בשבע 406: הרבי ממשיך לרקד

המחזמר על חייו של הרב שלמה קרליבך מעביר בשירה ובריקודים את דמותו הססגונית גם למי שלא נוהג להתפלל ב'קרליבכית'

עדי (דוד) אהרון , ט' באלול תש"ע

עתידין בתי תיאטראות להפוך לבתי מדרשות, כבר כתבו חז"ל, והשבוע זכיתי לראות עין בעין את זה קורה. תיאטרון ירושלים העלה את המחזמר 'קרליבך חי' של תיאטרון היידיש 'יידישפיל', העוסק בחייו ומביא מסיפוריו של הרבי המרקד.

מי שלא ראה את מנויי התיאטרון הנחשב, שרובם לא ממש עורכים את תפילות השבת שלהם בסגנון קרליבכי, וספק אם בכלל עורכים תפילות שבת – שרים את כל המילים ללחני הקודש של הרב קרליבך ומוחאים כפיים בהתלהבות שרק מתעצמת משיר לשיר – לא ראה תרבות יהודית במיטבה.

ההצגה המוסיקלית חיה ותוססת על הבמה ומביאה את הרבי של קרן הרחוב אל מרכז הבמה, ויותר מזה, אל תוך עומק הלב של כל אחד מהקהל. את הרב קרליבך, השחקן הראשי, מגלם גולן אזולאי המתחזק. בין השחקנים המזמרים ניתן למצוא גם את גיל קפטן, ישראל רנד, אילן ליבוביץ ושלומי גולדברג ולמרות שברובם הם אינם חובשי כיפה בחיי היום-יום, נראה שהם פשוט נהנים על הבמה, ומצליחים להדביק גם את הקהל בכך. המחזמר מורכב מקטעים קטעים של סיפורים מחייו של הרב קרליבך, אותם ממחיזים השחקנים, כשבסוף כל סצינה הם מבצעים שיר של הרב, עד שלצופה מן הצד מתחשק לעלות על הבמה ולרקוד עמם.

מי לא היה שם? 'למען אחי ורעי', 'שפכי כמים לבך', 'עוד אבינו חי', 'לכה דודי', 'עוד ישמע' ועוד. והקהל, מצטרף שר עמם כל שיר ושיר מילה במילה בשמחה מידבקת.

לא, לא מדובר בקהל האופייני לכך אמנם, ולמרות זאת, מילים כמו 'משיח' ו'גאולה', נשמעו שם על ידי השחקנים כאילו זהו מקומם וקהלם הטבעי, וכולם, איכשהו, השתלבו באווירה המהפנטת. הכל היה עשוי במקצועיות רבה, הייתה תזמורת, והיה גם כמובן, לא מעט יידישקייט. שעה וחצי של הופעה, שעברו על פניי כמו דקות אחדות והשאירו בלב טעם של עוד.

"הרב קרליבך בטח יושב עכשיו בשמיים ובא לו לחבק את כולם", אמר אחד השחקנים לקראת סיום את מה שעבר לרובנו בראש. "ואולי הוא אפילו ניגש לקדוש ברוך הוא ולוחש לו: 'אבינו שבשמיים, חודש אלול עכשיו, ברכנו....'". ומיד עולה ובוקעת שירת "ברכנו" המיתולוגית של הרב קרליבך, במלוא עוצמתה.

ובסיום, הגיעה מחרוזת שירים שגרמה אפילו לקהל המיושב של תיאטרון ירושלים לעמוד על רגליו. כבר מזמן לא פגשתי הצגה שהקהל לא רוצה שתיגמר.