בשבע 413: ארה"ב מגבה את דרישת נתניהו להכרה בישראל כמדינה יהודית

ארה"ב אימצה את הצעתו של נתניהו, לפיה תהיה ישראל מוכנה להקפיא את הבנייה, אם יכירו הפלשתינים בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

רוני ארזי , ו' בחשון תשע"א

הממשל בוושינגטון מגבה את דרישת ישראל להכיר בה כמדינת הלאום של העם היהודי. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי, הודיע אתמול (ד') לפנות בוקר כי הוא מכיר בשאיפתו של ראש הממשלה נתניהו, "שהיא דרישת ליבה מצד ממשלת ישראל ואנו תומכים בה". לדבריו, "יש להכיר בישראל כחלק מהאזור, והאזור צריך לקבל את קיום מדינת ישראל כמולדת לעם היהודי".

בכך למעשה אימצה ארה"ב את הצעתו של נתניהו מתחילת השבוע, לפיה תהיה ישראל מוכנה לשוב ולהקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון, אם יכירו הפלשתינים בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. באירוע פתיחת המושב השלישי של הכנסת ה-18 הצהיר נתניהו כי "אם ההנהגה הפלשתינית תאמר חד משמעית לעמה שהיא מכירה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אהיה מוכן לכנס את ממשלתי ולבקש השהיה נוספת של הבניה לפרק זמן קצוב".

הכרזה זו נענתה, כצפוי, בסירוב מיידי מצד הפלשתינים שאמרו כי הנוסחה המוצעת אינה מקובלת עליהם ולא תשיב אותם אל שולחן המשא ומתן. גורמים ברשות הדגישו אתמול (ד') כי גם אם יוחלט על הקפאת בנייה נוספת, על ישראל לפתוח את השיחות הישירות בדיון מהיר אודות גבולותיה של המדינה הפלשתינית העתידית, ולא – אין תוחלת למגעים.

את ההסבר להודעתו המדינית של ראש הממשלה ניפק שר החוץ, אביגדור ליברמן, יממה אחר כך. בפגישתו עם עמיתו הפיני, אלכסנדר סטוב, אמר ליברמן כי סירובם התקיף של הפלשתינים להכיר בישראל כמדינה יהודית מעורר חשש שלפני הגעה להסכם סופי, ינסו ערביי ישראל להגדיר ברחבי מדינת ישראל אוטונומיות שיערערו את הלגיטימיות שלה כמדינה יהודית.

אירוע פתיחת המושב בכנסת, הגיע לשיא דווקא בנאומו של מי שמכהן בתפקיד ייצוגי, שאמור להיות מורם מעל לוויכוחים הפוליטיים – נשיא המדינה, שמעון פרס. במהלך נאומו במליאה התייחס פרס לכמיהתו לשלום אך הוסיף, למורת רוחם של רבים מחברי הכנסת, כי "בבית הזה נוצר רוב לעיקרון של שתי מדינות לשני עמים". נציגי מפלגת האיחוד הלאומי עזבו את האולם במחאה, וח"כ מיכאל בן ארי צעק לעבר הנשיא: "היית ונשארת חתרן ושקרן".

פינוי? רק במשאל עם

הלחץ האמריקני לקיים משא ומתן עם הפלשתינים, והחשש מפני ויתורים ונסיגות במסגרת הסכם שלום עתידי, הביאו השבוע את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר ברוב גדול הצעת חוק לקיום משאל עם לפני חתימה על הסכמים מדיניים הכרוכים בנסיגה משטחים בריבונות ישראלית. על פי ההצעה, הסכם כזה יהיה טעון רוב של 80 חברי כנסת לפחות, כדי להימנע מקיום משאל העם.

את הצעת החוק מקדם יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין מהליכוד, שבירך על קידומה ואמר כי "שאלה כל כך כבדת משקל ראוי שתוכרע בדרך הזו". מנגד, יו"ר הכנסת ריבלין תקף את ההחלטה, שלדבריו מרוקנת את הכנסת מתוכן ומייתרת את תפקידה כמפקחת על הממשלה.