בשבע 413: מצור בלב ירושלים

הסלמה חמורה נרשמה לאחרונה בעוצמת ההתפרעויות וההתנכלויות ליהודים מצד לאומנים ערבים ממזרח ירושלים.

חגית רוטנברג , ו' בחשון תשע"א


ח"כ אורי אריאל ('האיחוד הלאומי'): "המציאות היום היא שממשלות ישראל כבר חילקו את ירושלים. בשכונות שמעבר לגדר אין בכלל ריבונות - לא המשטרה ולא הדואר נכנסים לשם. אבל גם לאזורים שבתוך הגדר המשטרה לא נכנסת, יש הפקרות, אין שלטון. חייבים להחיל את הריבונות בפועל בשטח"

דובר עמותת 'אלעד': "אנחנו מתריעים כבר מזה זמן על ארגוני שמאל רדיקלי ואנטי ציונים שמגיעים לכאן כביכול כדי לעזור לתושבי הכפר, אולם למעשה הם רוצים שירושלים תבער. זה עושה להם טוב לפוליטיקה. מי שרוצה לפגוע בירושלים ולתת אותה לערבים, טוב לו ליצור מציאות של שטח בוער, של אזור סכסוך"

אריה קינג: "בשנה שעברה ניצב פרנקו חשב שאם הוא ייתן לערבים תנועה חופשית בתקופת הרמדאן, הם ייתנו לנו בתמורה תקופת חגים שקטה. החגים בשנה שעברה היו סוערים בדיוק כמו השנה, וכל מה שהיה לפרנקו לומר זה ש'הערבים כפויי טובה'. השנה חזר אותו סיפור - הוא נתן להם חופש תנועה ובתמורה קיבלנו סוכות בוערות"

ח"כ יואל חסון ('קדימה'): "התעוזה של המתפרעים לתקוף שיירה של חברי כנסת מאובטחת, צריכה לעורר את כולנו למה שקורה בבירת ישראל. המשטרה והשר לביטחון הפנים חייבים לשים מיידית קץ לתופעה המבישה הזו. כשם שהמדינה לא היתה משלימה עם ידויי אבנים ברחוב אבן גבירול בתל אביב, כך אסור להשלים עם תופעה שכזאת בירושלים"

הסלמה חמורה נרשמה לאחרונה בעוצמת ההתפרעויות וההתנכלויות ליהודים מצד לאומנים ערבים ממזרח ירושלים . שריפת סוכות בימי החג, מארבי אבנים מתוכננים היטב, השלכת מקררים והצמדת בלוני גז לבתי יהודים היו מנת חלקם של תושבי השכונות היהודיות ושל אזרחים יהודים שנקלעו לאזור . במכתב שנשלח למפכ"ל המשטרה מועלית דרישה להעביר מתפקידו את מפקד מחוז ירושלים, ניצב פרנקו, המואשם בהזנחה מוחלטת של שלטון החוק במזרח ירושלים, העלמת עין מהתפרעויות והפרות חוק של הערבים, ואכיפה מפלה נגד יהודים בלבד
חסינותם הפרלמנטרית של הח"כים, חברי הוועדה לביקורת המדינה, לא עמדה להם ביום שלישי השבוע מול המתפרעים הערבים בכפר סילוואן. האבטחה הכבדה של משמר הגבול ושיירת רכבי השרד הממוגנים לא הרתיעו את הצעירים הערבים, שסקלו באבנים את הרכבים על נוסעיהם הנכבדים שהגיעו לסיור עבודה ב'בית יהונתן'. הח"כים אמנם לא נפגעו, אך נזק נגרם לכלי הרכב.

ח"כ יואל חסון (קדימה), שניצל מפגיעת מארב האבנים, מיהר לגנות את שאירע באומרו כי "התופעה בה יידוי אבנים על כלי רכב הופכת לשגרה, היא חמורה ומבישה. התעוזה של המתפרעים, לתקוף גם שיירה של חברי כנסת מאובטחת, צריכה לעורר את כולנו למה שקורה בבירת ישראל. המשטרה והשר לביטחון הפנים חייבים לשים מיידית קץ לתופעה המבישה הזו. כשם שהמדינה לא היתה משלימה עם ידויי אבנים ברחוב אבן גבירול בתל אביב או ברחוב העצמאות בחיפה - כך אסור להשלים עם תופעה שכזאת בירושלים".

