בשבע 406: מצטלם מהשטח

בשבע , ט' באלול תש"ע

מצטלם מהשטח / עדי גרסיאל

נכון לרגע כתיבת שורות אלה, 'מסמך גלנט' נמצא עדיין בחקירה ולא ברורה מידת האותנטיות שלו. התקשורת מלאה בדיווחים סותרים, ולקורא עיתונים ממוצע קשה לגבש דעה לגבי מי שנמצא בעין הסערה: האלוף יואב גלנט. במעריב של סוף השבוע הקודם למשל, תוקפים שני עיתונאים בכירים את גלנט בשצף קצף. בן כספית מספר על עימותים שהיו לו עם האלוף ומאשים שהוא "בוחש בפוליטיקה ללא לאות, לא לוקח שבויים ומקדש את המטרה בלי קשר לאמצעים". ואילו עמיתו קלמן ליבסקינד טען כי גלנט ניכס לעצמו שטחים ציבוריים במושב שבו הוא מתגורר לטובת חנייה פרטית ודרך גישה לביתו.

עיתונאים בכלי תקשורת אחרים דווקא מפרגנים לאלוף פיקוד הדרום. אז האם יואב גלנט הוא מקצוען קשוח או 'בחשן' לבוש מדים? תשובה חלקית לשאלה הזו ניתן לקבל דווקא מזווית בלתי שגרתית: התמונות בהן מצולם האלוף. כמי שאחראי על בחירת חלק מהתמונות בעיתון זה, שמתי לב שבסוכנויות הצילום קשה למצוא תמונות 'לא קרביות' של גלנט. לרוב הוא מצולם לבוש במדי ב', הנשק עליו 'בהצלב' ולעיתים שועטים ברקע נגמ"שים מאובקים. בחינה של עיתונים אחרים מעלה ממצאים דומים (ראו תמונות). יש אמנם סיכוי שמדובר בקצין 'מורעל' שישן עם מדים כשהוא חובק את רובהו, אבל בתור מי שכיהן גם כמזכירו הצבאי של אריאל שרון האפשרות הזו נראית קלושה. הרבה יותר הגיוני שגלנט בוחר בקפידה את המצבים בהם יצולם, על מנת לשדר תדמית לוחמנית. זה כמובן לא פוסל את מועמדותו ולא מוכיח במפורש את הטענות שפורסמו במעריב, אבל אפשר לומר כמעט בוודאות שבמובן התקשורתי-תדמיתני, תמים הוא לא.

.................................עוד לא שבת שלום / חני לוז

לרשות השידור, הרשות השנייה והמועצה המפקחת על שידורי כבלים ולווין יש כללים הדורשים ליידע משתתפים מראש על הכוונה לשדר כתבה או סרט בשבת, ולא לשדרה ביום זה אם המצולמים בה הביעו את התנגדותם לכך. אולם אכיפתם של הכללים לא תמיד מתיישבת עם שמירת השבת.

בשבוע שעבר שודרה בערוץ 1 התוכנית 'מקבלים שבת' בהשתתפות הרב יוסף צבי רימון, המוכר כמי שמוביל את פרויקט 'תעסוקטיף'. הרב רימון התנה את השתתפותו בכך שהתוכנית לא תשודר בשבת. דא עקא, הערוץ הראשון שידר את התוכנית לאחר זמן הדלקת נרות. אמנם התוכנית שודרה לפני השקיעה, אך מבחינת כל שומר שבת, מדובר בשעה בה שבת כבר נכנסה.

תגובת רשות השידור: "בתוכנית 'מקבלים שבת עם דב אלבוים' נוהגים להזמין בקיץ אנשים דתיים מתוך הנחה שזמן הדלקת הנרות בירושלים הוא ארבעים דקות לפני כניסת השבת. יש להבדיל בין זמן הדלקת נרות לזמן כניסת השבת, במקרה הזה, שבת נכנסה ב- 19:29... למען הסר כל ספק, בתוכנית הועלה כיתוב 'צולם ביום חול'".

האם יש למישהו ספק ששידור תוכנית בזמן שבתי הכנסת כבר מלאים, היא בגדר הפרת ההסכם של אי-שידור-בשבת? "למרות שאין כאן חילול שבת (כי זה היה לפני שקיעה), הרי שלא כך הייתי רוצה שינהגו, כי בכל זאת יש כאן פגיעה בכבוד שבת בעיני האנשים", כותב הרב רימון.

