בשבע 409: תירוצים טובים, תוצאה חמורה

לבכירי מח"ש יש הסברים טובים לגבי מקרים ספציפיים שבהם לא הוגשו כתבי אישום על אלימות שוטרים נגד מפגיני ימין, אבל התמונה הכוללת נראית רע

יאיר שפירא , א' בתשרי תשע"א

לפעמים צריכים לדרוש בשבח השטחיות. אחרי הכול, אנחנו העיתונאים מותקפים שוב ושוב בגללה, ולכן טוב שנזכיר מידי פעם מעט ממעלותיה.

אמת, אנחנו שבויים במגבלותיה של השטחיות. אחרי הכול, מי יכול לסקר לעומק ומכל צדדיה פרשה שאנשים אחרים בילו עליה מאות שעות, שאלפי מילים נשפכו בגינה בתכתובות שבין הצדדים. ולנו מוקצבים רק 300 מילה ושעות ספורות כדי להעביר אותה לקוראינו. אך אנחנו גם נהנים מיתרונותיה של השטחיות. למשל, האפשרות להציג תמונה כללית, כזו הנראית רק ממעוף הציפור. ועוולות בכלל, ובפרט עוולות ציבוריות, אפשר לא פעם לראות רק ממעוף הציפור. כי כמעט לכל פושע היתה ילדות עשוקה ולכל עבריין יש נסיבות מקלות. בכל החלטה של רשות ממלכתית יש נסיבות לכאן ולכאן, ולכל פעולה יש אילוצים. הרבה פעמים סיקור הפרטים מאיר את המורכבות, אך הצגת הסך הכל מגלה שהוא בלתי נסבל.

לפני מספר שבועות פרסמתי כאן ראיון עם עורכי הדין משה סעדה וקרן אלטמן, פרקליטים בכירים במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). הראיון הכיל קושיות כלליות שלי על אוזלת היד של המחלקה בטיפול באלימות שוטרים נגד מפגיני ימין ומתיישבי יו"ש. אחרי הכל, דו"ח של ארגון זכויות האדם ביש"ע בראשותה של אורית סטרוק הצביע על עשרות תלונות ומאות ראיות שהוגשו למח"ש רק באירועי עמונה, ועל יבול דל של כמעט אפס הרשעות פליליות בתום חמש שנים. אנחנו יכולים להוסיף עוד עשרות תלונות על תקריות אלימות חמורות שהתרחשו מאז שהמחלקה בגרה והסתיימו בקול ענות חלושה.

התשובות של הפרקליטים היו כלליות גם הן. הם הסבירו על הקושי הרב הכרוך בחקירה אפקטיבית של שוטרים. על תרבות החיפוי ההדדי. על חובתם כפרקליטים להגיש רק כתבי אישום שיש בהם די חומר להרשעה. וגם על החשדנות בימין כלפי המחלקה, חשדנות שלדבריהם מכשילה לא פעם חקירות נגד שוטרים. עו"ד סעדה הבטיח בראיון כי אף תיק לא נסגר כדי להציל את עורו של שוטר, וכי יש תשובות טובות לכל הקושיות הפרטניות בדו"ח של ארגון זכויות האדם ביש"ע, כמו גם במקרים שהצגתי אני בראיון, ובכלל בכל תיק שהוא מחליט לסגור. סעדה הבטיח, ואני מצאתי את עצמי נדרש לפרוע את השטר.

בין התגובות שהגיעו לראיון היה גם מכתבם של בני הזוג יהודה ולימור סון. "באחת העליות הגדולות לחומש, באב לפני שלוש שנים, מסרנו את מצלמתנו לא' על מנת שיתעד את מהלך האירועים", כתבו בני הזוג. "אנחנו, יחד עם משפחות גרעין השיבה לחומש, פונינו מהמקום, ובשטח נותרו צעירים בלבד, הרחק מעין כל מצלמה. כוחות משטרה ומג"ב בפיקודו של תנ"צ שלומי אבן פז, מפקד כוחות מג"ב באיו"ש, החלו לפעול בשטח באלימות קשה ביותר. א' מיודענו החל לתעד את הנעשה, אך הדבר היה לצנינים בעיניו של תנ"צ אבן פז. הוא הורה לארבעה שוטרים לגשת אל א' ולהוציא ממנו בכוח את המצלמה. הארבעה ביצעו את הפקודה והעבירו את המצלמה לאבן פז, שהוציא את כרטיס הזיכרון וקרע אותו במקום. את המצלמה הוא השיב, אך מאות תמונות המתעדות אירועים חשובים במשפחתנו, שהיו בכרטיס הזיכרון, הוא השמיד".