 שרשרת מעשי לינץ'

אולם מה שנתקלו בו ח"כ חסון וחבריו בפעם הראשונה השבוע, הוא למעשה שגרת חייהם המסוכנת של תושבי מזרח העיר מזה חודשים רבים. סקירה של הימים האחרונים בלבד מעלה שרשרת של מעשי לינץ' ביהודים שנסעו באזור כפר סילוואן, הר הזיתים ועוד, שאך בנס לא הסתיימו בפגיעות בנפש. על מנת לשבר את האוזן, יובאו כמה מהם כאן על קצה המזלג.

ביום שישי האחרון הותקף רכבו של דוידל'ה בארי, ראש עמותת אלע"ד (אל עיר דוד), כאשר נסע עם בנו באזור סילוואן. בארי הצליח לחמוק ממארב האבנים, ובדרכו פגע רכבו בילד ערבי שהשליך אבנים, כפי שתועד בסרטון שהופץ בכלי התקשורת. אולם גם במשטרה הבינו שלבארי לא היתה ברירה, והוא שוחרר לאחר תשאול קצר.

זמן קצר לאחר מכן, באותו מקום, נסקלה באבנים מכוניתה של קרן לוי, תושבת שכונת מעלה הזיתים. כאשר הגיעה למקום מאוחר יותר עם צוות ערוץ 2 על מנת לשחזר את שאירע לה, שוב הומטרו אבנים גדולות על רכבה, וכן על רכב העיתונאים שהגיע עימה. השבוע דווח גם על מאבטח בעיר דוד שנפצע קל בראשו מפגיעת אבן שהושלכה לעברו, ועל רכב נוסף שנמלט ממארב של משליכי אבנים בסילוואן. בחג הסוכות התפרסם דבר פציעתו של מאיר אינדור, יו"ר ארגון מותקפי הטרור 'אלמגור', שנסע על הכביש מהר הזיתים ורכבו נרגם בסלעים. טכנאי מכונות כביסה שנכנס לתת שירות בעיסאוויה נקלע גם הוא ללינץ' של זורקי אבנים ונאלץ להימלט בכוחות עצמו מהמקום, לאחר שהמשטרה סירבה להיכנס לשכונה. 

סדרת התקפות האבנים שנסקרה לעיל היא רק מדגם מייצג לאש שהבעירו גורמים פלשתינים ואחרים בשטחי מזרח ירושלים ובשכונות היהודיות באזור לאורך השנה החולפת, ואשר התגברה בשבועות האחרונים לכדי סכנת חיים ממשית יומיומית. מדובר בלמעלה מעשר שכונות ובעשרות משפחות יהודיות המתגוררות בלב אוכלוסיה ערבית או בסמוך לה, שסובלות מהתנכלויות חמורות שהגיעו לכדי שריפת סוכות בחג האחרון, השלכת מקררים והצמדת בלוני גז לדלתות בניין. כמו כן נאלצו היהודים לשהות במצור בתוך הבתים ולשאת בהגבלות שהטילה המשטרה על תנועת כלי רכב בשל התפרעויות הערבים.

לפטר את ניצב פרנקו

על אף שמדיניותם של תושבי מזרח העיר היהודים היא לשמור על דממה תקשורתית-ציבורית בדרך כלל, התאגדו השבוע חלק מהם לחתום על מכתב שמוען למפכ"ל המשטרה, רנ"צ דודי כהן, ולשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. תושבי השכונות - ביניהן מעלה הזיתים, שמעון הצדיק, נוף ציון, קדמת ציון, כפר התימנים, אבו טור, בית צפפה, עיר דוד, הגבעה הצרפתית והעיר העתיקה - דורשים את פיטוריו המיידיים של מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אהרון פרנקו. במכתבם שוטחים התושבים נימוקים רבים לדרישתם זו, שביסודה עומדת 'מדיניות ההכלה' שמנהיג פרנקו באזור כלפי הערבים, ולעומתה מדיניות מגבילה כלפי היהודים. מדיניות זו, לדבריהם, מובילה בקו ישיר אל תוצאת השטח הבוער בו הם נאלצים לחיות מזה כשנה ויותר.

