פונקציה של מימוש הייעוד, הן במעגל המשפחה והן במרחב הלאומי. כאשר האישה, האֵם, הרעיה, פועלת מתוך בהירות המטרה של הקמת משפחה בריאה ותרומה להרמת קרן ישראל בעולם, היא אכן תורמת לקידום המעמד. ואין כוונתי למעמד האישי, אלא למעמד עם ישראל כולו. צריך להבין שרק כאשר אישה יוצאת מביתה לעסוק בענייני הכלל – הבית שלה לא נפגע, אבל כשהיא מונעת מתוך אינטרס אישי – יש פגיעה. על כן יש לשים בצד את ה"אני, אני, אני", ולהבין שאנו עוסקים לא בקידום מעמד אישי כזה או אחר, אנו עוסקים בקידום גובהה של קרן ישראל.