בשבע 412: יום פקידה

קריאה מחודשת של המפה הפוליטית והמדינית הצמיחה קבוצות אידיאולוגיות בליכוד המייצגות את מחנה הימין ומגזר המתיישבים במפלגה.

חגית רוטנברג , כ"ט בתשרי תשע"א


יוסי דגן: "אנשי א"י צריכים להבין שמעבר להיותם צודקים בשטח, צריך גם כוח פוליטי. העם איתנו, אבל הפוליטיקאים גונבים שוב ושוב את קולות העם. ודאי שצריך להמשיך לבנות, אבל צריך גם להתפקד – תם עידן המתנחל הפראייר" ח"כ דני דנון: "אני יודע על עוד חברים שתומכים בדעותיי, ואומרים שאם רק היה להם גיבוי פוליטי, היו עושים יותר. גרעין אידיאולוגי חזק בליכוד לא ייתן לראש הממשלה לעשות מה שהוא רוצה. במקרה הגרוע הוא גם עלול למצוא את עצמו מחוץ למפלגה"
ידיעה מפתיעה שהתפרסמה בראשית השבוע באתר החרדי 'כיכר השבת', דיווחה כי מנהיג רוחני חשוב, מבכירי רבני העדה הספרדית-חרדית, הורה לראשי מוסדותיו ולהורי תלמידיו לשנות כיוון פוליטי ולהתפקד בהמוניהם לליכוד. ההערכות מדברות על כך כי מדובר ברב מאיר מאזוז, ראש ישיבת 'כסא רחמים', שעד כה נחשב לבולט בקרב רבני הזרם המזוהה עם ש"ס. גורמים בבית הרב שמרו על שתיקה לאחר פרסום הדברים, אולם בדיקה שערך 'בשבע' איששה את נכונות הידיעה. על פי הדיווח, הסביר הרב את הוראתו החדשה בצורך לחזק את הצד הימני בליכוד, לאור ההתפתחויות המדיניות המדאיגות מבחינתו.  

התובנה שהחלה לחלחל, כך נראה, גם בקרב הציבור המזוהה עם ש"ס, צברה תאוצה בשנים האחרונות בקרב רבים במחנה הלאומי, ובפרט הפלח הדתי שבו. לאחרונה החלו גורמי השטח לפעול בעניין ביתר שאת, והשבוע שוחררו לכלי התקשורת הערכות זהירות בדבר היקף המהלך של התפקדות הימין הדתי והאידיאולוגי לשורות הליכוד.

 יחסי הכוחות משתנים

בסוף השבוע שעבר חל תאריך קובע במפקד לעניין זכותם של המתפקדים החדשים לבחור את חברי המרכז. אולם, מדגישים הפוקדים, המפקד יימשך עוד כשמונה חודשים והמתפקדים החדשים יהיו זכאים לזכויות משמעותיות של בחירת רשימת הליכוד לכנסת הבאה והמועמד לראשות הממשלה. לרגל אותו תאריך קובע, פורסמו השבוע נתוני ביניים של מהלך ההתפקדות עד כה. הנתונים שנמסרו הם עדיין בגדר הערכות גסות, אולם הם מלמדים על מגמה ברורה באשר להתרחשות בתוך הליכוד. על פי ההערכות, גויסו קרוב ל-12 אלף מתפקדים חדשים מטעם הקבוצות האידיאולוגיות במפלגה, זאת מתוך כ-50 אלף מתפקדים חדשים. המשמעות היא כי נכון לעכשיו יחסי הכוחות בתוך הליכוד השתנו, ומשקלו של הפלג האידיאולוגי בליכוד עלה. בבחירות תשס"ט נמנו בספר הבוחרים של הליכוד 85 אלף בוחרים, מתוכם כעשרת אלפים השתייכו לגוש הימין הקשה. כעת היחס עומד על כ-25 אלף מן הימין מתוך 135 אלף מתפקדי ליכוד.

יצוין כי בין מתפקדי הליכוד ישנן לא מעט קבוצות שכלל אינן רואות עצמן מזוהות עם האידיאולוגיה הימנית של המפלגה. חיבורי אינטרסים בין גורמים בכירים בליכוד לבין צרכים תקציביים ואחרים של אותן קבוצות, הובילו להתפקדות. אחת הדוגמאות הבולטות לכך מן התקופה האחרונה היא התפקדותם של כ-1,500 אופנוענים, שהצהירו בחלקם כי אינם מזדהים למעשה עם דרכו של הליכוד, ומטרתם היא השגת הוזלה של תעריפי הביטוח לרכבים הדו-גלגליים.  

