בשבע 407: לאן הוא חותר?

ערב צאתו לפסגה בוושינגטון, גובר החשש כי נתניהו לא יעמוד בלחצי האמריקנים ויתחייב לוויתורים מפליגים לפלשתינים

רוני ארזי / על סדר היום , ט"ז באלול תש"ע

הארכת ההקפאה תהיה חציית קו אדום שתשנה לחלוטין את יחסנו לממשלה / דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע

לאחר תשעה חודשים של הקפאת בנייה מוחלטת ביהודה ושומרון, תארח ביום חמישי הקרוב ארה"ב את מעמד ההכרזה על חידוש שיחות השלום בין ישראל לפלשתינים (ראו ידיעה מימין). אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, נציגי ישראל, הרשות הפלשתינית, מצרים וירדן, יצעדו אל מדשאות הבית הלבן, יחייכו וישאו הצהרות מרשימות. באותה שעה, ישאו מאות אלפי ישראלים את עיניהם המודאגות אל המעמד הנשיאותי, מתוך חשש גדול לעתידה של ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון ולגורלה של מדינת ישראל.

בראיון מיוחד ל'בשבע', ערב חידוש השיחות, מזהיר יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, כי כל החלטה מלבד חידוש הבנייה, תביא למשבר בין המתיישבים לבין הממשלה הנוכחית.

מהם התרחישים האפשריים לי"ח בתשרי, בו אמורה להסתיים ההקפאה?

"התרחיש האופטימי, אליו אנחנו חותרים, הוא הבטחת ראש הממשלה ורוב שריה שבי"ח בתשרי הצו פוקע וחוזרים לבנות כפי שבנו הממשלות הקודמות, כלומר בניית כמה אלפי יחידות דיור בשנה. ייתכנו כמובן גם תרחישים אחרים. הגרוע שבהם - הארכת הצו - אני חושב שנוצרה מציאות פוליטית שלא מאפשרת אותו. הדבר שבהחלט מדאיג אותי מאוד הוא האפשרות שהצו לא יוארך, אבל בפועל הממשלה לא תפרסם שום מכרז לבנייה. לתרחיש הזה דוחף שר הביטחון ואולי גם האמריקנים, ופירושו - המשך הקפאה תוך הפרה מוחלטת של הבטחת הממשלה. מבחינתנו אין שום הבדל בין הארכת הצו לבין התרחיש הזה. כל אותם שרים שהבטיחו חזור והבטח שההקפאה תסתיים, לא יוכלו להתחבא מאחורי הטענה שהצו לא הוארך. אי פרסום מכרזים פירושו המשך ההקפאה וכך נתייחס לזה".

השר מרידור הציע להפשיר את הבנייה בגושי ההתיישבות בלבד, כדי לרצות את האמריקנים. למועצת יש"ע יש רעיון יצירתי משלה?

"הדרך הזו של לנסות לרצות את האמריקנים היא מדרון חלקלק שאסור להמשיך להידרדר בו. ירושלים וארץ ישראל אלה נושאים שבהם לא עוסקים בטקטיקות, אלא אומרים את האמת והיא שזכותנו לבנות כאן. הרעיון לבנות רק בגושים הוא איוולת מדינית, משום שכבר עשרות שנים הערבים יודעים שכל ויתור שאנחנו מודיעים עליו הופך לנקודת מוצא לויתור הבא, וזה מדהים שיש עדיין אנשים שמעלים רעיונות אוויליים כאלה.

"בישיבת הממשלה האחרונה ראיתי את ראש הממשלה אומר שישראל דורשת ביטחון, סוף לסכסוך והכרה במדינה יהודית, אבל אני מודאג מאוד ממה שהוא לא אמר. הוא לא אמר שירושלים לא תחולק, לא דיבר אודות זכותנו על הארץ, ולא התחייב שיהודים לא ייעקרו מבתיהם. לא ייתכן ששרי הממשלה שומעים את הדברים האלה ואיש לא פוצה פה. לא בשביל להיות אילמים הם נבחרו להיות שרים אלא כדי לדבר, וכאשר ראש הממשלה נמנע מלהזכיר אפילו את הדברים הבסיסיים ביותר, זאת נורה אדומה גדולה מאוד שמחייבת את שרי הממשלה לפעול".

