בשבע 407: אשמת התובעים

סטירת הלחי שספגה הפרקליטות עם זיכוי הנאשמים בפרשת בנק הפועלים היא מקרה אחד מני רבים בהם התגלו תפקוד רשלני

יאיר שפירא , ט"ז באלול תש"ע

המשטרה המליצה השבוע על הגשת כתבי אישום נגד רבים מהחשודים שנעצרו בפרשת הולילנד. ביניהם: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, יו"ר מנהל מקרקעי ישראל לשעבר יעקב אפרתי, ואיש העסקים דני דנקנר, שכהן כיו"ר בנק הפועלים. הפרקליטות הבטיחה כי ההחלטה אם להגיש את כתבי האישום תתקבל במהירות האפשרית, בהתחשב בחומר החקירה הרב שהונח לפתחה. המשטרה הצהירה כי העבירה לפרקליטות כ-200 ארגזים ובהם כ-500 קלסרים של חומר חקירה. כדאי מאוד לאנשי הפרקליטות לשנן היטב את המספר, כדי שאם יתברר למשל כי בטרם הגשת כתב אישום הם בדקו רק 450 קלסרים, או שהם מסרו להגנה רק 410, הם יידעו לחפש את הקלסרים הנותרים בכוננית שליד. טוב יהיה אם גם ירימו טלפון קצר לניצב יואב סגלוביץ, ראש אגף החקירות במשטרה, ויבקשו שיבדוק האם לא נותר בטעות על שולחנו עוד קלסר, או אולי עשרה. כדאי אפילו לברר אצל רפ"ק טלי רובין-שטרית, ראש מחלקת האזנות סתר, האם לא נותרו במקרה במגרה שלה סליל הקלטה או שניים. כי לא זו בלבד שעוד שערורייה או שתיים ואפילו פרקליט המדינה כבר לא יוכל להתנגד לדרישה להעמיד גוף נשכני במיוחד לפיקוח על הפרקליטות, אלא שכמות הנפגעים מבין הפרקליטים הבכירים - גם בהיעדרו של גוף כזה - מתחילה להיות בלתי נסבלת.

עו"ד אריאלה סגל-אנטלר, זו שמבקר המדינה האשים ברשלנות חמורה על שלא העבירה תמלילי האזנות סתר להגנה בפרשת חיים רמון, נאלצה לעתור לבג"ץ בבקשה שיטהר את שמה. כך גם הבוסית שלה, פרקליטת מחוז תל אביב עו"ד רות דוד, גם היא מנפגעות הדו"ח. אם תיכשל העתירה, סגל-אנטלר לא תוכל להחליף את דוד בראשות המחוז, כפי שקיוותה. דוד לא תוכל להתמנות אפילו כשופטת.

סגנית בכירה לפרקליטת מחוז הדרום, עו"ד אלכסנדרה דרנבוים, לא חולמת אפילו על קידום. אחרי שכמעט הכניסה לכלא שלושה קיבוצניקים צעירים מעין גדי, תוך שהיא שוכחת להעביר להגנה ולבית המשפט מסמך בו צעירה שהתלוננה על אונס מביעה חוסר ביטחון במהימנות זכרונה, דרנבוים נאבקת עתה על רישיון עורכת הדין שלה בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין.

השבוע נראה כי גם שני פרקליטים בכירים מפרקליטות כלכלה ומיסוי, טלי נג'רי וחיים לירן, ייאלצו לחפש בקרוב עבודה בשוק הפרטי, לאחר ששופט בית משפט השלום בתל אביב, דוד רוזן, כתב ביקורת חסרת תקדים על התנהלותם. נראה כי גם עו"ד לאה רובינק, ראש המחלקה בה משרתים השנים, לא תוכל לצאת מהפרשה הזו ללא נזק משמעותי. השניים הובילו, כל אחד בתורו, את הגשת כתב האישום נגד ראשי הדסק הרוסי של בנק הפועלים בתל אביב. שני הנאשמים, שזוכו השבוע מן הצדק בגלל התנהלות הפרקליטות, הואשמו כי עברו על חוק הלבנת הון, וסייעו ללקוחות לחמוק מדיווח על כספים שהחזיקו בבנק. בדרך להרשעה הצליחו אנשי הפרקליטות להעלים חומרי חקירה ועובדות מההגנה, ולהגיש תצהירים שקריים לבית המשפט בכמויות שעשויות לגרום אפילו לפרקליט המדינה משה לדור לחוש שיש אצלו איזו בעיה.

