בשבע 409: איך היד לא רועדת?

לפני שרבנים צעירים רצים לגנות את גדולי הדור מול המיקרופונים ובמאמרים בעיתון, כדאי לברר את העובדות ולא לפרסם אודותיהם שקרים

הרב יהושע שמידט , א' בתשרי תשע"א

אני כותב את הדברים הבאים מתוך כאב נורא על פגיעה ברבנים והנהגת הציבור, שאני מתפלל ומקווה שנעשית לשם שמים. פגיעה שפוגעת בכולנו.

גם אני הושפעתי עמוקות ממאמרו של הרב חיים נבון, על חומרת המצב הרבני שבו גדולי הדור כותבים הסכמות, ללא שיודעים את מה שכתוב שם. ממש חרפה ובושה. כמובן, שישנם רבנים שאינם כותבים סתם הסכמות, שאותם ציין כותב הכתבה.

אך בשונה מקוראים רבים אחרים, אני הרמתי טלפון למורנו ורבנו הגאון הרב דוב ליאור שליט"א, שהוא מגדולי פוסקי דורנו, ושהוא מכותבי ההסכמות על הספר 'תורת המלך', ושאלתיו על הטענה כי הרב נתן הסכמה סתם על הספר. הרב אמר לי בפירוש שהוא עבר על רובו של הספר לפני שנתן את ההסכמה. מסתבר שהמציאות היא ההיפך הגמור מדברי כותב המאמר, פשוט שקר! ואני תמה לעצמי איך לא רועדת ידו של רב צעיר לכתוב בריש גלי כנגד גדולי הדור. האם עד כדי כך הידרדר המצב שכל רב רץ למיקרופון, או כותב כתבה באינטרנט או בעיתונים כנגד גדולי הרבנים, בלי לברר את האמת. ואיך עיתון מכובד כעיתון 'בשבע' נותן במה לפרסם שקרים, ועוד על גדולי הציבור שלנו?

עצה נבונה לרב נבון: לפני שיוצאים כנגד גדולי ישראל, מעתיקי השמועה, אשר מפיה אנו חיים ואין לנו מושג בגדלותם בתורה, אפשר ללכת לרב עצמו ולשאול. שהרי לידיעתך ב"ה הרב חי וקיים, שהקב"ה יאריך את ימיו בטוב ובנעימים, ואפשר לקבוע פגישה ולשאול אותו מתוך ענווה האם הרב קרא את הספר? מה חשיבות הספר? וכך תזכה לראות ולשמוע גדול בתורה. ואולי אף תשתכנע, שהרי אתה רב שפתוח לדעות אחרות.

ואולי אתם, רבנים חשובים ומעמיקים, פתוחים ויקרים, תזמינו את כותבי הספר 'תורת המלך' להרצות בישיבתכם, בשכונה ובקהילה שלכם? יכול להיות שחלקכם קרא את הספר (אני יודע בבירור שלא כל המבקרים קראו את הספר!) ואף דיברתם בפני שומעי לקחכם ואמרתם את דעתכם, אבל כשם שאתם מביאים מרצים מגוונים רבים, היו פתוחים והביאו גם את כותבי הספר 'תורת המלך'. אתם תאמרו את דברכם, ואז הם יאמרו את דבריהם. רבים יבואו וכך תתברר האמת, ע"י שיבואו בעלי הספר ויוכיחו את אמיתתם. או שמא אתם חוששים מהאמת? אולי זה יהיה תיקון ותשובה לגל ההתקפות החד צדדיות והביקורת הרדודה והשקרית.

גם אני אוחז במידת התשובה על עצם המחשבה שת"ח גדולים כגר"ד ליאור, הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג, הגר"י יוסף והגר"י גינזבורג, יצאה תקלה תחת ידיהם. ואף אם קוראים מאמר בעיתון מכובד כעיתון 'בשבע' נגד גדולי התורה, צריך לדעת ש"חזקה על חבר שאינו מוציא מתחת ידו דבר שאינו מתוקן". כך אני חושב שצריך ככלל להתייחס לרבנים גדולי תורה, כך התייחסו בכל הדורות לרבנים זקני העדה, וכך אני מקווה ומאמין שיעשה הציבור של הציונות הדתית. על הציבור להקיא, כפשוטו ממש, את גישת מספר רבנים ציוניים צעירים אשר מנסים לנגח ולפגוע בכל מי שלא סובר כמותם, כשהם עוטפים את עצמם במעטה של פתיחות, סובלנות וטענות של ראיה כוללת. והם אלה המעמיקים לכאורה, כשבעצם כל הפתיחות והסובלנות היא כלפי תרבות המערב והחילונים, וסגירות נוראית כלפי דעות הפוכות מדעותיהם מצד הרבנים, עד כדי כתיבת מאמרים מזלזלים.

וכן התכנסו מאות רבנים "כינוס לצדיקים הנאה להם והנאה לעולם", בכנס נפלא, אחדות נפלאה של רבנים רבים לכבוד עצמאותה של תורה, שחובת הרבנים לומר את דעתם, ושזהו תפקידם לומר את דעת התורה, כשאחד מפרגן ומחזק את השני כדרכם של תלמידי חכמים. כולם יצאו מחוזקים מהכנס. אשריכם! "מתוך שלא לשמה בא לשמה", "והיה כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ".

אין ספק שאנו צריכים להמשיך ולברר את הנושא ולא לפחד לומר מסקנות לא פופולאריות ולא להתבייש ולומר שאנו "עם לבדד ישכון". לא כפי ששמעתי מרב אחד שדיבר בפאנל שהוא לא מסכים עם הפסוק הזה. להבין שאנו עם סגולה ושחזרנו לארץ ישראל. ויש מולנו אויב רשע ומרושע, רוצחים מתועבים, שלפני שהם יחסלו אותנו אנחנו צריכים לחסל אותם, בבחינת "הקם להורגך השכם להורגו".

אני מקווה ומתפלל, שאהבה ואחווה אמיתית יחזרו למחננו וכן כבוד התורה, והיושר לומר אמת. אותה מסורת של זקני דור, שהם דעת תורה, שהיתה מקובלת מדור דור. וכך ראינו את ים ההערכה והאהבה המסותרת והגלויה שהיתה לגר"א שפירא ולגר"מ אליהו זצ"ל על גדולתם ומידותיהם. ימשיכו הרבנים הגדולים לתת הסכמות חשובות שיפארו את הספרים, ואנו נלך לבקש את הסכמתם על הספרים. כי כך נהגו מאז ומעולם.

ואני את כל דבריי כתבתי לכבוד ד' יתברך ולכבודה של תורה ולומדיה. לכבוד זקיפות הקומה של יהודים הגרים בארץ ישראל, ולא חלילה לפגוע באנשים. ואם פגעתי אני מבקש את סליחתם. שנזכה ליכתב וליחתם לאלתר ולחיים טובים אכי"ר.