בשבע 413: לינץ' אקדמי

הילד שעלה ממרוקו ובילה את ימיו כרועה צאן, הפך למומחה לאווירונאוטיקה וחלל, שלא מפחד לפתוח את הפה נגד האליטות במגדל השן המדעי

רבקי גולדפינגר , ו' בחשון תשע"א

ד"ר גבי אביטל מרים אמיתי


"גם בישראל יש לצערי אינספור דוגמאות לכפיה ירוקה: אנחנו זוכרים את החזית הירוקה שקמה בכל הכוח נגד ההחלטה להקים למגורשי גוש קטיף יישוב חדש בחבל לכיש. ההתעקשות הגורפת של הירוקים עוררה תהיות האם למאבק מתלווים גם לא מעט שיקולים פוליטיים"

"אנשים דתיים שהתייחסו לפיטורים שלי, כמו: הרב חיים נבון, הרב רפי פוירשטיין ומשה קווה, נשיא אוניברסיטת בר-אילן, לא התייחסו בכלל לעובדה שפוטרתי בשל אמונתי הבסיסית, אבל הם כן המשיכו להסביר בלהט שאין כל סתירה בין האבולוציה ליהדות. איזו כפיפות קומה!"

על תוקפיו באקדמיה: "אני סובר שהאדם נברא על ידי אלוקים, ויש עוד מיליונים רבים בעולם שחושבים כמוני. לא יעזור להם - רוח אלוקים חוזרת למרכז הבמה. יש כיום צימאון להתחבר לאלוקים. זה מכעיס אותם והם מרגישים שהקרקע נשמטת להם מתחת לרגליים"

"ח"כים ושרים בליכוד לא מעוניינים לצאת בגלוי כנגד השר סער, אבל הם בפירוש מביעים באוזניי את מורת רוחם מכך שאיש ליכוד מפטר איש ליכוד אחר ורק בגלל דעותיו. במיוחד הם מרימים גבה על כניעתו של השר לתומכי האסכולה הדרוויניסטית, שהיא כאמור פחות מקובלת בקרב חברי הליכוד"
זו היתה מתקפה רבתי. בכירים באקדמיה, גורמים בתקשורת ופעילי הארגונים הירוקים הוקיעו בחריפות רבה את התבטאויותיו של ד"ר גבי אביטל  נגד תורת האבולוציה של דרווין ותאוריית התחממות כדור הארץ. מה לא אמרו עליו? "בור ועם הארץ","מדען הזוי". "חזרנו לימי הביניים החשוכים", הכריז הפרופ' יונתן ארז, מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית. "קשה להאמין שאדם המחזיק בדעות כאלה מגיע להיות מדען ראשי של משרד החינוך. זה מדהים בקנה מידה עולמי", פסק.
הפרופ' חוה יבלונקה מאוניברסיטת תל אביב, צוטטה כאומרת "מפתיע שמדען ראשי של משרד ממשלתי אומר דברים כל כך הזויים". אייל מורג, פעיל סביבתי, כתב כי אביטל "לא מבין מהו מדע ולכן צריך להרחיק אותו מכל תפקיד שקשור למדע". נשיא האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, פרופ' מנחם יערי, קבע כי "הדברים שנשמעו, אם הם נאמרים מפי אדם – מניחים שהוא תימהוני".  פרופ' יהושע קולודני, חתן פרס ישראל בחקר מדעי כדור הארץ, תקף: "האבולוציה איננה תיאוריה, אלא תצפית שכל אחד יכול לראות. כאשר מדען ראשי מתעלם מדברים כאלה, זהו אסון תרבותי", לא פחות. עוד הוסיף קולודני כי "אביטל מצטרף לשוליים הפנאטיים של האוונגליזם בארה"ב. לא נצטרך להפציץ את טהראן, כי טהראן כבר תגיע אלינו".

