בשבע 413: 'על דעת עצמי'

מסיבת עיתונאים עם גולדה מאיר, הפגנת אומץ של פרופ' ירון אזרחי ועשרה מאמרות...

אבי סגל , ו' בחשון תשע"א

מחדל מלחמת המנע

גולדה מאיר: שלום לכל העיתונאים, ותודה שבאתם. הבוקר נכנס לתוקפו הסכם הפסקת האש בינינו לבין מדינות ערב. אני שמחה לבשר לכם כי מתקפת המנע שפתחנו בה בערב יום הכיפורים הצליחה מעל למשוער. הצלחנו לסכל את כוונות הערבים לפלוש לתוך ישראל, ואף כבשנו שטחים נרחבים בצפון ובדרום. אנו כואבים את נפילתם של 35 לוחמים מכוחותינו, שבזכותם, מדינת ישראל חזקה ובטוחה היום מתמיד. אם יש שאלות, בבקשה.

איתן הבר: גבירתי ראש הממשלה, בימים האחרונים פורסמו ידיעות על כך שנשיא מצרים סאדאת התגרד קלות באוזנו השמאלית. רבים סבורים כי היה בכך מסר של פיוס. מדוע פתחת במלחמה ושלחת את בנינו למות בשדה הקרב, במקום למצות את האופציה המדינית ואולי למנוע בכך את המחדל? כן, גבירתי, זה היה מחדל.

איך אומרים באנגלית תשקורת עוינת? גולדה מאיר ארכיון:לע"מ

גולדה מאיר: אם נשיא מצרים רצה בשלום, היה עליו לעשות פעולות ברורות יותר, כמו להגיע לביקור אצלנו בכנסת.

הבר: פחחח, כאילו שדבר כזה יכול לקרות.

גולדה מאיר: לשאלה הבאה. כן, בחור צעיר.

נחום ברנע: גבירתי ראש הממשלה, האם צה"ל לא השתמש בכוח רב מדי במלחמה זו? ההערכות מדברות על מאות אזרחים הרוגים בקרב הכוחות הסורים והמצריים. שמענו אפילו על מקרה שבו צה"ל הפציץ מבנה עם אלפי חומרי נפץ, למרות שידע כי מדובר בגן ילדים ריק מאדם. האם אין אנו אמורים לחוש בושה נוכח פשעי המלחמה שמבצע הצבא הישראלי בשמנו? נדמה לי שהקונספציה כשלה. כן, גבירתי, הקונספציה כשלה.

גולדה מאיר: אני לא יודעת על מה אתה מדבר. אתה מבין שלא היתה לנו שום ברירה? תראה, אני מבינה שאתה איש צעיר ועדיין נלהב מדי, ובטוחה שבעוד שלושים-ארבעים שנה כבר תדבר אחרת. מי עוד?

יואל מרקוס: גבירתי ראש הממשלה, האם באמת היה צורך לפתוח במלחמה מיותרת כזו? תראי איך הרגזת את נשיא ארה"ב ואת יתר מדינות העולם. איך יכולת להכניס אותנו לבוץ הזה ולהבאיש את ריחנו בעיני הגויים? האם את עומדת להתפטר בעקבות הכשל? כן, גבירתי, אני קורא לזה כשל.

גולדה: תשמע, יואל'קה, אני חושבת... סליחה, מי הילד הזה שמסתובב כאן בין הרגליים. זה שלך, טומי?

יאיר לפיד: אני לא ילד, אני הישראלים. הישראלים לא אוהבים אותך. הישראלים חושבים שצריך לסיים את הכיבוש. הישראלים גם רוצים לשאול אותך שאלה.

גולדה: נו טוב, תשאל ותחזור לבית הספר.

יאיר לפיד: הישראלים שואלים מדוע עדיין לא החזרנו למצרים ולסוריה את האדמות השייכות להן.

גולדה: אילו אדמות?

יאיר לפיד: האדמות שכבשנו במלחמה. אנחנו אלה שפתחנו בה, ולפי הדין הבינלאומי אנחנו צריכים לצאת משם מיד. יום אחד הישראלים יהיו ראש ממשלה והכול ייראה אחרת. ככה אומר גם החבר הטוב שלי, תמיר והלהקה... כן, גבירתי, אני קורא לו תמיר והלהקה.

גולדה: טוב, מסמנים לי שמסיבת העיתונאים הסתיימה, אז כל טוב לכם. אוף, העיתונאים האלה הם, הם... הם לא נחמדים.

מיהו אנטי יהודי

בשבועיים האחרונים סוערים אחורי הקלעים של הטלוויזיה האמריקנית בעקבות התבטאות מעוררת מחלוקת של מגיש החדשות הבכיר ריק סנצ'ס. בראיון רדיופוני, תקף סנצ'ס בחריפות את המגיש והקומיקאי היהודי ג'ון סטיוארט, הנוהג לא פעם להתבדח על חשבונו, וכינה אותו "גזען". כשעימת אותו המראיין עם עובדת היותו של סטיוארט בן מגזר מיעוט, אמר סנצ'ס כי היהודים אינם מיעוט מקופח בטלוויזיה, משום שבכירי הרשתות עצמם הם "כמו סטיוארט", כלומר יהודים בעצמם.

