בשבע 412: ח"כי הבית היהודי: נפרוש אם ההקפאה תימשך

מבהירים זבולון אורלב ואורי אורבך כי סייעת הבית היהודי תפרוש מהממשלה אם יענה נתניהו לדרישת אובמה להאריך את ההקפאה בחודשיים.

שלמה פיוטרקובקסקי , כ"ט בתשרי תשע"א

סיעת הבית היהודי החליטה בישיבתה בתחילת השבוע, כי לא תהיה שותפה לכל החלטה על הקפאה חלקית או מלאה של הבנייה בשטחי יהודה ושומרון. יו"ר הבית היהודי, שר המדע דניאל הרשקוביץ, אמר בישיבה כי המפלגה "מחזקת את ידי ראש הממשלה וקוראת לו להמשיך לעמוד בכל הלחצים". מי שלא היה מרוצה מנוסח ההחלטה הוא ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), יו"ר האיחוד הלאומי, אשר הביע את אכזבתו בהודעת SMS ששיגר לשר המדע הרשקוביץ.

"כתוצאה מהודעתכם אתמול 'פה אחד' - ישנה במשרד רה"מ שמחה וצהלה. לעומת זאת ישנו אבל גדול ליהודים, צום ובכי ומספד, שק ואפר יוצע לרבים", כתב כצל'ה להרשקוביץ, "רוה"מ הבין בדיוק את פשר הודעתכם כי 'אתם מתנגדים להמשך הקפאה'. הוא הבין שלא תפרשו. כתוצאה מכך מתכוון רוה"מ להודיע על הקפאה לחודשיים מטעם ממשלת ישראל בכל הקשור לבניה לפחות ביש"ע", הוסיף כצל'ה וציין, כי "זה יגרום שבעתיד, גם אם חשבנו להתחבר, הכל יירד לטימיון. 'רק הכסא יגדל ממך', יותר מתורה, יותר מארץ-ישראל".

תגובתו של כצל'ה להחלטת סיעת הבית היהודי מרגיזה מאוד את חבר הסיעה, ח"כ אורי אורבך, אשר מבהיר כי החלטת הסיעה ברורה מאוד, גם אם נוסחה בצורה לא מתלהמת. "אני ממש לא מבין מה לא ברור בהחלטה. הודענו באופן מובהק כי לא נהיה שותפים בממשלה אשר תחזור ותקפיא את הבניה ביהודה ושומרון. הדברים הובהרו גם לכל מי שלא הבין או לא רצה להבין את הדברים, הן משמאל והן מימין. אנשים מנסים ללמוד את החלטת הסיעה כמו שלומדים תוספות, אין כאן מקום להרבה פלפולים". אורבך מסביר, כי מאחר וסיעתו חברה בקואליציה, כפי שהבטיחה לחבריה לעשות, ומכיוון שנכון לעכשיו אין כל החלטה על חידוש ההקפאה, אין מקום לניסוח חריף יותר המנוסח בצורה של איום. אורבך מציין, כי למרות השאיפה לרוץ במשותף בבחירות הבאות, עדיין קיימים הבדלים בין גישת סיעת הבית היהודי לבין גישתו של האיחוד הלאומי, "מי שתוקפים אותנו הם בדרך כלל אלו שהתפקדו לליכוד, מצביעים לאיחוד הלאומי ובאים תמיד בטענות דווקא לבית היהודי".

גם ח"כ זבולון אורלב, חברו של ח"כ אורי אורבך לסיעת הבית היהודי, מבהיר כי משמעות הודעת הסיעה היא אחת ויחידה, פרישה במקרה של חידוש ההקפאה. אורלב מציין, כי עוד לפני ההודעה התבטאו השר הרשקוביץ, ח"כ אורבך והוא עצמו במילים מאוד ברורות, והבהירו בהודעות ובראיונות לכלי תקשורת שונים, כי סיעת הבית היהודי לא תהיה שותפה בממשלה ובקואליציה שתחליט על המשך ההקפאה. למרות זאת ציין אורלב, כי כאשר כונסה הסיעה ראה לנכון להעלות את הנושא לאור העובדה שחידוש ההקפאה טרם ירד מסדר היום, ועל כן התקבלה ההחלטה לפיה סיעת הבית היהודי לא תהיה שותפה לשום החלטה על המשך הקפאת הבניה. לדבריו, "משמעות ההחלטה ברורה מאוד, לא נהיה שותפים לממשלה או קואליציה שתחדש את הקפאת הבניה".

בניגוד לחברי הכנסת של הסיעה, השר דניאל הרשקוביץ בחר שלא להתייחס לשאלות אלו באופן ישיר, אולם מקורביו מבהירים כי מבחינתם מדובר בשאלה לא רלוונטית מאחר וצו ההקפאה פקע וחידושו לא עומד על הפרק. לדבריהם, מי שכעת צריך לחשוב על פרישה מהממשלה זו מפלגת העבודה ולא מפלגת הבית היהודי. פעילי שטח מהימין החלו השבוע בפרסום מודעות הקוראות להרשקוביץ וחבריו לפרוש מהקואליציה.

גורמים בימין מעריכים כי כרגע לא עומדת על הפרק האפשרות של הארכת ההקפאה בחודשיים נוספים, שכן נשיא ארה"ב טרם הגיש התחייבויות מפורשות לנתניהו בתמורה להמשך ההקפאה. הנושא גם לא עלה בישיבת שרי השביעייה עם נתניהו השבוע. עם זאת, ישנו עדיין חשש שתרחיש מסוג זה אכן יתממש. ברחבי יו"ש, כך או אחרת, נרתמים במלוא המרץ לחידוש הבנייה מאז פקע צו ההקפאה במהלך חג הסוכות.