בשבע 410: היום הקדוש לכולם , כמעט

"אני לא דתי אבל ביום כיפור אני לא נוסע כי זה יום של העם שלי, זה גם שלי".כך הסביר לי ...

שמואל אדלמן , ח' בתשרי תשע"א

 "אני לא דתי אבל ביום כיפור אני לא נוסע כי זה יום של העם שלי, זה גם שלי". כך הסביר לי לפני כמה שנים רופא מילואים שעלה לארץ מחבר העמים. לא צריך להיות סוציולוג גדול כדי לדעת שליום הכיפורים יש משמעות רבה לרוב הציבור היהודי בארץ. כחמישית מהאוכלוסייה המגדירה עצמה דתית או חרדית שומרת על כל דקדוקי היום הכוללים צום תפילה ותשובה. אחוז גבוה מאוד בציבור המסורתי ואף החילוני צם ביום הכיפורים. רבים מאוד מגיעים לבתי הכנסת כשביניהם יש מי שחרד מאימת הדין, יש מי שחרד מאימת זכרונות מלחמת יום הכיפורים ויש מי שבא להגיד יזכור על קרובי משפחתו. עוד ועוד מושבים, קיבוצים ויישובים מארגנים תפילות מסורתיות בהשתתפות מתנדבים מישיבות ומעמך ישראל. הרחובות הריקים מעידים על אווירה שונה ברחוב הישראלי כלפי היום הקדוש, שמשתקפת גם בערוצי התקשורת הדוממים ביום זה.


ואולם, מי שנחשף לתקשורת הכללית מרגיש את הפער בין הברנז'ה לציבור הרחב. "יום כיפור הוא אחד הימים הקשים ביותר בשנה", נכתב במדור המשחקים ב-ynet לפני שנתיים. אבל לא מהסיבה שאתם חושבים, אלא בגלל העובדה "שרוב ערוצי הטלוויזיה מושבתים, וספריות ה-DVD מתרוקנות ימים מראש". לפני שנה שוב הופיעה ידיעה מרעישה: "יום כיפור הוא יום תענית, אבל לא חייבים לסבול". לא מדובר בעצות להקלת הצום אלא ב-"18 קישורים שיעבירו לכם את הצום: משחקי רשת, משחקים להורדה ועוד תכנים שיגרמו לזמן לטוס."

גם השנה ynet לא אכזב ויצא בכותרת מרעישה במדור התרבות "לרגל חג הסרטים הלאומי, תומר קמרלינג מגיש מדריך לטריטוריה קולנועית". תחת הכותרת הזו מציע הכותב רשימה של סרטים בשפות זרות שככל הנראה רוב קוראי המדור יעדיפו להרחיק מהבית גם בסתם יום חול. הגדרת יום כיפור כחג הסרטים היא ללא ספק חציית רף נוסך של קהות חושים מצד אנשים שככל הנראה יקפידו להוריד נעליים לפני כניסה למסגד ויתלבשו בצורה מכובדת לפני כניסה לכנסייה.

בין שלל התגובות לכתבה מצאה חן בעיני תגובתו של מאיר: "במקום כל זה תלכו לבית כנסת. לא חייבים להיות דתיים כדי להגיע לשם, מספיק להיות יהודים". גם מי שלא מתכוון ללכת לבית כנסת, יכול לאמץ משהו ממצוות של בין אדם לחברו ולנהוג בקצת יותר כבוד כלפי היום הקדוש ביותר לעם היהודי.