אריה קינג, פעיל מרכזי במזרח ירושלים ומיוזמי המכתב, מסביר בשיחה עם 'בשבע' את המניע לדרישת הפיטורין: "כבר זמן רב קיימת תחושה בקרב הפעילים באזור שמפקד המחוז הנוכחי לא מתאים לפקד על ירושלים. גם אלו שעוד חשבו לתת לו צ'אנס, כמו מתי דן (יו"ר עמותת 'עטרת כהנים'. ח"ר), קוראים כעת לפטר אותו. בתקופת כהונתו התקבלו החלטות חסרות תקדים, שלא התקבלו פה מעולם".

קינג שוטח סדרת דוגמאות להחלטות כאלו: סגירת כבישים לתנועה ליהודים בלבד (דרך יריחו, גיא בן הינום) בעקבות התפרעויות של ערבים; צמצום וביטול חלקים ממסלול צעדת 'ריקודגלים' ביום ירושלים סביב ובתוך העיר העתיקה; איסור על כניסת יהודים לשכונות במזרח ירושלים, דוגמת ענתא; המשטרה, לדברי עיריית ירושלים, מסרבת לאבטח וללוות פעולות אכיפה נגד מבנים בלתי חוקיים במזרח העיר, כך שבשנה האחרונה נהרסו פחות מעשרה מבנים כאלו; איסור על יהודים לטייל סביב חומות הר הבית; בעקבות קיומם של פסטיבלים, נאסרה כניסה לרובע היהודי ברכב גם לתושבי הרובע.

מלבד ההגבלות החדשות, מתוארת גם מציאות קשה של התקפות טרור: למעלה משישים רכבים ניזוקו מזריקת אבנים בירושלים בשלושה וחצי החודשים האחרונים; מעל מאה בקבוקי תבערה הושלכו לעבר מכוניות ובתים בחודש האחרון, וכן מתבצעות תקיפות על בסיס יומי בשכונת שמעון הצדיק.  

"המגמה של פרנקו היא לאפשר לערבים להשתולל ככל העולה על רוחם בלי לתת דין וחשבון מה יקרה ליהודים שגרים ביניהם", מאשים קינג. "כלפי היהודים, לעומת זאת, הוא מוכן לצמצם את הזכויות והחופש שלהם כדי לשמור על השקט". ההתפרעויות במזרח העיר, מזכיר קינג, אינן המצאה של החודש האחרון. התושבים היהודים מתמודדים כבר כמה שנים מול גלי טרור עולים ויורדים מצד שכניהם הערבים. קינג טוען כי מפקד המחוז כלל אינו מבין את המטריה הרגישה של העיר עליה הוא מופקד, וכי הוא לא נותן לפקודיו את ההוראות הפשוטות למגר את האלימות הערבית.

הוא מדגים את אחת מדרכי הפעולה הכושלות, לדעתו, של פרנקו: "בשנה שעברה פרנקו חשב שאם הוא ייתן לערבים תנועה חופשית בתקופת הרמדאן, הם ייתנו לנו בתמורה תקופת חגים שקטה. החגים בשנה שעברה היו סוערים בדיוק כמו השנה, וכל מה שהיה לפרנקו לומר זה ש'הערבים כפויי טובה'. הוא אינו מבין ששיטת 'שמור לי ואשמור לך' מעולם לא פעלה באזורי החיכוך. השנה חזר אותו סיפור - הוא נתן להם חופש תנועה בתקווה לקבל רוגע, ובתמורה קיבלנו סוכות בוערות". קינג גם מתאר מציאות של זריקת אבנים יומיומית בנקודות קבועות וידועות למשטרה, ואף על פי כן לא מוצבים בהן שוטרים. "צריך מישהו שיודע איך לטפל. האדם הזה לא מבין במה הוא עוסק".