הגדילה לעשות הנהלת האוניברסיטה העברית, כשהודיעה על הפסקת הלימודים במוסד כולו למשך מספר דקות כאות מחאה על אמירותיו של אביטל. באותן דקות הוקרא לסטודנטים מכתבו של נשיא האוניברסיטה חובש הכיפה, פרופסור מנחם בן-ששון, הכותב כי "כמוסד מדעי אנו רואים חובה להגיב על דברים חמורים אלו, המזלזלים בכל השיטה המדעית. דבריו מעידים על בלבול ועירוב בין דעות ואמונות לבין דיון רציונאלי המבוסס על עובדות. ערבוב כזה הוא מסוכן. יש להתריע עליו ולהיזהר ממנו", נאמר לסטודנטים.

"דיקטטורה מחשבתית"

קולות המחאה הבלתי פוסקים הגיעו עד לאוזניו של שר החינוך גדעון סער, שדרש מד"ר אביטל לחתום על מסמך בו הוא מצהיר כי תורת דרווין היא היא התיאוריה המכריעה בעולם המדע. אביטל סירב בכל תוקף. "הסברתי לו שאני לא מתכוון לחתום כי זה מנוגד להשקפת עולמי". סער הורה על פיטוריו של אביטל לאלתר. בהודעת משרד החינוך נטען כי אביטל כיהן בתפקידו לתקופת ניסיון בלבד, אך כשאנו יושבים בסלון ביתו ברחובות ימים ספורים לאחר  פיטוריו מבקש אביטל להדגיש כי פוטר כתוצאה ישירה מדעותיו. "חד משמעית פוטרתי בשל אמירותיי ולא בגלל שתפקדתי לא כראוי. ישנה קבוצה קטנה ושלטת מתוך התקשורת והאקדמיה שמנסה שוב ושוב לקבוע ולעצב את דעת הקהל בישראל".

אביטל לא נשאר חייב לתוקפיו: "מדובר בכנסיה אדוקה של 'דת הירוקים' ו'דת האבולוציה' ושום דעה שהיא שונה מדרכם לא מורשית להיאמר, ואפילו במחיר 'חופש הביטוי'. אני שואל, איפה כל אותם שמאלנים שיקומו ויצעקו בעד זכותי להביע באופן חופשי את דעותיי? מה בנוגע לחופש הביטוי? זהו ניסיון לסתימת פיות. זו השיטה שלהם להתמודד עם האמת, להשחיר את פני היריב. הם מציגים אותי, מדען טילים שעסק בין השאר בטיל ה'חץ', כמסוכן יותר מהאויב עצמו.. זה אבסורד. אני חשוך? אני בור?" הוא שואל בתימהון. "עסקתי במשך שנים במחקר ופיתוח של מערכות מורכבות בתחום מדעי הטיסה. תרמתי את חלקי הצנוע לביטחון ישראל כשסייעתי לפיתוח מערכות נשק והכשרת טייסים לחיל האוויר. הצגתי כאיש 'הזוי ונבער' היא מקוממת. ישנה בישראל דיקטטורה מחשבתית. זו התנשאות לא ברורה עליי ועל רוב אזרחי המדינה שדעתם דומה לשלי".

ד"ר גבי אביטל (51), חבר מרכז ליכוד ומרצה להנדסת אווירונאוטיקה בטכניון, נולד בקזבלנקה שבמרוקו למשפחת אבוטבול. כשמלאו לו שנתיים עלה עם משפחתו ארצה על גבי ספינת עולים. "לאחר שנים, כשגדלתי, סיפרה לי אמי איך באחד הלילות של חודש טבת תשכ"א, לפני כמעט חמישים שנה, הגיעו אנשי המוסד לשכונה בה גרה משפחתי בקזבלנקה. הם באו בהיחבא לאסוף יהודים ולהבריח אותם ארצה. אנשי המוסד דפקו בדלת וקראו לנו אבל בגלל שההורים לא היו בבית, לא הצטרפנו אליהם. ההורים שלי התאכזבו מאוד כששמעו שהם פספסו את הנסיעה ההיא, כי החלום הכי גדול בשבילם היה לעלות לארץ ישראל. הרבה תושבים מהשכונה דווקא עלו על הספינה. זו היתה ספינת 'אגוז' הידועה, ועל סיפונה עלו 44 יהודים: גברים, נשים וטף שהיו בדרכם לישראל". במהלך ההפלגה הספינה טבעה וכולם נהרגו. "אמא סיפרה לי איך בגלל החשש הכבד מהשלטונות הם בכו והתאבלו בסתר על כל השכנים והחברים שטבעו", נזכר אביטל "כמה חודשים אחר כך, עלתה המשפחה שלי בספינה דומה לישראל".

