בשבע 414: חידוש ההקפאה

סקר בליכוד: האם תסירו את תמיכתכם בנתניהו אם תחודש ההקפאה?

רוני ארזי , י"ג בחשון תשע"א

גורמים מפלגתיים מבצעים בימים האחרונים סקרים המנסים ללמוד כיצד תגיב המערכת הפוליטית  על החלטה לחדש את הקפאת הבנייה לתקופה נוספת. בין היתר, עורכת מפלגת הליכוד סקר טלפוני בקרב מתפקדיה, בשאלה האם במידה ותחודש ההקפאה, יעבירו את תמיכתם מבנימין נתניהו למועמד אחר לתפקיד יו"ר התנועה. יו"ר מרחב יש"ע בליכוד, שבח שטרן, העריך בשיחה עם 'בשבע' כי מאחורי הסקר עומדים דווקא מתנגדי ההקפאה, שמעוניינים להוכיח כי ישנו רוב מוחץ במפלגה להמשך המהלכים המדיניים של נתניהו. "אם מאחורי אותו סקר שנעשה, עומדים באמת עשרות אלפי מתפקדים שאומרים באופן ברור לנתניהו, לשרים ולח"כים שאם תהיה הקפאה, נתמוך ביום הדין רק במי שנאבק בעד ארץ ישראל, הפוליטיקאים עושים את החשבון וזה מה שקובע".

ביום שני האחרון אמר ראש הממשלה כי הדיונים על חידוש הבנייה ביהודה ושומרון הם "מכשול מלאכותי, משום שגם הפלשתינים מודים שהבנייה תופסת אחוזים בודדים מהשטח ואין לה שום השפעה אמיתית על מפת ההתיישבות". בישיבת סיעת הליכוד הזהיר נתניהו כי ישראל לא תהיה מוכנה לוותר על דרישתה לכלול הסדרי ביטחון ברורים בכל הסכם עתידי. "היום אנחנו מתקשים לטוס ליד עזה, כי יש שם טילים נגד מטוסים. תארו לעצמכם שאין הסדרי ביטחון ויהיו שם טילים שיוכלו להפיל מטוסים בדרכם לנתב"ג", הזהיר.

עם כל זה, נראה כי החשש מפני המשך הקפאת הבנייה בפועל – מתממש. העיתון 'ידיעות אחרונות' דיווח השבוע (ב') כי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק מעכבים מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור בשכונות רמות, גילה ורמת שלמה שבירושלים, נוסף על אלפי דירות ביהודה ושומרון שעדיין ממתינות לאישורם. מדובר ביחידות דיור שכבר עברו את הליכי האישור הנדרשים. יו"ר ועד שכונת רמות, משה בלוי, אמר כי חלק גדול מהשכונה נמצא בכלל בתוך הקו הירוק. "מגוחך שאנחנו צריכים להתגונן ולהסביר שאנחנו חלק מירושלים. כמו שתושבי רמת אביב יצטרכו להסביר שהם חלק מתל אביב".

 מקרה נוסף עליו דווח השבוע, שמטיל בספק את התפוגגות ההקפאה בשטח, היה ביום שישי האחרון כשמשאית ועליה ציוד גבס שיועד לאלון מורה, הוחרמה על ידי כוחות צה"ל והמינהל האזרחי, ללא כל עבירה על החוק או על צו תקף. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, שעודכן על פרטי המקרה, פנה למזכירו הצבאי של שר הביטחון, הביע את מחאתו על ההחרמה ודרש להחזיר את המשאית לבעליה. לדבריו, "מדובר בפעולה חמורה שאין לה שום בסיס משפטי, שמלמדת על ניסיונו של שר הביטחון לקיים מדיניות פרטית שאין לה דבר עם החלטות הממשלה. לא ניתן לברק להפוך את צה"ל לכלי לפתרון הבעיות הפוליטיות הפנים מפלגתיות שלו".