במכתבם מציינים התושבים כי מפקדי המחוז שקדמו לפרנקו, גם אם לא היו שותפים מלאים לתפישתם, הטו אוזן קשבת לבקשות ולהצעות שהציגו התושבים, ולעיתים אף קיבלו את הדברים. "הוא לא כזה", אומר קינג "האג'נדה שלו היא הכלה - להכיל הכל במקום אחד, באזור מסוים, ושם לתת למתפרעים לעשות מה שהם רוצים. השוטרים פשוט לא נכנסים לשם. מי אוכל אותה? התושבים היהודים שגרים בפנים. כך למשל התושבים בכפר התימנים בשילוח חוטפים בקבוקי תבערה, ברזלים ואף מקרר שהושלך לעברם, והמשטרה לא שם. אנשים רצו לנסוע לחג, ארזו, ולא יכלו לנסוע כי המשטרה חסמה את הכביש וכלאה אותם בבית. אורחים שהגיעו למעלה הזיתים לא יכלו להיכנס לשכונה, וזמן קצר לפני החג נאלצו לחזור. הם אפילו לא הספיקו לחזור הביתה לחג. הטכנאי שבא לתקן מכונת כביסה בעיסאוויה, נאלץ להיחלץ לבדו מהלינץ' שעשו לו שם, כי המשטרה אמרה לו שהיא לא נכנסת לשכונה הזו".   

את מכתבם מסיימים התושבים בהבעת אמון בכוחה של המשטרה לפעול כאשר היא מעוניינת בכך, כפי שהוכיחה בהפגנות החרדים, בעמונה ועוד. "אנו סמוכים ובטוחים שכל מפקד אחר שימונה לפקד על מחוז ירושלים, יעשה זאת בצורה מועילה ואיכותית יותר ממפקד המחוז הנוכחי", חתמו.

 מארב בליווי צלמים

כפר השילוח (סילוואן) הוא אחד המוקדים המרכזיים בהם בוערת האלימות הערבית. פרשת הילד משליך האבנים שנפגע ממכוניתו של  דוידל'ה בארי, שעלתה לכותרות בשבוע האחרון, הציפה את קיומם של גורמים עוינים ומאורגנים המסתתרים מאחורי הילדים התוקפים. אודי רגוניס, דובר עמותת אלע"ד, מסביר כי העובדה שהתקפת האבנים על בארי ודריסת הילד תועדו במצלמות העיתונאים שנכחו במקום, מעידה על מארב עיתונאי מתוכנן ומתוזמן. "היתה שם חוליה של כעשרה רעולי פנים, ילדים. המבוגרים עמדו מאחורי המצלמות. זה סגנון עבודה של חיזבאללה", אומר רגוניס על זימון הכתבים מראש למקום האירוע "לצלם פיגוע ואחר כך לשדר אותו כדי להשפיע על דעת הקהל".

הוא אינו יכול להצביע בוודאות מוחלטת על מי שהזמין את העיתונאים לתעד את שעומד להתרחש, אולם העובדה שבשטח הסתובבו באותו זמן אנשי 'מרכז המידע' שהוקם בסילוואן לאחרונה, כנראה אינה מקרית. רגוניס מספר כי המרכז, שהוקם בשנה האחרונה תחת כסות תמימה של איסוף מידע והפצתו, מתופעל על ידי גורמים עוינים בכפר. "מרכז המידע הזה מסית ומלבה שנאה. קיים גם קשר ישיר בינו לבין גורמי השמאל הרדיקלי בישראל, דוגמת 'שלום עכשיו'. הם מקיימים כל הזמן הפגנות בסילוואן".

מה גורם לדעתך לרצון ללבות את האש מצד אותם גורמים בכפר ועוזריהם?

"אנחנו מתריעים כבר מזה זמן על הארגונים, ארגוני שמאל רדיקלי ואנטי ציונים, שמגיעים לכאן כביכול כדי לעזור לתושבי הכפר. אולם למעשה הם רוצים שירושלים תבער, זה עושה להם טוב לפוליטיקה. מי שרוצה לפגוע בירושלים ולתת אותה לערבים, טוב לו ליצור מציאות של שטח בוער, של אזור סכסוך". רגוניס מדגיש כי תושבי סילוואן הם המפסידים העיקריים מהסיטואציה, שכן פרנסתם, שהיתה תלויה במעבידים היהודים, נגדעה בשל הפסקת שיתופי הפעולה.

