בשבע 407: שירת יעל

יעל לוי טל קיבלה ממשפחתה, משפחת לוויים, את כשרון השירה שלה, ויחד איתו עברו אליה גם מסורת החזנות והזמירות.

אפרת האיתן , ט"ז באלול תש"ע

יעל לוי טל קיבלה ממשפחתה, משפחת לוויים, את כשרון השירה שלה, ויחד איתו עברו אליה גם מסורת החזנות והזמירות. הדיסק 'תפילות מבית אבא' הוא פרויקט משפחתי שיעל הפיקה לכבוד יובל השמונים של אבי המשפחה, החזן אמיל יעקב לוי. את השירים כולם היא שרה כסולנית, והמלווים הנאמנים שלה הם אביה, שני דודיה או זמרים וזמרות אחרים, חלקם מוכרים יותר לקהל הרחב וחלקם קצת פחות.

יעל שרה זמירות יהודיות מוכרות ('למען אחי ורעי', 'אשא עיני' ו'שיר המעלות'), לצד מזמורי חזנות ידועים ('כבקרת', 'הבן יקיר לי').

השירה והנגינה בדיסק איכותיות ומרעננות, ומצטרפת אליהן ההגייה המדויקת של הזמרת. את מילות השירים אפשר סוף סוף להבין, גם בלי לקרוא אותן מהחוברת המצורפת. למען אלה שלא יודעים מה זה 'למען אחי ורעי', יעל שרה בסוף השיר את אותו הטקסט באנגלית – יכול להיות שאת זה היא למדה ממי שהלחין את השיר – הרב שלמה קרליבך.

קולה של זמרת בסלסולי החזנות יישמע מוזר, אפילו למי שרגיל להאזין לשירת נשים (מלבסקי, כבר אמרנו?). אמנם התמונה הראשונית המצטיירת למאזין היא אישה-חזנית בבית כנסת רפורמי, אבל יעל שרה למטרה אחת פשוטה – לשמר ולהשמיע את היצירה היהודית הזאת ברבים. שירתה כאילו מוציאה את החזנות מבית הכנסת, וממקמת אותה במרכז הרחוב היהודי, למען הציבור הרחב.

השירים באלבום מעובדים בצורה מפתיעה. יעל ידעה לתת במנגינות העממיות, שדרך שירתן מוטבעת בכולנו מבית הכנסת, את הנופך האישי שלה - התוספת שתייחד את הפרויקט שלה מהביצועים המוכרים לכולנו. אך יש פה גם חיסרון, מי שמחפש התעלות רוחנית או מוזיקת התוועדות, לא ימצא אותה ב'תפילות מבית אבא'. קשה להתרכז בתוכן התפילות כאשר העיבוד למנגינה שלהן מנותק ממהותן. שירת 'אבינו מלכנו', למשל, שונה מאד משירתה בבתי הכנסת בעשרת ימי תשובה. הקצביות החריגה שלו עם ליווי הקולות יוצא הדופן, נותן את ההרגשה שבפרויקט הושם יותר דגש בצד המוזיקלי של השירים, שעבר מדור לדור, ופחות במשמעותם המסורתית.

הדיסק 'תפילות מבית אבא' הוא חוויה מוזיקלית מקורית, למי שלא מצפה לעומק רוחני מיוחד, ויודע פשוט להתענג על הצלילים המוכרים בלבושם המקצועי, המחודש.