למרות ריחו הרע של הניסוח, הדברים עצמם אינם משוללי יסוד. רבים מבכירי הטלוויזיה האמריקנית הם אכן יהודים, וסנצ'ס לא אמר את הדברים בהקשר אנטישמי. לומר שהיהודים אינם מקופחים זה לא פשע, ולומר שיש להם השפעה על תכני הטלוויזיה זה אפילו נכון. ועדיין, שעות ספורות בלבד חלפו מאותו ראיון ועד הודעת הסי-אן-אן על פיטוריו של סנצ'ס. לבכירי הרשתות בתקשורת האמריקנית יש חיישנים עדינים, הזהירים ברגשותיו של אחרון הצרכנים, והתבטאות כזו מפי מגיש בכיר מהווה חציית קו אדום מבחינתם.

גם התקשורת הישראלית לא חסכה בשיפוטיות כלפי סנצ'ס, הגדירה אותו כאנטישמי, עוותה את דבריו, הוציאה אותם מהקשרם וכמובן הצדיקה לחלוטין את הפיטורים המהירים. רק שלעצמם עושים עיתונאי ארצנו הנחות גדולות בהרבה. כך מרשים לעצמם שדרים ומגישים להתבטא בבהמיות, בהתנשאות ובגזענות כלפי קבוצות מיעוט שונות ומקופחות בעם, לקלל ולגדף ולירוק וללכלך על חרדים ומתנחלים ומזרחיים ועולים חדשים ומה לא. הצרה היא שאיש לא פועל נגד אותם מגישים, ומובן שאיש גם לא שוקל לפטר אותם, וזאת משום שגם בכירי הרשתות אצלנו הם "כמו גזית", או "כמו קופמן". מבחינה זו, ותסלח לי יהדותי, אני לגמרי עם סנצ'ס.

הפגנת אומץ

פרופ' ירון אזרחי: "נכריז שאנחנו לא נהיה אזרחיה של מדינה המתחזה לישראל ושמפרה את מחויבויותיה הבסיסיות לעקרונות השוויון, החופש".

רזי ברקאי: "זה אומר מה, שתחזירו דרכונים ותעודות זהות?"

אזרחי: "אנחנו עוד נראה".

('מה בוער' מיום א', גלי צה"ל).

 

בעשרה מאמרות

נבחרת ישראל בכדורגל הפסידה השבוע לקרואטיה בתוצאה 2:1, אבל המאמן הלאומי, לואיס פרננדס, היה דווקא מרוצה. ההסבר שלו היה פשוט: "במחצית השנייה ניצחנו 0:1", טיעון שללא ספק הופך את פרננדס הצרפתי לממשיך דרכו של פייר דה-פרמה בהמצאת משפטים מתמטיים מעוררי תהיות. לפניכם עשרה תירוצים מתמטיים ולוגיים נוספים מהתקופה האחרונה:

1. "זה נכון שמעולם לא זכיתי בפרס נובל לספרות. אבל במחצית השנייה של המשפט – זכיתי בפרס נובל לספרות" (עמוס עוז).

2. "נכון שהכינרת ירדה לאחרונה בשלושה מטרים, אבל במשך שעה וחצי בשבוע שעבר הכינרת דווקא עלתה" (שר התשתיות מתלבט אם להוריד את מחירי המים).

3. "ישראל צריכה ללכת לקראתנו, כי אנחנו כבר עשינו את מחצית הדרך. ישראל דרשה מאתנו להכיר במדינה, ואנחנו מסכימים להכיר בעיר מדינה" (הנציגים הפלשתינים במו"מ המדיני).

4. "כבר 13 שנה הוא לא רצח אף אחד" (ועדת השחרורים מסבירה את קיצור עונשו של הרוצח דניאל עוקב).

5. "במלחמת יום הכיפורים ראיתי לנגד עיניי את אבא בגדולתו - מנהיג אמיץ, מפקד מקצוען ופוליטיקאי מעולה, למעט יום אחד שבו הייתי נקי" (אסי דיין).

6. "נכון שאהוד אולמרט נסע דרך ראשונטורס באמצעות מימון כפול ומשולש, אבל תזכרו שבנסיעות אחרות לחו"ל... לא, אתחיל מחדש: תזכרו שבני משפחת אולמרט האחרים... יודעים מה, תשכחו מזה" (חבר צוות ההגנה במשפטו של ראש הממשלה לשעבר).

7. "זה נכון שאנחנו גובים אגרה ולא נותנים תמורה, אבל צריך לזכור שבמחצית השנייה של השנה אנו גובים אגרה ולא נותנים תמורה" (מנכ"ל רשות השידור).

8. "אני לא יודע למה המשקל שלי עולה, אם בערך 20 שעות ביממה אני לא מכניס שום דבר לפה" (בעל טור המסרב לחשוף את זהותו).

9. "הוא אמנם איש דתי, וזה לא טוב, אבל העיקר שהמתנחלים שונאים אותו" (אהוד ברק שוקל למנות את ברק אובמה לתפקיד סגן הרמטכ"ל).

10. "למה אני צריכה להיות ראש אופוזיציה טובה? אני בכלל לא באופוזיציה. שכחתם ש-28 זה יותר מ-27?" (ציפי לבני).