בשבע 414: הלחץ הפלשתיני נכשל

ועידת התיירות של ארגון ה-OECD נפתחה אתמול בירושלים

רוני ארזי , י"ג בחשון תשע"א

חרף הניסיונות הערביים לסכלה, נפתחה אתמול (ד') בירושלים ועידת התיירות של הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ולפיתוח, ה-OECD. בוועידה, הנערכת בבנייני האומה, מיוצגות 28 מתוך 32 המדינות החברות בארגון.

כמה ימים לפני פתיחת הועידה, פנתה הרשות הפלשתינית לחברות הארגון בקריאה שלא להשתתף בה, במחאה על דברים שאמר שר התיירות מיסז'ניקוב לפני מספר שבועות, ולפיהם קיום הועידה בירושלים מהווה הכרה בריבונותה של ישראל על הבירה. גם הליגה הערבית קראה להחרמת הכינוס, בטענה כי "גורלה של ירושלים עדיין נתון במחלוקת וישראל מנצלת אירועים מסוג זה כדי לקבל הכרה בירושלים כבירתה הבלעדית". המדינה היחידה שנענתה לקריאה והחליטה להחרים את הכינוס היא טורקיה. שר התיירות והתרבות באנקרה, ארטוגרול גונאי, הגדיר את דבריו של מיסז'ניקוב "מצערים" והוסיף: "אנחנו מעוניינים בתיירות, לא בפוליטיקה". יצויין כי גם מזכ"ל ארגון ה-OECD, אנחל גורייה, איים לבטל את הכינוס בעקבות דברי השר, אך חזר בו לאחר שישראל הבהירה כי "הדברים הובנו שלא כהלכה".

בפתח הועידה אתמול ציין שר התיירות כי ישנו שיתוף פעולה תיירותי בין ישראל לרשות הפלשתינית בירושלים ובבית-לחם, המאפשר מעבר בטוח של אלפים מדי יום במעברים. הוא הוסיף כי מודל כזה יאומץ בעתיד גם בערים אחרות, דוגמת יריחו.

במסגרת הועידה, העוסקת בעיקר בתיירות ירוקה וסביבתית, יתקיימו היום ומחר דיוני 'השולחן העגול', בהשתתפות כלכלנים בכירים, במהלכם יוצג מחקר חדשני לקידום התיירות הירוקה בשיתוף מוסדות מחקר בינלאומיים.

בשבוע הבא יקיים ארגון ה-OECD כינוס נוסף בירושלים במסגרת 'שבוע הפרטיות'. הכינוס יעסוק באתגרים הניצבים בפני צרכנים, עובדים ואזרחים, נוכח הסכנה הנשקפת לפרטיותם עקב ההתפתחות הטכנולוגית בעולם.