בשבע 407: מוסיקה, שחמט או ג‘ודו?

מה חשוב לבדוק לפני שרושמים את הילדים לחוגים

פינחס ורבקה קופר , ט"ז באלול תש"ע

 חוגים הינם אמצעי חינוכי. מעבר למידע ולמיומנויות הנרכשות במסגרת תוכן החוג, הילדים נחשפים במהלכו למפגשים חברתיים, לימודיים ותרבותיים עם ילדים נוספים בני גילם. השתתפות בחוגים מקנה ערכים מוספים כמו עבודה בצוות, כבוד הדדי, שיתוף, התמודדות עם הצלחה וכשלון ועוד.

  • אל תכריחו את הילד להירשם לחוג בניגוד לרצונו. היו כנים עם עצמכם, האם בחירת החוג נעשית על פי רצונכם, כי תמיד רציתם ילד מדען או ילדה רקדנית? במקרים בהם אנו נותנים לילדנו את האפשרות לבחור את החוג נוכל להיות בטוחים כי הילד מגיע לחוג בשמחה, מתקדם, צומח ומגיע להישגים, מרגיש ביטחון והסיכוי להפסקת החוג במהלך השנה קטן.

  • רצוי להירשם עם חברים. זה לא תנאי הכרחי, אך בהחלט יכול להקל כשמכירים מישהו.

  • למרות שפע החוגים המוצעים, מומלץ להתמקד ב-2-3 חוגים. זכרו כי ילדיכם מבלים 8-9 שעות כל יום בפעילות בגני ילדים ובבתי הספר. לא רצוי להעמיס על הילד יותר משני חוגים בשבוע.

  • לבחירת החוג מטרות רבות וחשובות: פיתוח יכולות, מיומנות, כישרון, תעסוקה בשעות אחר הצהרים ועוד. לכל אחת מהמטרות חשיבות ולכן בחירת החוג ומקום הפעילות חשובה למימוש המטרות האישיות שלשמן אתם רושמים את ילדיכם לחוג.

  • למתלבטים לגבי מיקום החוג: מתנ"ס, מקום פרטי, ביה"ס, קנטרי שכונתי ועוד, מומלץ לבחור מקום לפי האווירה השוררת בו, היחס שאתם מקבלים והנראות שלו, גם אם העניין מצריך להסיע את ילדיכם למקום מעט מרוחק מביתכם.

  • המדריך הינו חלק בלתי נפרד בבחירת החוג והוא עלול להפוך חוג כייפי, איכותי ומקצועי לסיוט. בדקו את הכשרתו, הסמכתו והמלצות מהורים שילדיהם היו בחוג של אותו מדריך. צרו קשר עם המדריך וקבלו אינפורמציה ישירות ממנו. מעבר לכישוריו המקצועיים בחנו את האופן בו הוא מעביר את השיעור, היחס האישי לילד, ערנותו ורמת האנרגטיות שהוא משרה.

  • בדקו את המקום הנבחר. שאלו חברים ומכרים שהיו בחוגים במקום, כנסו לאתר האינטרנט של המקום, קראו ביקורות וכך חוו דעתכם בבחירתכם. המקום בו מתרחשים החוגים צריך להוות בית חם ונעים עבורכם ועבור ילדיכם, מקום שמתאפיין באווירה נעימה ונינוחה, צוות נעים ומסב פנים, מקום נקי ומסודר.  


באדיבות מרכז 'חלומות למשפחה ולמשפחה שבדרך', רחובות ההולנדית.