הפרקליטות הצהירה שוב ושוב בפני בית המשפט כי היא אינה מסתירה מההגנה חומרי חקירה, אלא שנתגלו 170 קלסרים עם אלפי מסמכים שלא הועברו. השופט רוזן העלה חיוך על פניו כאשר התובעים טענו כי החומר נשכח בשוגג. כשניסו לטעון כי בקלסרים הרבים אין חומר רלוונטי להגנה, התגלה כי בפרקליטות לא עברו על חומר חקירה חשוב ורב לפני שהחליטו להגיש את כתבי האישום.

במהלך החקירה הציבה המשטרה מצלמות נסתרות בפתח דלת משרדו של אחד החשודים. פרקליטו של החשוד, עו"ד שמעון דולן, ביקש לקבל את הצילומים. הפרקליטות סירבה בטענה כי אין בסרטים כל ערך, שכן הם כוללים צילומי גבם של האנשים שנכנסו למשרד, וגם אם נקלטו פניהם - הרי היה זה לשבריר שנייה באופן שלא מאפשר את זיהויים. תצהירים ברוח זו נמסרו הן לבית המשפט המחוזי והן לבית המשפט העליון, שדנו בבקשה. עו"ד דולן, בעצמו בכיר לשעבר בפרקליטות, התעקש לטעון כי מי שנכנס וגבו למצלמה, יוצא לבסוף כשפניו למצלמה. דולן אף העיר את תשומת לב השופטים לעובדה שגם אם המבקרים במשרד חולפים ביעף מול המצלמה, הרי שכפתור 'פריז' יכול להועיל בזיהוי האנשים. השופטים השתכנעו ודרשו להעביר לסנגור לפחות חלק מהסרטים. אז התברר כי רוב הפרצופים ניתנים לזיהוי בברור. לתמיהתו של השופט היאך הצהירה לבית המשפט כי אי אפשר לזהות את הפרצופים, ענתה הפרקליטה כי לא בדקה את הסרטים בטרם הגישה את התצהיר, והסתפקה במה שהבינה מחוקרי המשטרה.

הפרקליטות גם הצהירה בבית המשפט כי עד תביעה חשוב לא קיבל טובות הנאה מהמדינה, וכי הסדר מול רשויות המס שנעשה עימו, נעשה תמורת כופר מס ששילם ולאחר שמסר את העדות. הסנגור לחץ לקבל את פרטי הסדר המס שנעשה עם עד התביעה. הפרקליטות ניסתה להוציא על העניין תעודת חיסיון, אך לבסוף נאלצה לגלות כי את כופר המס, 200 אלף שקל, שילמה המשטרה. כתב האישום תוקן והעד הוסר מרשימת עדי התביעה, אך השופט רוזן קבע כי ההתנהלות של הפרקליטות בתיק כולו לא אפשרה הגנה נאותה על הנאשמים.


מצוקה איננה אשמה

עוד פעולה נועזת של משטרת ירושלים. השבוע נעצרו זוג הורים לאחר שבתם התינוקת נפטרה. חטאם העיקרי של ההורים, לפחות ככל שהחקירה מורה עד עתה, היא היותם אנשים עתירי בעיות אישיות וכלכליות.

המצב הירוד של הבית ושל ההורים הביאו את צוותי מד"א שפינו את התינוקת להזעיק את שירותי הרווחה. הללו מיהרו לכסות את עצמם ולהזעיק את המשטרה, שליתר ביטחון עצרה את ההורים בחשד להזנחת התינוקת. אז התברר כי רישומי טיפת חלב מורים שהתינוקת טופלה היטב והתפתחה כראוי. ההורים שוחררו בערבות, וכעת בודקים במשטרה את התנהלות משרד הרווחה, בעוד במשרד הרווחה בודקים את התנהלות המשפחה.