עם הגיעם ארצה קבעו את ביתם במושב אליפלט, ליד ראש פינה. "הוריי עסקו במרוקו בחייטות. בארץ הם  עברו לחקלאות. היינו 13 אחים וכולנו נשאנו יחד בנטל. גידלנו בפלחה: פול, בצל ופלפלים לצד תרנגולות וכבשים".

אביטל מתאר ילדות מאושרת. "היינו ישנים שלושה אחים במיטה ועובדים יחד במשק, אבל הערכנו את מה שיש ואף פעם לא התלוננו על הקשיים. אבא הוא אדם מאמין ואוהב אדמה וכנראה שהוא שידר לנו את זה" .

העבודה בחקלאות עשתה רושם עז על אביטל הילד. "היינו זורעים את זרעי הפול, מכסים במעט אדמה ומצפים לגשם הראשון", הוא נזכר. "זהו שורש מאוד עמוק של אמונה בבורא. הבטנו לשמיים וחיכינו לראות מה יילד יום. זה היה מרגש לראות בסוף את היבול". העבודה האהובה עליו ביותר היתה רעיית צאן. "כבר כילד בן תשע הייתי יוצא לבד למרחבים עם עדר של מאה כבשים. אני זוכר את עצמי ממליט כבשה במרעה וצועד הביתה גאה עם טלה קטנטן על הידיים".

בכיתה ח' נבחר אביטל להצטרף למסלול מחוננים בתיכון הדתי הימלפרב בירושלים. "בכל שנות הילדות שלי כמעט ולא דיברתי", הוא מגלה. "ההורים דאגו לי אבל בשנים ההן לא היו את הכלים להתמודד עם ילד מגמגם". ביום הראשון ללימודיו בתיכון ניגש אביטל לכל מורה ומורה, הציג את עצמו והודיע שלא ישתתף בשיעורים כי 'אני מגמגם כבד'. "בכך למעשה, גזרתי על עצמי ארבע שנות שתיקה. לא השתתפתי בשיעורים. הייתי כמו אילם והמורים אפילו לא פנו אליי. הם קיבלו את המצב הזה כעובדה מוגמרת ולא ניסו לשתף ולדובב אותי".

למרות קשיי הדיבור עימם נאלץ להתמודד, סיים אביטל את לימודי התיכון כבר בגיל 16.5 ובהצלחה מרובה. "כיום יש נטייה לשדר לתלמידים שלא צריך להתאמץ. איפה שרק אפשר להקל - מקלים. אנחנו 'מדינה באבחון'. כל תלמיד עם קצת קשיים משלם כסף, משיג אבחון וזוכה להקלות במבחנים. לי לא היתה שום הנחה. הייתי ילד עם קשיים והתמודדתי כמו כולם. ב"ה, סיימתי תיכון, למרות הכל, במגמה מתמטית-פיזיקאלית", הוא אומר.

במשך שנים אתה מרצה בפני קהל ומלמד באוניברסיטאות. איך זה מסתדר עם הגמגום הקשה שאתה מתאר?

"מדובר בתהליך ארוך. אני לא אשכח את הפעם הראשונה שהצלחתי לדבר לפני חיילים. התבקשתי להעביר הרצאה לצוערים שלא הכירו אותי ולא ידעו על הגמגום. עמדתי ודיברתי ברצף במשך 45 דקות. אני, שכתלמיד  לא העזתי לפצות פה בשיעור, העברתי הרצאה מקצועית לפני קהל. הרגשתי כאילו משהו השתחרר. איזה מעצור כנראה נפרץ וזה נתן לי תחושת ביטחון. מאז עבדתי על הגמגום וצברתי כלים להתמודד".