אתה מאמין שנתניהו מסוגל לומר לאמריקנים 'לא' על דרישת הפלשתינים להמשך ההקפאה?

"אני מקווה שכן. אנחנו לא מסתמכים רק עליו, אלא עושים מאמצים גדולים לא מהיום כדי שהמערכת הפוליטית תיצור בתוך הממשלה לחץ נגדי ללחץ האמריקני והערבי, ומתוך הקואליציה הלחצים הנגדיים יהיו כאלה שיאזנו במידה מסוימת את הלחץ מהגורמים הזרים".

אם תוארך ההקפאה בכל זאת, מה בכוונתכם לעשות כדי לשנות את המצב?

"ברור שהמשך ההקפאה יביא לשינוי גישה מוחלט שלנו כלפי הממשלה הנוכחית. אם עד היום בכל זאת נקטנו בגישת 'כבדה וחשדה', המשך ההקפאה לאחר י"ח בתשרי, רשמית או בפועל, יהיה בבחינת חציית קו אדום מוחלט וישים באותו יום קץ לצורת ההתייחסות הזו לממשלה. אנחנו בהחלט נפעל מול כל המפלגות שקרובות לעמדותינו לשינוי מוחלט של היחס שלהן לממשלה, וכך גם בתוך המפלגות, כולל בליכוד".

מה תעשו אם ההקפאה תסתיים במועדה, אך שר הביטחון יעשה דין לעצמו ויסרב לחתום על אישורי בניה?

"הדרישה שלנו מראש הממשלה היא שהוא יהיה ראש ממשלה ושלא ייתן לברק סמכות מוחלטת. הדרישה הזו מכוונת גם לחברי הקואליציה. הם לא יכולים להיות סטטיסטים. הם נבחרו לכהן כשרים וכח"כים כדי להשתתף בעיצוב מדיניותה של הממשלה וכדי להשפיע עליה. לא יכול להיות שיתנו לשר שמייצג בקושי עשרה חברי כנסת לקבוע בעניין כל כך מהותי לעתידה של מדינת ישראל.

"ראשי הרשויות ביש"ע ואני פנינו השבוע במכתב לראש הממשלה ודרשנו ממנו שאם שר הביטחון יהיה הגורם לכך שלא יפורסמו מכרזים, יינטלו מידיו הסמכויות בנושא הזה. אגב, מכרזי הבנייה מוכנים - מה שחסר כרגע זו רק החתימה. יש מכרזים מוכנים במקומות רבים וצריך להוציא אותם מהמגרה, לחתום עליהם ולבצע".

כמה אישורי בנייה 'חתומים אך מוקפאים' ישנם?

"אישורים כאלה קיימים בעיקר ביישובים הקטנים. במעלה שומרון מקום מגוריי למשל, כשיש אפשרות לבנות עשרה בתים זו חגיגה גדולה. הפרויקטים שיש להם אישורים שישתחררו בי"ח בתשרי הם לא המספרים הגדולים. המספרים הגדולים אלה מכרזי הבנייה שמשרד השיכון הכין ונמצאים על שולחן שר הביטחון".

שנת הלימודים בפתח - ישנם תלמידים ביו"ש שייאלצו להישאר בבית כי אין להם כיתה?

"הדברים הולכים ונפתרים. אני מוכרח לציין בנושא הזה לחיוב גם את פעילותו של שר החינוך, גדעון סער, שעשה מאמצים גדולים מאוד לפתרון הבעיה. באו על פתרונן המקלות בגלגלים שהמערכת המשפטית בעלת האג'נדה שמה בניסיון לתקוע את העגלה. אני מקווה שגם אם יהיו עיכובים מעטים וגם אם יהיו פה ושם כיתות שבאחד בספטמבר לא יהיו מוכנות, הבעיות עומדות בפני פתרון".

איך אתה רואה את פעילותם של ועדי המתיישבים בשומרון ובנימין? זו פעילות מבורכת או שמדובר באופוזיציה למועצת יש"ע?

"כל עוד פעילותם נעשית לשם שמים היא רק מבורכת, ואם קנאת אוהבי הארץ תרבה נחישות ותרבה יוזמות מבורכות, מה טוב".