בשבע 412: הניסוי כשל

ההבטחה הגדולה של פייגלין הסתיימה בלא כלום, וכעת הזמן למנהיגות יהודית אמיתית שתוביל את המחנה כתנועת תורה מאוחדת.

יוסף מנדלביץ' , כ"ט בתשרי תשע"א

בימים שבין כסה לעשור פרסם משה פייגלין מאמר שיכול להיחשב כווידוי לקראת יום הדין. אבל בשונה מכהן גדול שאמר "חטאתי אני וכל ביתי", משה פייגלין מגלגל את האשמה רק על ציבור שלומי אמוני ישראל, כי "אין להם אלטרנטיבה".

אני הייתי עם רבי משה בשלבים הראשונים של דגירת הרעיון של "מנהיגות יהודית". למעשה, הייתי יחידי שבאתי להזדהות איתו באולם בית המשפט בשעת השמעת פסק הדין על פעילותו בימי הסכמי אוסלו. ואני, אפשר להגיד, הייתי "שפן הניסיון" הראשון, כאשר למימוש הרעיון של המנהיגות היהודית הציעו להריץ אותי בתור מועמד לנשיא המדינה. סירבתי באופן מוחלט. מאותה הסיבה סירבתי גם להיכלל בהנהלת מנהיגות יהודית בראשית דרכה. אני עדיין מחבב את משה האיש ואת חבריו. לכן הדיון פה הוא לא על האנשים, אלא על דרכם.

אני דווקא אהבתי את התעלולים של החבר'ה ממנהיגות יהודית, שלא עשו חיים קלים לשרון וכל האינטרסנטים בליכוד. הבעיה היתה בכך שהדגל של מנהיגות יהודית לא היה ברור. אם אתם מנהיגות יהודית, אזי על פי אמות המידה של יהודים - בראש צריך לעמוד איזה גדול הדור ולא בוגר ישיבה תיכונית, אמרתי להם, מנהיג שעל דגלו מתנוססות תורה ומצוות. אין יהדות אחרת. הרב קוק רצה להקים את מפלגת "דגל ירושלים" שתכנס את טובי תלמידי החכמים למען ציון וירושלים. להכריז על עצמם "מנהיגות יהודית" – יש בזה משום התרסה נגד כל עולם התורה הציוני והחרדי.

ההתרסה הזאת מצאה ביטוי ביתר שאת בקריאה לכל המפלגות הדתיות הציוניות להרוס את התנועות שלהן ולהצטרף לליכוד, בטענה שהליכוד זו מפלגה של כלל ישראל.

יכול להיות שזה כך, אבל המרכז של כל המפלגות, ששם אתם הייתם אמורים לפעול – מרכז בתוכו אנשים שרוצים לעשות קריירה בפוליטיקה. שם יש אינטרסים גדולים. היה זה תמים למדי לחפש במרכז הליכוד את מסירות הנפש למען תורה וארץ ישראל. איך היה אפשר להיות כל כך תמים?

המועמדים שלכאורה נבחרו בקולות מתפקדי מנהיגות יהודית לכנסת – איפה הם עכשיו?

הם אלה שתמכו בהקפאת הבנייה למשך שנה והם אלה שיתמכו בחידוש בניה סמלי. המועמדים שלכם מחזיקים את ההגה במשרדי ההסברה והתקשורת, אבל כל רשתות הרדיו והטלוויזיה עדיין בידי השמאל הקיצוני. בקיצור, הבאתם אלפי חסידי ארץ ישראל באיזה פטנט פלא למפלגת מרכז, ותו לא. ועכשיו באה ההתפכחות. אמנם בחצי פה: "אנחנו לא הצלחנו כי אין לנו הדתיים שום אלטרנטיבה מדינית. ואתם, ראשי ישיבות, דחוף תכתבו ניירות עמדה להנהגה יהודית". משונה: "מנהיגות יהודית" שהתיימרה להנהיג את הליכוד, פתאום מגלה שאין לה שום תכנית מדינית.

ועכשיו לעצם העניין: ראשי ישיבות לא יכתבו לכם ניירות עמדה, כי הם לא שלחו אתכם לליכוד אלא אמרו - אל תלכו.

ולגבי אלטרנטיבה - המפלגות החילוניות הן אלה שמתאמצות להמציא אלטרנטיבות לדרכו של עם ישראל על פי תורה ומצוות. התורה לא צריכה להמציא תכניות אופרטיביות. התפקיד שלנו הוא להסביר עוד ועוד שגאולת ישראל, גם מבחינה טקטית וגם מבחינה אסטרטגית, נעוצה באמונת ישראל ובנאמנותנו לדרך התורה, ואין פיתרון אחר. לשם כך מנהיגות יהודית צריכה ללכת בראש המחנה כתנועת התורה המאוחדת על פי חזונו של הראי"ה קוק.

חברים יקרים במנהיגות יהודית, כולם מעריכים את המרץ שלכם, את מסירות הנפש שלכם, אוהבים אתכם. את כל זה – תחזירו למקום הראוי לו. הניסוי כשל.