בצבא שירת אביטל כקצין קשר בשריון. בגיל 23 לקה ב'דלקת ניוונית בעמוד השידרה', אושפז לתקופה ארוכה בבית החולים ונאלץ להשתחרר מהצבא. הוא למד בטכניון, שם סיים בהצטיינות שלושה תארים כשהאחרון שבהם הוא דוקטור להנדסת אווירונאוטיקה וחלל. "תמיד היתה לי אהבה ליקום ולחלל, והיה לי ברור שזה התחום שאותו אלמד".

במשך מספר שנים שימש אביטל מורה ומחנך בבתי ספר תיכוניים בכרמיאל ובנשר. הוא גם עמד בראש תחום אווירומכניקה ב'אלביט-מערכות' והיה מהנדס טילים בתעשייה בצבאית. במקביל, היה מרצה באקדמיה לטיס בחיל האוויר במשך שבע שנים, בעל טור ב'מעריב' וחבר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי. ואם כל הרזומה הנ"ל אינו מספיק, אביטל שימש אף כמרצה בכיר בטכניון בתחום תורת הזרימה והאווירודינמיקה.

מתגעגע לימי הביניים

מרגע כניסתו לתפקיד במשרד החינוך, החלו הקריאות לפטרו. ד"ר אביטל טוען כי כלי תקשורת מסוימים, ובראשם עיתון 'הארץ', "סימנו אותי מההתחלה. מיד כשנכנסתי לתפקידי החלו לתקוף אותי. הכותרת הראשונה ב'הארץ' היתה: 'סער מינה חבר ליכוד לתפקיד המדען הראשי'. איזה זלזול. כאילו ליכודניק לא מסוגל להיות מדען. היה ברור שלא צפויים לי חיים קלים".

חודש אחר כך הותקף שוב ב'הארץ', והפעם בשל דעותיו נגד הירוקים, שהתפרסמו בעבר. "הם גייסו סופרים ומדענים כדי לדרוש את פיטוריי וכולם הכפישו את שמי. מה חטאתי? הם גידפו אותי כאחרוני התגרנים בשוק. קמה עדת נקמנים ונוטרי שנאה שמגדפים כל מי שמעז לחרוג מהקו הכנסייתי שלהם. אני סובר שהאדם נברא על ידי אלוקים, ויש עוד מיליונים רבים בעולם שחושבים כמוני. לא יעזור להם - רוח אלוקים חוזרת למרכז הבמה. יש כיום צימאון להתחבר לאלוקים. זה מכעיס אותם והם מרגישים שהקרקע נשמטת להם מתחת לרגליים".

היו שטענו שאתה מחזיר אותנו לימי הביניים החשוכים. נפגעת?

"על פי דעתם תקופת ימי הביניים היא 'חשוכה', אבל החושך והאפלה נמצאים דווקא כאן ליד הבית", משיב אביטל להכפשות נגדו. "אני דווקא הייתי שמח לו יכולתי לחזור מעט במנהרת הזמן אל התקופה ההיא, בה נשלחו אל העולם הרמב"ם, האבן עזרא, רש"י, הרלב"ג ובמקביל גם כל אותם מדענים בעלי שיעור קומה שהיו אנשים מאמינים".

כמדען, אביטל מתקומם נגד ההפרדה הכפויה בין אמונה ומדע ומבקש להדגיש כי גדולי המדענים בהיסטוריה היו אנשים מאמינים. "מדע לא סותר בשום פנים ואופן את האמונה באלוקים. אדרבה. יש דוגמאות רבות: ניוטון, יוהנס קפלר, שחולל מהפכה באסטרונומיה ומקס פלאנק, פיזיקאי גרמני שזכה פעמיים בפרס נובל לפיסיקה ועוד. בקליקה של האקדמיה בישראל חוששים להגיע לאותה מסקנה טבעית שאלוקים מעורב בבריאה, אבל לא יעזור להם. הציבור בישראל הוא ברובו מאמין", מסכם אביטל.