בשונה מהזרם הפייגליניסטי בליכוד, ששאף להקים מנהיגות חלופית על בסיס מפלגת השלטון, התגבשו בשנים האחרונות קבוצות אידיאולוגיות שונות בליכוד שמטרתן אחרת: לחזק את הגוש הימני במפלגת השלטון, ובכך להשפיע על מקבלי ההחלטות שבה, מח"כים ועד שרי הממשלה והעומד בראשה. אחת מקבוצות הפעולה המשמעותיות בליכוד בתחום זה, יצאה לדרכה לפני כשנה. בין ראשיה ניתן למנות את יוסי דגן, יועצו של ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, ויעקב וינברגר, איש הר ברכה, שניהם כמובן חברי ליכוד. "התחלנו במהלך בסוכות לפני שנה, כאשר לקראת ההקפאה הדברים כמובן צברו תאוצה", משחזר וינברגר, ודגן מוסיף: "היינו קבוצה של פעילים, גם מהשומרון וגם מצדו השני של הקו הירוק, שהגענו להבנה שהדרך הנכונה בעיתוי הזה כדי להשפיע היא ליצור אמצעי לחץ. ראינו מה קורה בליכוד, את כל קבלני הקולות של הערבים, מפקדי הארגזים, גורמים שמנסים לקחת את הליכוד שמאלה". דגן מדגיש כי ההחלטה להשקיע במהלך רחב של התפקדות לליכוד הוא בנוסף לפעילויות השטח, לסיורים, לבנייה ועוד. "אנשי א"י צריכים להבין שמעבר להיותם צודקים בשטח, צריך גם כוח פוליטי. העם איתנו, אבל הפוליטיקאים גונבים שוב ושוב את קולות העם. ודאי שצריך להמשיך לבנות, אבל צריך גם להתפקד – תם עידן המתנחל הפראייר".

קבוצה זו הביאה בשנה האחרונה את מספר המתפקדים הגדול ביותר מטעם גוש הימין, ופקדה לא רק ביישובי יו"ש, אלא גם בערים רבות בגוש דן ובשפלה, ביניהן: ירושלים, מודיעין, רחובות, אשדוד, פתח תקוה ועוד. למעלה ממאה חוגי בית ברחבי הארץ קיימו חברי הקבוצה על מנת לגייס מתפקדים חדשים.

כיצד הגיבו המשתתפים? האם אין התנגדות אינסטינקטיבית להצטרפות לליכוד, האחראי על מעשי הרס ההתיישבות הגדולים?

"אנשים הבינו שהמלחמה היא על הבית", אומר וינברגר "הם הבינו שאי אפשר להשפיע דרך מפלגה אחרת. אפשר לומר 'התייאשתי מהליכוד, איך אתפקד לליכוד אחרי מה שעשה?' אבל צריך להבין שדווקא ההתפקדות היא התשובה לביבי. הם שולחים לפקוד ועדי עובדים, ערבים, בדואים, חרדים של קויפמן. לא יכול להיות שאנחנו, כתוצאה מייאוש, נפקיר את שדה המערכה העיקרי".

מה גורם לכאלו שכבר שבעו את נחת זרועו של שלטון הליכוד לפעול במלוא המרץ כדי להוסיף מתפקדים למפלגה? ההסבר לדעתם פשוט. "מה שמעניין את ראש הממשלה כשהוא מחליט האם ללכת על המשך ההקפאה, זה אם יש לו רוב בליכוד", מסביר וינברגר "ידוע שלפני נסיעתו האחרונה לארה"ב הוא ערך סקר בקרב חברי הליכוד, שביקש לברר את השאלה: במידה והשרים יתמכו בהמשך ההקפאה, האם תמשיכו לתמוך באותם שרים? ביבי בודק אם המתפקדים הולכים איתו, כי מה שהשרים שלו רוצים יותר מכל זה לשוב ולהיבחר. לפי ההדלפות, תוצאות הסקר היו טובות מאוד עבור הימין. והתוצאה לא איחרה לבוא – הוא נסע לארה"ב, ולמרות כל החששות בארץ והלחצים הכבדים של אובמה, נתניהו לא הכריז על המשך ההקפאה. זה קשור ישירות לבדיקה שהוא ערך בליכוד".  

אתם טוענים שההתפקדות המאסיבית מימין סייעה לשבירת ההקפאה. אבל בפועל, שום דבר עוד לא בטוח. יכול להיות ליכוד ימני מאוד, ובכל זאת נתניהו שוקל ברצינות את הארכת ההקפאה בחודשיים וחמור מכך, מנהל מו"מ על מדינה פלשתינית. אולי ראש הממשלה יוכל למצוא תמיד דרך לעקוף את המתפקדים?