לדברי רגוניס, למרות ההתפרעויות לא נרשמה ירידה במספר המבקרים באתר עיר דוד בתקופת החגים. תושביה היהודיים של עיר דוד סבלו משריפות רכבים, פגיעה ברכוש, השלכות אבנים וגם סוכה בוערת בחג. המציאות הזו לא מקובלת על האוכלוסייה היהודית, ששומרת בדרך כלל על מדיניות של שקט והיצמדות לשגרה. "לא יכול להיות שבמרחק כל כך קרוב לכותל, לעיר דוד ולהר הזיתים יהודים לא יוכלו להסתובב בבטחה", מתריע רגוניס. "כל מי שאחראי לכך - צריך לפעול".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה לטענות שהועלו נגדה, כי "המשטרה ערוכה בכוחות גדולים של לוחמי מג"ב, יחידות מיוחדות ושוטרים כחולים במזרח העיר. המשטרה אוכפת את החוק בצורה דקדקנית ביותר הן כלפי מפירי סדר ערבים והן כלפי מפירי סדר יהודים ללא כל משוא פנים. המשטרה מפעילה בסילוואן בלבד כגדוד של לוחמי מג"ב שאוכף את הסדר. היא מבצעת מעצרי קטינים ובגירים, אשר מוגשים נגדם כתבי אישום. במשטרה דוחים על הסף את המכתב וטענות המתלוננים האנונימיים, אשר לעומתם היה מי שאמר כי הוא סומך על כוחות המשטרה ומג"ב במתן הביטחון לתושבים. המשטרה תמשיך באכיפת החוק בכל רחבי העיר ותמשיך לעצור ולהמליץ להעמיד לדין את הפורעים".     

פניית 'בשבע' לשר לביטחון פנים בשאלת דרכי ההתמודדות שהוא מתכנן כדי להילחם באלימות הערבית בירושלים, זכתה למענה לפיו "השר עוקב מקרוב אחר הנעשה ונמצא בקשר רציף עם גורמי המשטרה של מחוז ירושלים. השר לא מתכוון לאפשר לפורעי החוק באשר הם לפעול בשטח. הוא מקיים הערכת מצב לימים הקרובים. הצעדים יועברו בדרג המבצעי ולא דרך התקשורת". באשר לדרישת התושבים לפיטוריו של מפקד המחוז, נמסר מטעם השר כי הוא "מגבה את עבודת המשטרה".

 מחבלים בני עשר

האש שבוערת במזרח ירושלים הבעירה השבוע גם את הכנסת, שעות מספר בטרם נפתח רשמית מושב החורף במליאה. בכינוס מיוחד של הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ דני דנון, נרשמו חילופי דברים קשים בין הח"כים הערבים לח"כ מיכאל בן ארי סביב שאלת היחס לילדים הערבים משליכי האבנים בכפר השילוח, כפי שתועדו והוקרנו במהלך ישיבת הוועדה. "מי שמסכן חיים - צריך לירות בו", אמר בן ארי לח"כים אחמד טיבי וטאלב א-סאנע, שתקפו את העיסוק בילדים, שלטענתם זכאים ליחס אחר. "אתה מחבל שבא לעשות פרובוקציות ומשתמש בילדים כרוצחים", השיב בן ארי לא-סאנע, שכינה אותו "פשיסט". א-סאנע, אגב, הורחק מאוחר יותר מהישיבה בשל התנהגותו.

נציג המשטרה בדיון, רפ"ק יורם סער, קצין נוער במחוז ירושלים, אמר כי במקרים מסוימים המשטרה אכן עוצרת את הילדים. עוד דיווח כי בשלושה וחצי החודשים האחרונים הוגשו 17 כתבי אישום נגד המעורבים בהתפרעויות במזרח העיר. לדבריו, חלק גדול מהמקרים בהם מעורבים ילדים עדיין נמצאים בחקירה. ילדים מתחת לגיל 12 אין באפשרות המשטרה לעצור, ציין הקצין. רפ"ק סער הוסיף נתון מעניין נוסף, לפיו בשני מקרים קיים מידע כמעט ודאי לפיו הילדים קיבלו תמורה כספית עבור זריקת האבנים. 