תגובתם של אנשים מאמינים לפרשת פיטוריו, הנחילה לאביטל אכזבה נוספת. "אנשים דתיים שהתייחסו לפיטורים שלי, כמו: הרב חיים נבון, הרב רפי פוירשטיין ומשה קווה, נשיא אוניברסיטת בר-אילן, לא התייחסו בכלל לעובדה שפוטרתי בשל אמונתי הבסיסית, אבל הם כן המשיכו להסביר בלהט שאין כל סתירה בין האבולוציה ליהדות. איזו כפיפות קומה! בעוד שבעולם הרחב קיימת ספרות ענפה של מחקרים וממצאים הסותרים את השערת האבולוציה, בישראל הדממה בנושא כל כך מעיקה", הוא קובל ומציג בפניי ספר עב כרס שנשלח היישר מתורכיה מטעם תנועת 'מוסלמים למען השלום' במיוחד עבורו.

מה לך ולספר של מוסלמים מתורכיה?

"הם התקשרו אליי הביתה והציגו את עצמם כמוסלמים שעוסקים בביעור הכפירה בעולם. האמת, בהתחלה לא הבנתי מה הם רוצים ממני. הם הסבירו שהם פועלים בכל רחבי העולם כדי להפיץ את תרמית הדרוויניזם ושהם עוקבים בעניין אחרי הפרשה שלי. הספר ששלחו מבקש להפריך את יסודות תורת האבולוציה והוא מרתק. יש כאלה שעבורם האבולוציה היא דת והם לא מוכנים לשמוע שום דבר אחר", הוא מוסיף. "חסידי התיאוריה הזו העצימו אותה לדרגת אלוקים תוך מחיקת הבורא. למה אין אפשרות ללמד גם את חסרונות התיאוריה בבתי הספר או לפחות באוניברסיטאות? דרווין היה מדען גדול, אבל לקחו את התורה שלו לכיוונים מאוד מסוכנים. צריך ללמד את תוכנית ההתפתחות על יתרונותיה, אבל גם על חסרונותיה. בואו לא נתבלבל: זו לא תורת האבולוציה, זו בסך הכל השערת האבולוציה", הוא מבקש להעמיד דברים על דיוקם.

אביטל שולל גם את תיאוריית הקשר ההדוק בין מעשה האדם לשינויי האקלים. הוא דוחה בתוקף את הטענה שכדור הארץ מתחמם בגלל פליטת פחמן דו חמצני על ידי האדם. "אין כל קשר בין ניקיון חופים וטיהור גזים רעילים לבין שינויי אקלים. פליטת הפחמן הדו-חמצני שתורם האדם היא פחות מפרומיל של הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה. הגורם העיקרי לשינוי האקלים על פני כדור הארץ הוא השמש. הדברים האלה הוכחו על ידי פרופ' ניר שביב מהאוניברסיטה העברית. מתחת לפני השטח יש אינטרסים והמון כסף מתגלגל. הוכח שמדעני אקלים מתוגמלים היטב בכסף כדי להטות מחקרים לטובת הקו השולט. זה פורסם בכל העולם".

את שבטו הוא לא חושך גם מהציבור הדתי-לאומי. "האופנה האלילית הזו חודרת גם אל מעוזי הדתיים-הלאומיים, מבלי לעצור ולחשוב מהו מקור התקנות הדרקוניות העלולות להפיל כלכלות ולהגדיל את נפח העוני בעולם. רגע! תעצרו, תבדקו נתונים. חבל שבקרב חלקים מן הציבור שאמור להיות ביקורתי יותר, ישנה נהירה אל הירוקים. בארה"ב מכנים את פעילות הירוקים בלא פחות מ'טרור ירוק'. גם בישראל יש לצערי אינספור דוגמאות לכפיה ירוקה: אנחנו זוכרים את המקרה של החזית הירוקה שקמה בכל הכוח נגד ההחלטה להקים למגורשי גוש קטיף יישוב חדש בחבל לכיש. ההתעקשות הגורפת של הירוקים עוררה תהיות האם למאבק מתלווים גם לא מעט שיקולים פוליטיים. גם כשהחלו בבניית כבישי איילון קמה זעקה מצד אחד מארגוני הירוקים להפסיק מיד את הבנייה שמא זן מסוים של פרפרים ייפגע מכך. זה נשמע הגיוני? צריך לשמור על איכות החיים והסביבה על פני כדור הארץ, אבל יחד עם זאת, מוכרחים להתחשב גם בצורכי בני האדם".

