בשבע 410: פסגה בערפל

השיחות בין נתניהו לאבו מאזן מתנהלות תחת מעטה חשאיות מעורר דאגה.

רוני ארזי , ח' בתשרי תשע"א

השיחות הישירות בין ישראל לפלשתינים עברו השבוע דרך מצרים אל ירושלים. אתמול (ד') אחר הצהריים נועד ראש הממשלה נתניהו במעונו הרשמי בבירה עם יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, לסבב נוסף של השיחות, בהשתתפות שרת החוץ האמריקנית קלינטון.

גורמים מדיניים אומרים כי הצדדים דנים כעת בדרישת הפלשתינים שלא לחדש את הבנייה בהתנחלויות עם פקיעת צו ההקפאה בעוד שבוע וחצי.לדבריהם, ישראל מצידה אינה מעוניינת להאריך את ההקפאה, אך מציעה מחוות אחרות, ובהן שחרור אסירים ביטחוניים, כסוג של פיצוי. אתמול בשעות הבוקר נפגשה השרה קלינטון עם נשיא המדינה שמעון פרס,והצהירה כי "אי אפשר להמשיך את הסטטוס קוו ומנהיגי הצדדים יצטרכו לקבל החלטות קשות". מוקדם יותר השבוע נועדו נתניהו, אבו מאזן וקלינטון בשארם א-שייח שבמצרים לסבב שיחות ראשון מאז פסגת ההשקה בוושינגטון.

במקביל להתגלגלות השיחות עם הפלשתינים, נשמעו השבוע קולות של נכונות למשא ומתן גם מצידה של סוריה. השליח האמריקני המיוחד לאזור, ג'ורג' מיטשל, צפוי לבקר ביום חמישי בשבוע הבא בדמשק במטרה לקדם שיחות בין ישראל לסוריה. העיתון 'אל ווטאן' הסורי דיווח כי מיטשל "יציג בפני ההנהגה בדמשק את תמונת המצב בשיחות שבין ישראל והפלשתינים ואת הדרכים בהן תוכל סוריה לסייע להן". עיתון ערבי אחר, 'אל ג'ארידה' המתפרסם בכווית, דיווח השבוע כי ראש הממשלה נתניהו העביר באחרונה מסר לנשיא אסד ולפיו ניתן להגיע להסכם הכולל נסיגה ישראלית הדרגתית משטחי רמת הגולן. זאת לאחר ששני שליחים אמריקנים ביקרו אצל אסד והעבירו ממנו לנתניהו מסר דומה.