במקביל, בשידור 'יומן ששי' בערוץ השני שודרה כתבה על שני ניצולי שואה, שקבוצת התמיכה של 'עמך' בה הם משתתפים יזמה וארגנה לשניים מהם 'בר מצווה': הם הגיעו עם משפחותיהם לבית כנסת ביום חול, הניחו להם תפילין והם עלו לתורה. בערוץ 2 הוסיפו את הכיתוב "צולם ביום חול", לטובת מי שחשב שמניחים תפילין בבית-כנסת גם בשבת... לצד ההומור, חברת החדשות גרמה למתפללים בבית-הכנסת להופיע על המרקע בשבת, וזאת - בניגוד להלכה.

...............................................


רצח רבין, עכשיו הסרט / ישראל מידד

לאחרונה התבשרנו שהתחילה העבודה על סרט דוקומנטרי חדש אשר יציג ידוענים כגון שייקה לוי ורמי הויברגר, המספרים על מה שעבר עליהם בלילה שבו נרצח יצחק רבין ע"ה ואיך האירוע השפיע עליהם. הסרט הנושא את השם 'איפה הייתם כשרבין נרצח?' יעלה לשידור סמוך ליום השנה ה-15 לרצח בערוץ 2 ('רשת'), ויכלול גם קטעים ממערכון השחרור של יגאל עמיר, ששודר במסגרת 'החמישייה הקאמרית'.

כמובן, אין כמו סרט תיעודי טוב לרתק את הצופים, להשכיל את ההמונים ולרגש את 'עמך', בתנאי שהסרט הוגן, מגוון ויש בו גם קורטוב של ביקורת. אך כאשר הסרט מוטה וחד-צדדי קיימת בעיה לא רק אתית אלא גם חוקית, על פי חוק הרשות השנייה.

הבה נעשה בדיקה קצרה: האם אבישי רביב יופיע כדי להסביר איך הרצח שינה את חייו, כמי שהועסק ביד השב"כ כדי להשחיר את פניו של ציבור גדול ואף להסית נגד רבין עצמו? האם איתן אורן ירואיין ויספר כיצד הוא הושפע בעקבות הכתבות שצילם והפיק על קבוצת אי"ל והאם יש לו מחשבות שניות כתוצאה מן הרצח? האם הצלם רוני קמפל יתבקש לספר איך חייו שונו בעקבות הרצח, ואיך בדיוק הוא הצליח לתפוס את הזווית המושלמת עד לרגע הירי ודווקא אז פיספס את הסיפור? ועוד אישיות שרצוי שתופיע בסרט: הסוכן 'דדה' מפרשת חיים פרלמן. מאוד מעניין יהיה לדעת איפה הוא היה בליל הרצח ואיך הוא הושפע ממנו.

אגב, אם ברצונכם לפנות לחברת ההפקה ולהעביר את הסיפור המעניין שלכם הקשור ברצח רבין, תוכלו לשלוח דוא"ל עם פרטים מלאים לכתובת: november1995@ynet.co.il4.

......................................................

חדשות בחדשות


יהושע מור יוסף, מנכ"ל תחנת הרדיו החדשה 'גלי ישראל', התפטר מתפקידו. מור יוסף אמר ל'בשבע' כי הוא עוזב ברוח טובה וחוזר למשרד יחסי הציבור שלו. עם זאת ימשיך לייעץ לתחנה. לאחרונה קיצצה 'גלי ישראל' מספר משרות במחלקת האקטואליה.


תושב עוספייה שעובד באגף הגבייה של רשות השידור, נעצר בחשד שאיים על שוטר שרשם לו דו"ח תנועה. על-פי החשד, העצור ועובד נוסף ברשות יצרו חוב מדומה למשפחת השוטר, ואיימו עליו כי ישלחו את אנשי ההוצאה לפועל לביתו.

מחקר של 'יפעת מחקרי מדיה' בעניין גירוש הילדים הזרים מעלה כי התקשורת נקטה עמדה ברורה: 49 אחוז מהאייטמים בנושא היו נגד ההחלטה לגרש, 36 אחוז - נייטרלי או אינפורמטיבי, ורק 15 אחוז תמכו בהחלטה. כך דיווח 'אייס'.
ביקורת הנקרא


קבוצת נשים בעלות סנטימנטים יהודיים רליגיוזיים נאבקות במשך שנים על הזכות לקיים תפילה בקול רם בכותל (חגי חיטרון, הארץ) יש עוד עיתון בעולם שהיה מגדיר כך את 'נשות הכותל'?שוקו, לחמנייה וברוך מרזל (ידיעות אחרונות) אכן, 'קייטנת נוער הגבעות' נשמעת מה זה מפחידה. בניגוד למשל, למשט נופש 'הכל כלול' על ספינה טורקית, עם חברת הכנסת זועבי


אני אנטי-ציוני? (אברהם בורג, ynet) ובכן, התשובה הקצרה היא : 'כן'. את הארוכה אנחנו חוששים שבורג ג'וניור יאהב עוד פחות