"אין זו הפעם הראשונה שהאוכלוסייה הערבית בסילוואן עושה שימוש מסוכן וציני בילדים, ושולחת אותם להתעמת עם עוברי אורח יהודים", אמר יו"ר הוועדה ח"כ דני דנון. "יש לזמן את הורי הילדים שהשתתפו בתקרית ביום ששי (תקיפת דוד בארי) לחקירה מיידית. עלינו לפעול בכל הדרכים להפסקת נוהג השלכת האבנים על ידי ילדים בשכונה". הוועדה פנתה בין השאר לשר לביטחון פנים בבקשה להציג תכנית עבודה לטיפול בילדים המתפרעים ובמשפחותיהם.

יו"ר השדולה למען ירושלים בכנסת, ח"כ אורי אריאל, רואה בחומרה את התגברות הטרור שמלבים ערביי מזרח ירושלים. "המציאות בירושלים היא יותר מחמורה וגובלת בסכנת חיים. לא מדובר על מקרה פה ושם, על בעיה קטנה. לא אחת זה הגיע לסכנת חיים ממש", מדגיש אריאל. גם הוא, בדומה לטענות שהעלו במכתבם תושבי השכונות היהודיות, תולה חלק נכבד מהבעיה במדיניותה של משטרת מחוז ירושלים והעומד בראשה. "המשטרה מודעת לדברים, אך לא נותנת תשובות. זה נובע ממדיניות לפיה היא לא רוצה להיכנס לעימות עם הערבים, אלא נותנת להם סידורים שיתפרעו בפינות אלו ואחרות. אני לא חושב שיש עם שמאפשר לדברים כאלו לקרות בעיר הבירה שלו", הוא מוחה, ותמה על כך שמשטרת ישראל והשר לביטחון פנים לא מביאים את ההתפרעויות לקיצן.

כשהוא נדרש להציע דרכים אופרטיביות למיגור הטרור הערבי במזרח העיר, מצביע ח"כ אריאל על כמה פעולות אפשריות: "כמובן שקודם כל יש להפעיל לחץ על המשטרה שתיתן מענה ותשנה את מדיניותה מן הקצה אל הקצה, וזה תלוי בשר הממונה ובראש הממשלה. כמו כן, חיזוק ההתיישבות: ככל שההתיישבות באזורים אלו תהיה יותר חזקה, כך ההפרעות יהיו קטנות יותר". גורם משמעותי נוסף לדברי אריאל הוא החלת הריבונות הישראלית בפועל על מזרח העיר: "המציאות היום היא שממשלות ישראל כבר חילקו את ירושלים. בשכונות שמעבר לגדר אין בכלל ריבונות, לא המשטרה ולא הדואר נכנסים לשם. אבל גם לאזורים שבתוך הגדר המשטרה לא נכנסת, יש הפקרות, אין שלטון. חייבים להחיל את הריבונות בפועל בשטח". כהמשך ישיר לעניין הריבונות, מסביר אריאל כי המניע לכל ההתלהטות בשנה האחרונה קשור לכיוון המדיני אותו נוקטת ממשלת ישראל, המאותת לערביי ירושלים כיצד לנהוג על מנת לנחול הישגים מדיניים נוספים: "ממשלת ישראל והעומד בראשה פועלים כבר במשך שנה על מנת שלא תהיה בנייה בירושלים. הערבים מפרשים זאת כחולשה, ובצדק. הם נכנסים לתפקידם, כפי שהם רואים אותו, ללחוץ עוד יותר. הרי כל המהומות הן לא על רקע פלילי, אלא על רקע לאומני. מנין ההרגשה שלהם שהם יכולים לעשות זאת? גם חולשת המשטרה, אבל גם זה שהם רואים שהוועדה המחוזית לתכנון ובניה לא התכנסה כבר שנה למרות הודעות השרים, והם מבינים שזה נתון למשא ומתן, וככל שילחצו יותר יש סיכוי לקבל יותר. המישור המדיני נותן את אותותיו בשטח".