בני הזוג סון סיפרו שיחד עם אותו א' הם הגישו תלונה למח"ש נגד אבן פז. הקצין נחקר, הודה במעשה, אך בכל זאת החליטו עו"ד סעדה וחבריו לסגור את התיק נגדו. אספתי מסמכים, דיברתי, תחקרתי, והרי לפניכם ולשיפוטכם התמונה בכל מורכבותה.

בעקבות התלונה זומן אבן פז ונחקר במח"ש. הוא הודה בעובדות, אך טען כי א' צילם והפריע לשוטרים במלאכתם. לטענתו, הוא ביקש מא' מספר פעמים לחדול מההפרעה, ומשלא נענה הוא לקח את המצלמה והשמיד את כרטיס הזיכרון. בחקירה טען אבן פז כי השמיד את הכרטיס כדי להשבית את המצלמה באופן שא' לא יוכל להמשיך לצלם ולהפריע. קריעת הכרטיס אינה חוקית כמובן, ובמח"ש בחנו אפשרות להעמיד את הקצין לדין על פגיעה ברכוש ועל שיבוש ראיות. ההערכה היתה שמחיר כרטיס הזיכרון אינו עולה על מאה וחמישים שקלים, ולכן החליטו להעביר את הטיפול בעבירה לרמה המשמעתית. אנשי מח"ש הורו למשטרה להעמיד אבן פז לדין משמעתי. הוא הורשע, ננזף, ובתיקו נרשם כי כשל בהתנהגות שאינה הולמת קצין משטרה. משמעות ההליך המשמעתי ומסקנתו היא עיכוב קידום של אבן פז, ויתרון משפטי מכריע בהליך האזרחי שמשפחת הר מלך מנהלת מול הקצין.

העבירה החמורה יותר היתה כאמור שיבוש ראיות - השמדת צילומים שמתעדים על פי החשד אלימות בלתי חוקית של שוטריו של אבן פז. לו אבן פז היה מכחיש את עצם השמדת כרטיס הזיכרון, אומרים במח"ש, קל היה להעמיד אותו לדין ולהביא לבית המשפט עדים. אלא שהוא הודה בעובדות, אך סיפק להן הסבר אחר. לטענתו, הוא ביקש להפסיק את מה שנראה בעיניו כמטרד המפריע לעבודת השוטרים.

שיבוש ראיות היא עבירה הדורשת כוונה. פרקליטי מח"ש היו נדרשים להוכיח בבית המשפט כי בהשמדת הכרטיס לא התכוון אבן פז רק להפסיק את הצילום המטריד. כדי שאבן פז יורשע היו צריכים הפרקליטים להוכיח כי שוטריו של אבן פז עברו באירוע עברות אלימות, שאבן פז היה מודע לעברות אלו, ושהוא ידע שהן תועד במצלמתו של א'. לכל אלו העריכו במח"ש שאין להם די ראיות.


ביניים: בשר זול וטרף

לפני שבועיים פרסמה יחידת פיצו"ח (פיקוח על החי והצומח) של משרד החקלאות בקול תרועה רמה על תפיסת משאית ובה שלושה טונות של בשר כבש ובשר בקר, שהוברחו עם חותמות כשרות מזויפות משטחי הרשות לישראל. את פרסום תפיסת חבילות הבשר, דברים שבכל יום, הצדיקה הובלתם במיכלית ביוב. שבועיים קודם לכן נתפסה משאית ובתוכה 43 אלף ביצים מוברחות. הסיבה לתפיסה היתה זהות הנהג - שוטר לשעבר שפוטר מהמשטרה לאחר שנתפס בעבר כשהוא מסייע למבריחים במחסומים באזור ירושלים.

השבוע נפתחה חקירה גלויה נגד חמישה מפקדי מחסומים במשמר הגבול. על פי החשד, החמישה אפשרו מעבר של משאיות ללא בדיקה במחסומים. יבול השוחד הגיע לכדי כ-15 משאיות ללילה, חמש מאות שקל למשאית. הנושא נחקר בחומרה בין השאר בשל החשש שמא באחת המשאיות הוברחו אמצעי לחימה, אך אין ספק בדבר הזהות של עיקר הסחורה שנכנסה לשטחי הקו הירוק מידי לילה.

אל תתפתו למחירי בשר זולים באופן חשוד. בדקו היטב את הסדרי השגחת הכשרות בטרם תרכשו בשר לחג. סגולה נפלאה נגד טמטום הלב ונגד מחלות מעיים.