בשבע 413: על סדר היום

פרופ' אורי שני, ראש רשות המים: משק המים יהפוך בתוך ארבע שנים ליציב ובטוח הרבה יותר.

רוני ארזי , ו' בחשון תשע"א

 

הבצורת שפקדה בשנים האחרונות את ישראל, לא צפויה להסתיים בשנת תשע"א. חזאים מומחים מעריכים כי החורף הקרוב יהיה שחון כקודמיו.

מחר, יום שישי ז' במרחשוון, יחלו המתפללים לשאול גשמים בתפילת העמידה: "ותן טל ומטר לברכה". לרגל חילופי העונות ולקראת סיום כהונתו כראש רשות המים לאחר ארבע שנים בתפקיד, מעניק הפרופ' אורי שני ראיון ל'בשבע' ומצהיר: הצעדים שעשתה הרשות ימנעו בעוד שלוש שנים כמעט לחלוטין מצב של מחסור במים.

איזה חורף צפוי לנו?

"המצב לא פשוט בכלל. צריך אמנם להיזהר מלהתנבא, אבל העולם המדעי השקיע מאמצים אדירים בפיתוח של מודלים שיהיו מסוגלים לעשות תחזיות אקלימיות, שאמינותן קרובה ל-70 אחוזים. מה שמפחיד אותנו השנה זה שיש לנו תוצאה די אחידה מכל המודלים שישנם, וזה מצב די נדיר, וכל המודלים האלה מראים שהחורף הקרוב יהיה יבש".

איך היית מגדיר בכמה משפטים את מצב משק המים בישראל?

"בשלוש-ארבע השנים האחרונות אנחנו עומדים על קווים שחורים, בלי מאגרי מים ולכן הניהול של כל משק המים הוא מאוד מסובך וחשוף לתקלות, לבצורות ולכל דבר. התחלנו בשנים האחרונות בהתפלה מוגברת ואני יכול לומר שקצב תוספת ההתפלה ובניית מתקני ההתפלה בישראל הוא היום הגבוה ביותר בעולם. הכפלנו את יכולת ההתפלה שלנו בשנתיים האחרונות ואנחנו מספקים היום כמעט 300 מיליון קוב מים בשנה – כמעט כפול בהשוואה לתפוקת המוביל הארצי".

מתי עתידה להסתיים הקמת מערך ההתפלה המתוגבר והאם הוא עתיד למנוע משברי מים?

"השינוי הרציני במצב צפוי להתרחש בשנים 2013-14 והשינוי הזה אמור למנוע משברים. כמובן שאם פתאום ירדו רק 30 אחוזים מהממטרים הממוצעים בישראל, יכולות להיות תקלות ואין לדבר גבול. סכנות יכולות להיות גם כתוצאה מטעות אנוש או פגיעת טרור. אבל בכל מצב רגיל, התשובה היא חיובית".

בינתיים, פעלת להעלאת תעריפים ולהטלת מס בצורת. אתה עומד מאחורי המהלכים?

"המטרות של שני המהלכים היו שונות. מס הבצורת, אני מזכיר, פעל בסך הכל חמישה חודשים (בשל החלטה בכנסת להפסיקו – ר"א)  ואני מוכרח להגיד שהאפקט שלו היה מצוין לעם ישראל, מפני שהוא גרם בסופו של דבר יחד עם מכלול המהלכים שעשינו, לחיסכון של מים, בסדר גודל השווה למתקן התפלה גדול. אחד השינויים שקרו בשלוש השנים האחרונות הוא שהמים הפכו ממוצר מאוד מובן מאליו למוצר שאני קורא לו יקר ערך. התודעה הזו הושגה באמצעות קמפיינים בתקשורת, מס הבצורת וכן ייקור תעריפי המים, שפשוט ביטא לטעמי את המצב של מחסור במים. אנחנו משלמים היום את העלות של המים ולא יותר".

היו חלופות שנבחנו ונשללו לפני שנשלחה היד אל כיסם של האזרחים?

"הייתה חלופה שאמרה 'בואו נוותר על כל הגינות', אבל בסופו של דבר ההערכה היא שלייבש את כל הארץ היא חלופה יותר קשה ושלא ניתן לעמוד בה. אסור לנו לייבש את הארץ שלנו".

ניתן היה לדעתך למנוע את משבר המים?

"רשות המים, או נציבות המים בשמה הקודם, טענה שצריך להתפיל כמות יותר גדולה של מים ובסופו של דבר, בהדרכה של האוצר אולי, הממשלה החליטה להקפיא את זה. הייתה החלטת ממשלה על 400 מיליון קוב התפלה ולאט לאט זה ירד ל-230. אם היינו עומדים כבר לפני שנתיים-שלוש על 400 מיליון קוב התפלה, מצבנו היה אחר לגמרי. מצד שני צריך לזכור שרצף של שבע שנות בצורת זה דבר שלא היה".

איך אתה רואה את מיזם החסכמים – הצלחה או כישלון?

"בעינינו מדובר בהצלחה יפה מאוד. עם ישראל פתח את דלתותיו, ובעוד אנחנו חשבנו שנהיה מרוצים אם נגיע ל-40 או 50 אחוזי התקנה בכלל בתי הארץ, כעת מסתבר שייתכן שהמספר יהיה יותר קרוב ל-80. זה נפלא. אני חושב שעם ישראל כולו מבין שמים הם מוצר יקר ערך".

שר התשתיות ביקש בחודשים האחרונים לצמצמם את כוחה של מועצת רשות המים ולהכפיף אותה תחת משרדו. איך אתה רואה מהלך כזה?

"בשבוע הבא אמורה להיות מוגשת להחלטת הממשלה הצעה שגיבשה ועדת מנכ"לים בעקבות ועדת החקירה לעניין משק המים. להצעה הזו שותף גם שר התשתיות ולדעתי היא מסדירה בצורה סבירה לגמרי את היחסים שבין הרשות לבין השר ובהחלט מקבעת במידה רבה מאוד את העצמאות של רשות המים. אמרתי גם לשר ואני אומר לכולם - אני חושב שחשוב מאוד שמי שמנהל את משק המים יהיה עצמאי, ולא תלוי פוליטית באף אחד, ושהחלטות על העלאת מחירים של המים תתבצע לא על ידי אנשים פוליטיים. זה לא פופולארי ואפילו לי זה לא היה נעים, זו לא פעולה נחמדה ואני מניח שאם הייתי צריך היום להיבחר על ידי הציבור לתפקיד ציבורי, לא הייתי נבחר".

אתה עוזב את רשות המים אחרי כמעט 5 שנים. אתה מודאג או אופטימי?

"אני בסופו של דבר אופטימי לגבי משק המים, כי אני חושב שעשינו את הפעולות החשובות וכמו שאמרתי המשק משנת 2013 יהיה משק הרבה יותר יציב ויותר בטוח. אני אופטימי בגלל סך כל הפעולות שעשינו".