בשבע 411: שמחת לימוד תורה

אחד מזיכרונותיו של הסופר ואיש התרבות המנוח אדם ברוך קשור לשמחת תורה...

שמואל אדלמן , ט"ו בתשרי תשע"א

אחד מזיכרונותיו של הסופר ואיש התרבות המנוח אדם ברוך קשור לשמחת תורה בתקופה בה היה תלמיד ישיבת חברון: "הריקוד שלנו עם ספרי התורה משתלהב", כתב ברוך. "והנה, תוך הריקוד, נגיעה בכתפי. הסתובבתי, ולפני הרב ברוך מרדכי אזרחי. הוציא אותי מהמעגל, ואמר לי: 'חביבי, בשביל מה שלמדת, כבר רקדת'".

קל יותר לרקוד עם ספר התורה יום אחד מאשר להקדיש זמן על בסיס יומיומי ללימוד תורה במשך השנה, אך מסתבר כי לעיתים גם אצל מי שמאחריו שנות ישיבה לא מעטות, יש חוסר ידע בכל מה שקשור לקיום הלכה.

הרב בן-ציון אלגאזי, בוגר ישיבת כרם ביבנה, העומד בראש מכון 'צורבא מרבנן' מסביר כי מדובר גם באנשים שרוצים לקיים מצוות ובעלי ידע תורני. כך למשל, מי שלומד הלכה לסמיכה לרבנות לא מגיע תמיד להלכות כיבוד אב ואם או לדיני הונאה. לעיתים יש חוסר מודעות לכך שלהלכה יש מה להגיד לא רק בענייני בשר וחלב, אלא גם בניהול עסק. "פגשתי אדם שסבר לתומו שיש להקפיד לאכול ג'לטין לאחר שראה חותמת - כשר לאוכלי ג'לטין", אומר הרב אלגאזי. "אדם אחר טעה טעות חמורה בהלכות טהרת המשפחה מחוסר ידיעה".

מכון 'צורבא מרבנן' מנסה למלא את החלל הזה ומקיים ב-135 מוקדים בארץ ובמוקדים נוספים בחו"ל מפגשים שבועיים ללימוד הלכה המורכבים מלימוד עצמי מונחה בחברותות ומשיעור ע"י רב מוסמך.

לקראת סיום מעגל התורה שבכתב המצוין בשמחת תורה והתחלת התורה מבראשית יוצא המכון במיזם חדש ובו יילמדו במקביל בכל מרכזי 'צורבא מרבנן' בארץ ובעולם נושאים הלכתיים על פי השולחן ערוך מתוך חוברות שהוציא המכון. מטרת המיזם היא להקיף, ע"י לימוד שבוע אחר שבוע, במשך חמש שנים את כל ההלכות המעשיות הנוגעות לחיי היום יום.


ראשי המכון מקווים כי בדומה למסגרת שיעורי הדף היומי מיזם ההלכה יהפוך לחלק מהנוף של הציבור. אם תקווה זו תתממש, בשמחת תורה בעוד חמש שנים תהיה סיבה נוספת לרקוד.