בשבע 413: "לא מוסמך"

משה רזיאל רוצה להיות מוסמך לרבנות. על פי עדות אביו של הנער פניותיו ללשכת הרב עמאר לא נענו והובילו להגשת עתירה לבג"ץ.

שמואל אדלמן , ו' בחשון תשע"א

משה רזיאל שריפי הוא נער מוכשר ושקדן שעושב חיל בלימודיו התורניים. לפי עדותו של אביו, עו"ד ניסן שריפי, המליצו לו רבותיו לגשת לבחינות ההסמכה של הרבנות הראשית. לפני כן עבר הנער אצל רבנים ידועי שם וביניהם הרב שמואל אליהו, הרב הראשי לצפת, הרב חיים בזק, דיין בבתי הדין הרבניים בטבריה ועוד. כולם המליצו כי הוא "ראוי להיבחן בבחינות ההסמכה של הרבנות".

במקביל שקד האב לקבל אישור חריג לבנו להיבחן בבחינות, שעל פי התקנות רשאים לגשת אליהם בחורי ישיבה שלמדו בישיבה מוכרת ומאחריהם ארבע שנות לימוד מעל גיל 18.

לטענת משפחתו של הצעיר הרב הראשי הרב עמאר שליט"א ניסה להפסיק את בחינתו תוך כדי כתיבת התשובות על ידו ובסופו של דבר הורה שלא לבדוק את הבחינה.

על פי עדות אביו של הנער פניותיו ללשכת הרב עמאר לא נענו והובילו להגשת עתירה לבג"ץ. "הרב פעל ללא מתן, זכות טיעון לעלם ולהוריו ", נטען בעתירה, "ותוך התעלמות מופגנת מכל פניותיהם"

על פי פרסומים בynet-  למחרת הבחינה נשלח מכתב להורי הנער בו נכתב "עקב תקלה טכנית השתתף בנך הקטין משה רזיאל במבחן בכתב ברבנות הראשית. היות ובנך אינו עומד בקריטריונים של נוהלי הרשמה לבחינות הסמכה לרבנות על ידי הרבנות הראשית, מבחנו לא ייבדק. נא לצרף את פרטי חשבון הבנק להחזר תשלום האגרה".

מכיוון שעד למועד סגירת הגליון לא התקבלה תגובה לפנייתנו מהרבנות הראשית נותר לנו רק להעלות כמה תהיות.

ראשית, האם בג"ץ אכן יתערב בעניין וייאלץ את הרבנות הראשית לעבור על תקנותיה שלה ולקבוע רף חדש לביטוי 'הכל שפיט'?

שנית, האם ניתן היה לחסוך את הפרשיה הזו, שעיתונאים שונאי רבנות ורבנים קפצו עליה כמוצאי שלל רב, ולמצוא הסדר שבו הנער המוכשר ואוהב התורה ימשיך לשקוד על לימודו לטובת עם ישראל, ומאידך ידחה את תחילת כהונתו כרב בפועל למועד מתאים.