חיזוק מהשרים

גבי אביטל הוא חבר ליכוד כבר 20 שנה והתמודד ברשימת המפלגה לכנסת הקודמת. "הליכוד זה הבית שלי", הוא מבהיר ומספר כי רבים מחברי המפלגה, חברי הכנסת והשרים, התקשרו לחזק את ידיו עם פרסום הפרשה. את שמם הוא מסרב לפרט. "זו טבעה של פוליטיקה. הם לא מעוניינים לצאת בגלוי כנגד השר סער אבל הם בפירוש מביעים באוזניי את מורת רוחם  מכך שאיש ליכוד מפטר איש ליכוד אחר ורק בגלל דעותיו. במיוחד הם מרימים גבה על כניעתו של השר לתומכי האסכולה הדרוויניסטית, שהיא כאמור פחות מקובלת בקרב חברי הליכוד".

כמומחה בתחום, מבקש אביטל להשיג על  ההחלטה "התמוהה", כהגדרתו לרכישת מטוסי חמקן לישראל. מנכ"ל משרד הביטחון האלוף (מיל.) אודי שני חתם בשבוע שעבר על עיסקה בין ישראל לארצות הברית לרכישת טייסת מבצעית ראשונה של מטוסי החמקן F-35 מארצות הברית, בהיקף עצום של 2.75 מיליארד דולר. "זו העסקה היקרה ביותר בתולדות צה"ל. רכישת ענק כמו זו מוכרחה היתה לעבור דיון ציבורי רחב ולא רק בקרב בעלי עניין מסורתיים. במחיר של מטוס חמקן אחד ניתן להצטייד ב-1000 טילים מדויקים מאוד עם יכולות שיגור מהירות מאוד. כמה אלפי טילים מהסוג המדויק יכולים להשיג מאות מטרות בשטח האויב מבלי להסתכן בנפילת מטוסים וטייסים. במקום לקנות 20 מטוסי חמקן, יש לשדרג קודם כל את צי המטוסים הקיים", טוען אביטל.

ד"ר אביטל מביע אכזבה גם על כך שנמנע ממנו להשלים את המחקרים בהם החל במסגרת עבודתו במשרד החינוך. "העבודה במשרד החינוך היתה מאתגרת וחשובה. כבר חשפנו דו"ח דמוגראפי שמפריך את הממצאים שהיו קיימים, ומלמד ששיעור הפריון של האוכלוסיות הלא יהודיות בישראל נמצא בירידה ויש שינוי מגמה לטובת האוכלוסייה היהודית. זה בניגוד לתרחישים שהוצגו עד היום. תכננו מחקרים נוספים שלצערי, לאור פיטוריי, ייגנזו".

אולי אם היית שותק ושומר על דעותיך לעצמך היית יכול לשמש עדיין בתפקידך? אתה לא מצטער על כך?

"אני שמח שזכיתי לדבוק באמונתי בבורא העולם. זו האמונה שלי, האמת שלי ואני בוודאי לא אסתיר אותה. אף אחד לא יסתום לנו את הפה. הקב"ה גלגל את הדברים כך ואני מודה לו שזכיתי להיות במקום הזה", מתעקש אביטל לראות את חצי הכוס המלאה.

בסיום השיחה בינינו מצטט ד"ר אביטל את הסופר הפולני-יהודי, ס. י. לץ, כאילו ניסה לתמצת במשפט אחד את תובנותיו מימים אלו: "קשה היא השחייה נגד הזרם, במיוחד בתעלת ביוב".