בשבע 410: שיעור בחיבור

רבי לוי יצחק מברדיצ'ב היה רווה נחת מסקר הלמ"ס האחרון המעיד על עוצמת תהליכי ה'התחזקות' בכל מגזרי האוכלוסייה

אשר כהן , ח' בתשרי תשע"א

חידה לימים נוראים: מה הקשר בין הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרבי לוי יצחק מברדיצ'ב, שנודע כסנגורם של ישראל? התשובה שתוצע להלן היא שאם היה חי בינינו כיום, אין ספק שלאחר עיון בסקר הלמ"ס היה ממהר להשתמש בנתונים כדי ללמד זכות על עם ישראל ומטה את המאזניים לכף זכות. בהיעדרו, אני העני ממעש אנסה להעריך כיצד היה נוהג לנוכח הנתונים, אף על פי שאיני כדאי והגון לכך.

הוא היה פותח את תפילתו בהבלטת העובדה שיותר אנשים מצהירים כי התחזקו בדתיותם (21 אחוז) מאשר אלה שאמרו כי נחלשו (14 אחוז). גם 65 אחוז שמידת דתיותם נותרה יציבה היו הופכים אצלו לבעלי זכות, לנוכח הפיתויים ההולכים וגוברים בעולמנו.

לאחר מכן היה שוטח בפני הקב"ה את העובדה שלמרות הסובייקטיביות הברורה שבתשובות, הרי יש חשיבות רבה לכך ש-25 אחוז מעריכים את רמת שמירת המסורת שלהם "במידה רבה מאוד" ויחד עם 38 אחוז האומרים "במידה רבה" הם רוב עם ישראל. כסנגורם של ישראל היה מצרף אליהם גם את אותם 31 אחוז שהסתפקו "במידה מועטה" והיה משאיר בבדידות מזהרת מיעוט זניח של 6 אחוז שלא שומרים כלל.

כרקע לנתון המדהים הבא היה מזכיר בתפילתו את העובדה שמוסד הרבנות זוכה לביקורת חריפה ומתמשכת זה שנים רבות בתחום הנישואין, שלא לדבר על התביעות ההולכות ומתגברות לנישואים אזרחיים. או אז היה מראה למלאכי השרת את השאלה "האם חשוב לך שאת/ה או משפחתך יעשו טקס נישואין בברכת רב?" והנה התשובות, למרות יותר מ-41 אחוז "חילונים" ויותר מ-25 אחוז "מסורתיים לא כל כך דתיים": למעלה מ-64 אחוזים עונים שהדבר "חשוב מאוד", ואליהם מצטרפים 19 אחוז העונים שזה "חשוב". רוב מוחץ של למעלה מ-80 אחוז שנישואים דתיים חשובים להם ברמה כזו או אחרת.

כך היה מציג פרקליטם של ישראל כהנה וכהנה נתונים כדי להוכיח באותות ובמופתים איך עם ישראל, למרות כל מה שאומרים עליו, מחובר במגוון רחב ומרתק של חיבורים לא רק לזהותו היהודית במובנה הכללי והמעורפל, אלא גם במובנה המסורתי המוגדר באמצעות שבת, תפילות, תפילין וכיוצא באלה.

סביר להניח שההיסטוריה האישית של הרב היתה משפיעה על בחירתו בנתון המחץ הסופי והמסכם ללימוד הזכות על עם ישראל כיום. מי עוד כמו רבי לוי יצחק מברדיצ'ב מכיר את פגיעתם של זרמים ביהדות? הרי מרוב רדיפות המתנגדים נאלץ לעזוב את מקומו לא אחת. וגם כשהגיע למקום חדש נמשכו הרדיפות שהגיעו עד לאלימות של ממש.

אחת השאלות בסקר היתה "האם אתה משתייך לזרם ביהדות?" מיעוט של 21 אחוז ענה שהוא משתייך לאחד הזרמים לעומת רוב מוחץ של 79% שהעיד כי אינו משתייך לאף זרם. ואם היינו מניחים שזרמים זה עניין רק לדתיים לגוניהם, מתברר שלא כך הם פני הדברים. יש לא מעט דתיים שמעדיפים שלא יודבקו להם תוויות של זרמים, בעוד שחלק מאלה שאינם מזהים עצמם כדתיים דווקא מזדהים עם זרמים כאלה או אחרים. ערבוביה מרתקת שמעליה מרחפת העובדה שעם ישראל לא אוהב תוויות, שיוכים ותיוגים. עם ישראל בתשובותיו הולך ומטשטש את הגבולות בין קבוצות וזרמים שכביכול ברורים ומובנים. וזו אולי הזכות הגדולה ביותר.

מסופר כי כשהתפשטה רוח ההשכלה והכפירה במחוזותיו של רבי לוי יצחק מברדיצ'ב הוא שלח מסר לערים הקרובות ובו נאמר כי "הנני מכריז ומודיע לידע ולהודיע כי יש ה' בעולם!". מאתיים שנים לאחר פטירתו, רובו של עם ישראל מראה שגם בלי היצמדות לדרך האורתודוקסית ולדקדקנות הטהרנית של זרם כזה או אחר הוא מכריז בגוונים רבים וללא תגיות של זרמים כי יש ה' בעולם.