וינברגר ודגן מאוחדים בדעה ששום ניצחון ושום ביטחון לא מונחים בכיסו של האגף הימני בליכוד, אולם מאידך סבורים כי המאמץ הזה חייב להיעשות. "העובדה היא שהכוח המניע לכאן ולכאן הוא מספר המתפקדים", אומר דגן "וזה צעד משמעותי שעוד יכריע את המערכה". וינברגר מספר כי בפגישות עם חברי ליכוד, ח"כים ושרים, כולל חברים בשביעייה, הובהר להם מסר אחד: "דיבורים זה יפה, אבל אם אין לכם מתפקדים, אין מה לדבר. תביאו עשרת אלפים מתפקדים – ידברו איתכם אחרת". וינברגר מוסיף עוד כי השרים עקבו באדיקות אחרי התקדמות מספר המתפקדים מיו"ש.

 לעצור את הסחף

את פעילותה של קבוצה זו ליוו ח"כים ושרים מהליכוד שהשתתפו בכנסים ובחוגי הבית, בהם השר יולי אדלשטיין, ציפי חוטובלי, יריב לוין, דני דנון ואחרים. ח"כ דנון אומר בשיחה עם 'בשבע' כי מתוך ידיעתו האישית, חברים נוספים במפלגתו היו מוכנים להשמיע דעות מיליטנטיות יותר לו ידעו שיש להם גיבוי פוליטי. "אני יודע על עוד חברים שתומכים בדעותיי, ואומרים שאם רק היה להם גיבוי פוליטי, היו עושים יותר", הוא מנמק את חשיבותה של ההתפקדות האידיאולוגית. "גרעין אידיאולוגי חזק בליכוד לא ייתן לראש הממשלה לעשות מה שהוא רוצה. במקרה הגרוע הוא גם עלול למצוא את עצמו מחוץ למפלגה". דנון אומר כי המשמעות היא גם לטווח הרחוק: "המתפקדים יהיו גם אלו שיחליטו מי יהיה ראש הממשלה מטעם הליכוד בעוד כמה שנים".   

 כאמור, קבוצות נוספות מתוך המגזר פועלות באותה מתכונת לשם הגדלת מספר המתפקדים האידיאולוגיים, בהן פעילים המסונפים לאפי איתם, 'מנהיגות יהודית' וחברי מרחב יש"ע בליכוד בראשות שבח שטרן ונתן אנגלסמן. במרחב יש"ע מתכוונים לצאת בקרוב במבצע התפקדות נרחב ביישובי בנימין. שבח שטרן, תושב שילה, מסביר כי חשיבותה של ההתפקדות אינה רק בקביעת הרשימה העתידית לכנסת, אלא גם בהשפעתה על התנהגותם של הח"כים המכהנים: "אם באה קבוצה אידיאולוגית חזקה ומגובשת בעמדותיה, אז ח"כים כמו יריב לוין וציפי חוטובלי יקבלו גב חזק לפעול ללא דאגה שיעופו מהכנסת. מאידך, ח"כים אחרים דוגמת אופיר אקוניס או ציון פיניאן, יידעו שיש קבוצה כזו גדולה של מתפקדים, אז כדאי להיות בסדר איתם, כי הם יזכו לתמיכתם האוטומטית בפריימריז".

גם שטרן נדרש לשאלת האפקטיביות, שכן במבחן התוצאה נראה שנתניהו מתקדם למרות הכל למסלול מדיני מסוכן. "כל העבודה הזו נעשית כדי לעצור את הסחף", מסביר שטרן "לכל צעד שנתניהו יעשה הוא חייב רוב בליכוד. אני יכול להעיד מידיעה אישית שבגירוש אילו היו לנו רק עוד 3-4 שרים וח"כים שלא נכנעים ללחצי שרון, זה לא היה עובר. השאלה היא איפה מרכז הכובד. כדי לנהל מאבק בתוך הליכוד, מה שמדבר הוא הכוח הפוליטי של נאמני א"י בתוך המפלגה".

במקביל למהלך הזה, יש לזכור את הפלג הפוליטי בימין שמבקש ליצור את הסחף דווקא אל מחוץ לליכוד. השבוע, בעקבות התחזקות החשש שנתניהו מתכוון להאריך את ההקפאה, הפנה יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כץ, קריאה לשרי וחברי הליכוד לפרוש ממפלגתם ולחבור למפלגות הימין על מנת להיערך יחד עימן לבחירות הקרובות. "נמשיך בשקידתנו על יצירת גוף פוליטי גדול שישמור על ארץ-ישראל. נתחיל מיד במגעים עם השרים וחברי הכנסת שהצהירו באוזנינו שבמידה שנתניהו יישבר הם ייפרדו ממנו ויפתחו במגעים עמנו על הליכה משותפת", דברי ח"כ כץ.