בשבע 407: יעקב שוואקי, בעקבות האלבום 'לבי במזרח'

ירעם נתניהו , ט"ז באלול תש"ע

לאחר 10 אלבומים חסידיים יעקב שוואקי, 33, מתחבר למקורות שלו – המוזיקה המזרחית. כמי שנולד בירושלים לאב יוצא חאלב שבסוריה וכמי שבקיא בתחום הפיוטים, המקאמים והסלסולים שוואקי מוציא את האלבום המזרחי הראשון שלו – 'לִבּי במזרח'. באלבום הוא משתף פעולה עם טובי היוצרים בתחום כמו יוני רועה, תמיר צור, שי ראובני, וכן עם השמות המוכרים מתחום המוזיקה החסידית והיהודית כמו איצי וולדנר, משה ואלי לאופר, ויונתן רזאל.


למה דווקא כעת?

ראשית, כבר מהאלבום השני שילבתי שיר מזרחי אחד בכל אלבום. שנית, כבר כמה שנים שחשבתי על הרעיון להוציא אלבום מזרחי שלם, אבל הרגשתי שעדיין לא הגיע הזמן. לא כי 'פחדתי' שהקהל שלא יקבל את האלבום, אלא מפני שלפעמים דברים מתיישבים בזמן מסוים ולא רגע לפני. וברוך השם, לא מזמן הרגשתי שעלו רעיונות טובים והם התגבשו לכדי האלבום הזה.


בכוונה את רוב השירים באלבום החדש שרת בלי חי"ת ועי"ן גרוניות?

לא רציתי שהאלבום יהיה יותר מדי כבד, כי כך הוא כבר לא היה מיועד לכולם. וחשוב לי להגיע לכמה שיותר אנשים כדי לשמח את כולם.


בארץ יש מהפכה של המוזיקה המזרחית. אתה מאמין שמהפכה כזו תגיע גם לציבור החרדי?

לאחר שבאלבום השני שילבתי שיר מזרחי וראיתי שהוא הצליח בכל העולם ומשמיעים אותו בחתונות, הבנתי שמשהו קורה. הבנתי שאנשים רוצים לטעום משהו אחר. הרי מי שגרים באמריקה לא רגילים לשמוע מוזיקה מזרחית, ולכן המשהו הלא מוכר הזה קוסם להם. תוסיף לזה שכאמור הרבה זמן רציתי להוציא אלבום שהוא באמת מהלב שלי ומהזהות שלי – והנה הסיבה להצלחת האלבום החדש גם בקרב הציבור האשכנזי. אמנם אני לא נביא, אבל לא נראה לי שבעולם החרדי תהיה מהפכה כמו שיש בארץ, אם כי אני רואה איך האלבום שלי נחטף, ואני רואה שאם בעבר באירועים היו 20 אחוז מזרחי כעת יש 40 אחוז. וזו בהחלט מהפכה.


אתה עצמך אוהב להאזין למוזיקה מזרחית?

גדלתי על מוזיקה חסידית ומזרחית, אבל היום איני שומע הרבה מוזיקה. אני כל הזמן עסוק ברעיונות חדשים ואני גם לומד בכולל, כך שאין לי הרבה זמן.


מה מביא חלַבּי לשיר בהברה אשכנזי?

עוד כשהייתי קטן, כבר ביסודי, למדתי בישיבות אשכנזיות ומשם המבטא האשכנזי. אצלנו בארה"ב לא רואים בזה השתכנזות. מה גם שאני הולך על פי ההלכות של הספרדים.


בארץ גם ספרדים ביקרו אותך שאתה מופיע מול קהל בלי הפרדה.

אני לא נכנס לפוליטיקות. אני יכול לומר לך שעוד לפני שנכנסתי לעסקי המוזיקה שאלתי את הרבנים שלי, גדולי הדור באמריקה, והם אמרו לי לעשות מה שאני עושה. תמיד יהיו אנשים שיפריעו להם כל מיני דברים, אבל אני צריך להמשיך ולשמח את עם ישראל, בעיקר כשבזמן הזה יש הרבה עבודה לשמח יהודים. אני יכול לכתוב ספר שלם על אנשים שהתקרבו לקב"ה בעקבות ההופעות שלי.


אתה בקשר עם מרדכי בן דוד ואברהם פריד? יש תכנון לשיתוף פעולה עמם?

אני חבר טוב שלהם, ואנו מאחלים זה לזה הצלחה רבה. בעבר כבר הופעתי עם אברהם פריד, אבל בינתיים אין תכנון לדואט. אולי יהיה משהו בעתיד.


מתי תעלה לארץ?

בע"ה. כרגע אין תכנון.


בתכנון עוד אלבומים מזרחיים?

יהיו עוד. רק שזה יקרה בזמן הנכון.