בשבע 409: תשובה כהלכה

נוית סילם-סיטבון, שחקנית מוערכת, מוכיחה במופע חדש שהיא לא איבדה את ההומור והכישרון כשחזרה בתשובה

עדי (דוד) אהרון , א' בתשרי תשע"א

"על נהרות בבל ישבנו גם בכינו כשהוכרז כי השחקנים נוית סילם ויאיר להמן נפרדים, איש איש לדרכו", נכתב לא מזמן במעריב על המופע הפופולארי דאז, 'דתליפים'. "מי שהספיק לפקוד את המופע המשותף שהצמד הירושלמי העלה לפני שנים ספורות הבין ששידוך בימתי כזה לא קורה כל יום. ואז סילם חזרה בתשובה".

גם בעיתון לאנשים שחושבים שהם חושבים ('הארץ'), פרגנו לסילם, בוגרת 'ניסן נתיב' שבין היתר, שיחקה ב'מרחק נגיעה', והיא הוכתרה אצלם כ"דבר הבא". אבל אז, כאמור, בניגוד לציפיות מהשחקנית המבטיחה, היא חזרה בתשובה.

למשך כארבע שנים לא שמענו ממנה. היא נעלמה מהמסך, התחתנה והוסיפה לשמה את שם המשפחה 'סיטבון'. כיום, עטויה בשביס וכבר אמא, היא מתגוררת בכפר אדומים ורחוקה מהברנז'ה התל אביבית כרחוק ירושלים מתל אביב. אבל דווקא עכשיו היא החליטה להוציא לאוויר העולם את סיפור התשובה שלה בהצגת יחיד קומית בשם: 'תחזירו לי תשובה'.

נכון, זה כבר לא חדש שיוצרות מוכשרות שהצליחו בעולם ה'חילוני', וחזרו בתשובה, מעלות מופע מכישוריהן (בתיאטרון, במוסיקה, באמנות, בריקוד). מה שכן חדש הוא שהתיקו כבר מזמן נשבר. יותר ויותר אמנים מכניסים לחייהם וליצירותיהם את אלוקים, והעולם הדתי נמצא עשיר מאין כמותו.

נוית סילם–סיטבון, במופע שלה, מציגה את מסע התשובה שעברה בצורה קלילה הבנויה מסצינות קצרות ומשעשעות. מי לא היתה שם? הרבנית הרוחנית, השמיניסטית הקופצנית, מדריכת קורס ההכנה ללידה, האמא הפולנייה, הדודה המעצבנת, ועוד דמויות מוכרות לכולנו, שאת כולן הציגה סילם-סיטבון בעצמה, בצורה מקצוענית ביותר.

המיוחד אצל סיטבון, מלבד כישרון המשחק הבלתי מוטל בספק שלה, הוא הכנות. ההצגה, אותה כתבה בעצמה, משקפת את חייה האישיים - התהליכים איתם התמודדה וכאלה איתם היא עודנה מתמודדת.

בשל כך, ההצגה לא מסתיימת, כפי שניתן אולי היה לצפות מז'אנר מעין זה, במשפט הסיום האולטימטיבי מהאגדות: "והם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה".

אצל סילם-סיטבון, כמו אצל כולנו בעצם, וכמו בחיים האמיתיים, ההתמודדויות לא נגמרות עם ה'מציאה' והחזרה בתשובה. לפעמים יש עייפות, יש שגרה, ויש חיפוש מתמיד אחר קרבת האלוקים.

בנוסף לקטעי המשחק, את ההצגה מלווה בגיטרה ובשירה נריה מיאדובסקי, והשילוב בין הכריזמה האנרגטית של סילם-סיטבון לבין העדינות של מיאדובסקי, נמצא מוצלח ביותר.