בשבע 413: הרב עזריאל אריאל התפטר ממזכירות מליאת יש"ע המתחדשת

הרב עזריאל אריאל, רב היישוב עטרת וחבר מזכירות מליאת יש"ע, הפיץ השבוע מכתב לחברי המליאה בו הוא מודיע על התפטרותו מהמזכירות

חגית רוטנברג , ו' בחשון תשע"א

הרב עזריאל אריאל, רב היישוב עטרת וחבר מזכירות מליאת יש"ע המתחדשת, הפיץ השבוע מכתב לחברי המליאה בו הוא מודיע על התפטרותו מהמזכירות. זאת, לדבריו, בשל אכזבתו מהתנהלותה של מועצת יש"ע הן בתחום כיווני הפעולה והן בתחום האצלת הסמכויות ודרכי קבלת ההחלטות. "נואשתי ממועצת יש"ע הלא מתחדשת", כתב הרב אריאל במייל שהפיץ עם נוסח המכתב.

הרב אריאל מזכיר כי היה מהיוזמים והדוחפים למהלך התחדשותה של המועצה לאחר הגירוש, במטרה לפעול לתיקון הכשלים שזוהו בדרך פעולתה של המועצה: העדר חשיבה אסטרטגית לטווח ארוך, וכן חשיבה לרוחב – עיסוק והשפעה בנושאים נוספים מלבד התיישבות ופוליטיקה. הייעוד העיקרי של המועצה המתחדשת הוגדר כפעילות לשינוי התודעה הלאומית של העם בישראל. על מנת להשיג את המטרה של שינוי הכיוון הדרוש למועצה, מסביר הרב, היה מוסכם על כל חברי המליאה כי הדרך היא שיתופם של כמה שיותר אנשים בחשיבה ובעשייה, ולא קבוצה מצומצמת המובילה לבדה את המהלכים.

"לצערי, גיליתי שוב ושוב כי מועצת יש"ע המתחדשת חזרה לדפוסי הפעולה של מועצת יש"ע הישנה. העשייה מתמקדת בעיקר בתחום הפוליטי ובתחום ההתיישבותי במגמה לתת מענה לאיומים המיידיים, וההחלטות המשמעותיות מתקבלות בפורום מצומצם ביותר, מבלי לשתף באופן ממשי אפילו את ההנהלה", כותב הרב אריאל. לדבריו, גם המלצות הוועדה שהוקמה לפני כשנה בראשות הרב אהרון איזנטל במטרה לשנות את דרכי החשיבה וההתנהלות, לא שינו את המצב. "הוועדה הגישה המלצות שהתקבלו על ידי המליאה לפני כחצי שנה, אולם מאז לא קרה כמעט כלום. ניסיונותינו, כמזכירות המליאה, להביא ליישום ההמלצות נדחו בלך ושוב. גם מסמך מפורט שהגשנו (תוך שיתוף של הרב אייזנטל) על דרכי היישום לא הניב תוצאות כלשהן, עד שבשבוע שעבר התברר לנו שאף אין כוונה לממש את החלטת המליאה ולשנות את דרך ההתנהלות".

המצב הסטטי של דרך התנהלות המועצה, הביא בסופו של דבר להחלטת ההתפטרות: "כאשר אני רואה שמכל זה לא קורה דבר (כמעט), וכאשר נוכחתי לדעת שאין לי – כחבר מזכירות המליאה – שום יכולת להשפיע על מהלך העניינים, ומאחר שאין לי עניין להיגרר לאינסוף מאבקי סרק עם ההנהגה, שכפי הנראה איננה מעוניינת או שאיננה מסוגלת לפעול על פי הקווים שקבעה המליאה – החלטתי להסיק מסקנות אישיות ולהחזיר בזאת את המנדט למליאה שבחרה בי לתפקיד זה".

הרב אריאל חותם את מכתבו באומרו כי ימשיך לסייע ככל שניתן לפעילות המועצה, וכי הוא עדיין רואה בה את גוף ההנהגה הבלעדי. כמו כן, הוא מחמיא לפעילותם של היו"ר דני דיין והמנכ"ל נפתלי בנט, בתחומי העשייה הפוליטית, התקשורתית והתודעתית.

בתגובה למכתבו של הרב אריאל החלה התכתבות אינטרנטית סוערת בין חברי המליאה והמועצה. שרה אליאש, סגנית ראש המועצה, ציינה בתגובתה את התמורות החיוביות במועצה, בהן כניסתו לתפקיד של המנכ"ל נפתלי בנט, הפעילות הפוליטית המרשימה ועוד. "הגל הביקורתי אינו משפר אלא מחליש את מי שעושה", כתבה.

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, אמר ל'בשבע' בתגובה להתפטרותו של הרב אריאל: "מועצת יש"ע נמצאת כיום לכל הדעות בתנופת עשייה שלא היתה כמותה מזה שנים ארוכות. לשמחתי, מהלכים חשובים ביותר שביצענו במישור הלאומי גם זכו להצלחה. אינני מבין מי שבימים אלו מחליט לפרוש, אך רצונו של אדם כבודו".