בשבע 414: ברגותי תמורת שליט

בניגוד לעמדת השב"כ: נתניהו מוכן לשחרר את ברגותי במסגרת עסקת שליט

רוני ארזי , י"ג בחשון תשע"א

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נתן אור ירוק לשחרורו של רב המחבלים מרוואן ברגותי, במסגרת העסקה לשחרור גלעד שליט – כך דיווח השבוע (ג') העיתון 'אל מדינה' המתפרסם בסעודיה.

בדיווח נאמר כי המתווך הגרמני מסר לחמאס את הודעת נתניהו בעניין, אך ציין כי ישראל עומדת על סירובה לכלול בעסקה שמות אחרים שחמאס דורש לשחרר.

מרוואן ברגותי, מראשי פתח', מרצה בישראל למעלה מחמישה מאסרי עולם, בשל מעורבותו בהכנת פיגועי טרור נגד אזרחים ישראלים. בעבר התבטא ראש השב"כ, יובל דיסקין, בחריפות נגד הכוונה לשחרר את ברגותי במסגרת עסקת אסירים ואמר כי "בניגוד למה שמקובל לחשוב, ברגותי הוא זה שהיה הרוח החיה שחוללה את האינתיפאדה השנייה ולא יאסר ערפאת". הוא הוסיף כי "עסקת שליט תהיה סטירת לחי גדולה לאבו מאזן והישג גדול לחמאס בדעת הקהל".

בלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב על הדיווח אודות ברגותי ואמרו: "איננו נוהגים להתייחס לפרסומים בתקשורת הזרה בנושא זה".

בראשית השבוע אישר ראש הממשלה נתניהו בראיון לגלי צה"ל את הדיווח על חידוש המגעים בין ישראל לחמאס בעניין שליט. "היה חידוש של המגע עם המתווך הגרמני. יש הרבה מאמצים וכיוונים, רובם המכריע עלום – וטוב שכך. אנחנו פועלים בעניין של גלעד כל הזמן בדרכים שונות כשהמרכזית שבהן היא המשא ומתן הזה, שאכן התחדש לפני שבועות אחדים", אמר נתניהו. אביו של גלעד, נועם שליט, הגיב על הדברים בביטול ואמר כי "אין שום משא ומתן ויש רק קיפאון שנמשך כבר עשרה חודשים".

בחמאס אומרים כי המתווך הגרמני ביקר בשבועות האחרונים כמה פעמים ברצועה, ובמקביל נפגשה אישיות ישראלית הקשורה במשא ומתן עם אסירי חמאס הכלואים בישראל, אך בשלב זה אין התקדמות לעבר הסכמות. לדבריהם, אין הצעה חדשה על הפרק ומבחינתם אין כל כוונה לשנות את התנאים שהציב הארגון במסגרת המגעים שהתנהלו לפני כשנה בפרשה.

ובתוך כך, מאות בני אדם, ובהם גם יו"ר ש"ס השר אלי ישי, השתתפו השבוע בהכנסת ספר תורה בנתיבות לזכותו של גלעד שליט. את ספר התורה תרם איש העסקים ויקטור חורי, שהביע תקווה כי זכויותיו של ספר התורה ישיבו את החייל החטוף לביתו.