בשבע 410: אבשלום קור - בעקבות 'יופי של עברית'

בכל מקום של תורה צריך ללמד עברית, ולא ייתכן שרבנים טועים במספרי זכר ונקבה. זו תורה ממש. לשון הקודש. כמו כן, הזמר העברי הוא הדרך לחבב את העברית.

ירעם נתניהו , ח' בתשרי תשע"א

בעקבות ההוצאה מחדש של 'יופי של עברית'

את הד"ר אבשלום קור, 60, אין צורך להציג, ולכן נציין כמה פרטים שרוב האנשים לא יודעים על אודותיו: הוא זכה בפרס סוקולוב לעיתונאות, הוא חבר בוועדת השמות הממשלתית, הוא עורך ומגיש ערבי שמות משפחה ומופעים על תולדות הזֶמֶר העברי ומדריך סיורים ברחבי הארץ בדגש ציוני. הוא מראשוני המורים שנסעו ללמד עברית בברית המועצות, ואחד מתלמידיו המצטיינים הוא ח"כ זאב אלקין, יו"ר הקואליציה. הוא תל אביבי (אפילו שרבים סבורים שהוא ירושלמי), אב לשישה וסב לעשרה נכדים, ובימים אלו רואה אור מחדש ספרו 'יופי של עברית'.

מדוע היה צורך במהדורה מחודשת?

המהדורה ישנה אזלה לפני שנים ותמיד היה ביקוש. לרגל שנת העברית שצוינה בצה"ל ושמצוינת השנה במערכת החינוך, החליטו בידיעות ספרים להוציא את הספר מחדש ולקשר זאת גם לציון 120 שנה להקמת ועד הלשון.

מה הבשורה של הספר?

יש בו סיפורים על תולדות העברית, לומדים בו על מקור המילים או הביטויים, והוא מעשיר את הקורא ומעורר חיוך, ובעיקר מסייע באהבת העברית.

מה האיום הגדול ביותר על העברית של היום?

שהשכבה המכובדת במדינה חושבת שהדיבור האנגלי מוכבד יותר. למשל, נשיא בית המשפט לשעבר הפרופ' אהרון ברק התנגד לצירופה של רות גביזון לבית המשפט העליון בנימוק "יש לה אג'נדה". למה הוא התהדר בנוצות זרים כשיש חלופות עברית, כגון יש לה כוונות, עדיפויות, סדר יום. ולמה רבנים של הדור הזה אומרים או-קיי ולא בסדר? בעיניי, הליעוז הזה הוא התיוונות.

מי אשם במצב הזה?

המנהיגים. אריאל שרון התרעם שיש חברות בשם הוט ויס. אבל הוא עצמו נתן להן זיכיון. גם התקשורת אשמה כי היא משמיעה כל הזמן שירים לועזיים. צריך להבין שאם יש ח"כ ירודים, הם נותנים זיכיון לאנשים ירודים, ואלה נותנים מיקרופון לשדרנים ירודים ועיתונאים ירודים. בימי קום המדינה קראו שמות של רחובות על שם עיתונאים, והיום?

מה הפתרון?

מעולם לא למדתי בחינוך הדתי, אבל למדנו פרקים שלמים של התנ"ך בעל פה. שרי החינוך היו אז של מפא"י. לימים, ראיתי שילדיי אינם מקבלים את שאני קיבלתי והעברנו אותם לבתי ספר דתיים, וגם שם הם קיבלו פחות פרקי תנ"ך בע"פ משאני קיבלתי. לדעתי, בכל מקום של תורה צריך ללמד עברית, ולא ייתכן שרבנים טועים במספרי זכר ונקבה. זו תורה ממש. לשון הקודש. כמו כן, הזמר העברי הוא הדרך לחבב את העברית. צריך לקבוע 40 שירים שאותם ילמדו בכל בתי הספר בארץ. יהיו אלה שירים שבהם יש אהבת הארץ והכרת המולדת והחשיבות הלאומית. גם בקורס הכתבים של גלצ אני נוהג כך.

איך אתה רואה את העברית בעוד 50 שנה?

כטיבה של כל שפה חיה היא תשתנה, אבל לטווח הארוך איני דואג. אין עם שחזר לדבר בשפתו אחר הפוגה רבה כל כך. התחייה הלאומית כללה את ההתיישבות, הצבא, התורה. אמנם בתחום העברית אנחנו לא בסדר כל כך, אבל אני משוכנע שאנחנו נשתפר.

ביקשו ממך לחדש שמות לתחנות הרכבת בירושלים. למשל במקום קינג ג'ורג' – ביקור חולים ובמקום שועפט – גבעת בנימין. קיבלו את הצעותיך?

הצלחתי לגרום לכך שלא תהיה תחנה המלך ג'ורג'. מאז הגשתי את חוות הדעת המפורטת איני יודע מה הוחלט. לא עדכנו אותי. לא הזמינו אותי לוועדה שהחליטה, ואפילו שביקשתי לקבל את ההחלטה לא שלחו לי אותה. אני חושב שנעשה מחטף בעניין.

תנחה את חידון התנ"ך למבוגרים?

בעזרת השם.