אריאל גם מזמין וממליץ למבקרים להגיע בהמוניהם לאתרי מזרח העיר, כמו בית יהונתן, בית הדבש ואחרים. המלצה נוספת הוא מפנה לכיוון תושבי השכונות היהודיות עצמם, שנוקטים על פי רוב במדיניות שמירה על שקט תעשייתי ביחס לשטח הבוער סביבם: "אני אומר לידידיי, המתיישבים באזורים אלו: אני מסכים שלא כל יום צריכים לצאת לתקשורת ולהדגיש שהכל בוער, זה מזיק לתודעה הציבורית בערכה של ירושלים. מצד שני, המשפט ש'שקט הוא רפש' מאוד נכון כאן ומייצג נאמנה את המציאות. לכן צריך ליצור לחץ על מקבלי ההחלטות כדי לשנות את המציאות. בשום פנים אסור להסכים ולהתרגל למציאות הזו ולבקש עוד הגנה, עוד מאבטחים. אסור להתרגל אפילו לאבן אחת או לבקבוק תבערה אחד שנזרק בירושלים - על כל דבר כזה צריך לנהל מאבק בדרישה שייפסק לאלתר". למי שמיואש מהאפשרות שמאבק ציבורי יביא למיגור התופעה, אריאל מזכיר את קמפיין 'תנו לצה"ל לנצח' שהביא למבצע 'חומת מגן' ולדיכוי הטרור בשטחי יהודה ושומרון. "צה"ל ניצח שם את הטרור, וזה לא היה מובן מאליו. גם פה אפשר לנצח".

הפתרון: קייטנות לילדים

בעיריית ירושלים נראה כי אין מענה משמעותי לטיפול בהתפרעויות. יקיר שגב, מחזיק תיק מזרח ירושלים בעירייה, תולה גם הוא את עיקר האשמה והאחריות למצב במשטרת המחוז. "המשטרה במזרח ירושלים לא מבצעת את עבודתה", הוא מאשים "היא לא משליטה חוק. אין שם חוק ואין סדר. להגדיר את המצב שם כהידרדרות זה לא מדויק, כי בפועל הריבונות הישראלית והחוק פשוט לא חלים שם. במצב כזה, התפרצויות אלימות מסוג זה הן רק עניין של זמן ושל ניצוץ שיתלקח". שגב מתאר מציאות של חוסר אכיפה ושלטון חוק בשכונות מזרח הבירה: "אין אכיפת חוקי תנועה, אין אכיפת חוקים אזרחיים, תכנון ובנייה. לכן כל פרובוקציה מקבלת ביטוי אלים, ואז פתאום נזכרים שיש הפרות סדר וצריך לתקן את המצב, אבל אז צריך הרבה כוחות וקשה לתקן. אם המדד להצלחה של המשטרה הוא שקט, אז כל עוד השקט נשמר הם לא פועלים. הבעיה מתחילה כשאין שקט, אבל אז הם כבר צריכים גדוד שלם שייכנס למשך חמש שעות".

שגב מציין גם הוא את סירובה של המשטרה, מתוך חשש מעימותים, לאבטח את פקחי הבנייה של העירייה. כשהוא נשאל מה יכולה העירייה לעשות כדי לשפר את המצב, הוא מציע כיוון שונה מהמצופה: "צריך לתת שירותים כמו שצריך לתושבי מזרח ירושלים. לבנות להם בתי ספר, לדאוג לקייטנות קיץ לילדים, כך שהם לא יילכו לקייטנות של פתח' וחמאס. באופן כללי, צריך לטפל בבעיה לא כשפורצת המהומה, אלא בשלב קודם לכן - בחיי היומיום".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה לטענות שהועלו נגדה, כי "המשטרה ערוכה בכחות גדולים של לוחמי מג"ב, יחידות מיוחדות ושוטרים כחולים במזרח העיר. המשטרה אוכפת את החוק בצורה דקדקנית ביותר הן כלפי מפירי סדר ערבים והן כלפי מפירי סדר יהודים ללא כל משוא פנים. המשטרה מפעילה בסילוואן בלבד כגדוד של לוחמי מג"ב שאוכף את הסדר. היא מבצעת מעצרי קטינים ובגירים, אשר מוגשים נגדם כתבי אישום. במשטרה דוחים על הסף את המכתב וטענות המתלוננים האנונימיים, אשר לעומתם היה מי שאמר כי הוא סומך על כוחות המשטרה ומג"ב במתן הביטחון לתושבים. המשטרה תמשיך באכיפת החוק בכל רחבי העיר ותמשיך לעצור ולהמליץ להעמיד לדין את הפורעים".

הסלמה חמורה