בשבע 409: שחר אריאל - בעקבות מופע לזכר אביו

ירעם נתניהו , א' בתשרי תשע"א

ביום ראשון, י"א בתשרי תשע"א, 19.9, ייערך ערב לזכרו של מאיר אריאל ז"ל, 'שרים מאיר אריאל – 11 שנים בלעדיו' באמפי חוות רונית. בערב ישתתפו אמנים-חברים רבים, מכל סוגי סגנונות המוזיקה, ביניהם שולי רנד, אהוד בנאי, מאיר בנאי, ארז לב ארי, מוש בן ארי, אריאל זילבר, ברי סחרוף, שלום חנוך, דורי בן זאב ועוד.

כמו כן, בקרוב ייצא אלבום חדש שיכיל שירים של מאיר אריאל שטרם ראו אור ושהולחנו על ידי בניו אהוד ושחר, שחזרו בתשובה, וכן אלבום משותף של שניהם.

שחר, כיצד תבוא לידי ביטוי בערב לזכרו של אביך העובדה שהוא עצמו היה מקרוב לדת וליהדות?

בערב לזכרו של אבי בשנה שעברה הכנסנו 'אדון הסליחות' בסוף אחד השירים. זה סוד, אבל נגלה לקוראי 'בשבע' שגם השנה נפתיע וכנראה נכניס מובלעת אמונית לכמה שירים.

כיוון שאבא היה איש מאמין וככל שהתקדם בחייו הוא נתן לזה ביטוי, כגון בכך שהלך בכיסוי ראש, חשוב לנו לתת חשיפה ואור למקום הזה. השירים שנבחרו לביצוע כוללים את הלהיטים הגדולים שלו לצד שירים ערכיים ואפילו כאלה המתובלים באמונה, כגון 'מודה אני', 'ומה חדש במדע', 'חית המתכת'.


איך אתה מסביר שכבר 11 שנים עורכים מדי שנה ערב לזכר אביך, ואילו לזמרים אחרים שנפטרו ובחייהם הצליחו אפילו יותר – אין כלום.

לשירים של אבא יש עומק והם אינם מתכלים במהירות. הם לא שירים של עונה, שנה או אופנה. יש להם כוח ששומר עליהם טריים ורעננים, כך שכל אחד בכל דור יכול למצוא אצלם משהו שישפיע עליו ואפילו יעזור לו.


מה אתה יכול לספר לנו על האלבום החדש שיכיל שירים של אביך?

המילים של אבא, הלחן של אהוד, ויחד אנו שרים. השם הזמני של האלבום הוא 'אהוד מאיר בשחר', והוא יֵצא עוד השנה בע"ה. באלבום הזה יש זווית דתית יותר בשירים של אבא. אבא העז יותר לדבר על נושאים דתיים. למשל הוא מדבר על אנשים שמטילים ספק בקב"ה ומתייאשים מהאפשרות שהמשיח יגיע, והוא יוצא נגד אמונות אלו.


האם תהליך ההתקרבות שעבר על אביך הוא שגרם לך ולאחיך לחזור בתשובה?

אמנם גדלנו בתנועה הקיבוצית, אבל אבא לא עבד בשבת ולא הופיע בשבת, ובבית היה קידוש והרבה פרשת השבוע ומוסר, ודברים מהחפץ חיים, הבן איש חי, רבי יהודה הלוי, הרב קוק ועוד. כך שהיה לנו רקע ולא חזרנו בתשובה יש מאין. אבא היה חריג בנוף הקיבוצי כי הוא היה אמן, ויש בי כעס על התנועה הקיבוצית ועל העולם החילוני שמלמד את מסורת ישראל כך שבסופו של דבר הם לא יודעים דבר. תשאל אנשים מהו ראש השנה ויענו יגידו לך שראש השנה הוא תחילת השנה העברית. הם לא יודעים דבר על יום הדין, על סליחות ועל התפילות.


מה צפוי באלבום שלך ושל אחיך?

אנחנו עובדים על חומרים מקוריים שלנו, שלי ושל אחי, שנותנים ביטוי למהלך הרוחני שאנו חווים. הדיסק יביא לידי ביטוי את התהליך האישי שלנו של החזרה בתשובה, ויכיל טקסטים שעוסקים בקב"ה. יש בו פחות ביקורת החוצה, אלא יותר בדיקה פנימה.