בשבע 407: אוכפים משמאל

סוכנות הידיעות הפלשתינית 'מעאן' דיווחה באתר האינטרנט שלה כי מתחילת שנת 2010...

שמואל אדלמן , ט"ז באלול תש"ע

סוכנות הידיעות הפלשתינית 'מעאן' דיווחה באתר האינטרנט שלה כי מתחילת שנת 2010 בוצעו 17 הריסות של בתים במזרח ירושלים שגרמו לעקירתם של 50 מבוגרים ו-26 ילדים. לכאורה, הוכחה לקיומו וביצועו של החוק הישראלי ללא משוא פנים. ואולם, בשיחה עם בצלאל סמוטריץ' מתנועת 'רגבים' הפועלת לשמירת אדמות הלאום מצטיירת תמונה שונה. "ברור שבאופן פרופורציונאלי להיקפי הבנייה הבלתי חוקית מחד, ולנתוני האכיפה במגזר היהודי מאידך, קיימת מדיניות עקבית של תת-אכיפה קיצונית בכל אזור מזרח העיר", אומר סמוטריץ'. "פעולות אכיפה, אם מבוצעות, הן מינוריות, ספוראדיות וחסרות השפעה אמיתית, שכן רוב מוחלט של עבירות הבנייה אינו מטופל ולכן משתלם לעברייני הבניה לבנות ולבנות. רוב הסיכויים שהבית הבלתי חוקי שבנו יעמוד על תילו לאורך ימים ושנים. זאת, כידוע, בניגוד מוחלט לנעשה במגזר היהודי בו כל מרפסת, פרגולה או הרחבה מטופלים במהירות וביעילות הן במישור הפלילי ע"י הגשת כתבי אישום לפי חוק תכנון ובנייה והן במישור המעשי ע"י ביצוע הריסות".

הסיבות לחוסר האכיפה ברורות למדי. אזורים שלמים בירושלים נותרו מחוץ לתוואי גדר ההפרדה ואינם מפוקחים. כל הריסת בית דורשת מבצע צבאי וגיוס משטרה שמצידה מעדיפה שקט, וכמובן שקיים גם לחץ פוליטי משמאל. למשטרה כנראה הרבה יותר קל לטפל באזרחים שקטים שהרחיבו מרפסת ללא היתר או בכמה נערים שהקימו סככה מתנדנדת בקצה גבעה. לדברי סמוטריץ' במזרח ירושלים קיימים עשרות אלפי מבנים לא חוקיים. העירייה איננה יכולה לעמוד לבדה מול התופעה והיא אף איננה בנויה למבצעים מהסוג הזה. האחריות אפוא, מוטלת גם על כתפי משרד הפנים והמשטרה, שעובדים לאט מדי ומעט מדי. השאלה שנותרה היא האם בעיריית ירושלים מנסים להילחם בתופעה או שמעדיפים להשלים עמה.

.....................................................

תגובת עיריית ירושלים: "העירייה מבצעת את צווי בית המשפט על פי תיאום עם משטרת ישראל ועם הגורמים הממשלתיים הרלוונטיים בהתאם לחוק בכל חלקי העיר וללא כל אפליה. מאז תחילת שנת 2010 בוצעו 36 צווים בכל חלקי העיר, מזרח ומערב".