בשבע 414: יידוי אבנים בהר הזיתים ובדרך לכותל

אלמגור: מערך אזרחי לשמירה על ביטחון העולים להר הזיתים

חגית רוטנברג , י"ג בחשון תשע"א

ההתפרעויות במזרח ירושלים נמשכו גם השבוע, בעיקר בגזרת עיר דוד וכפר השילוח. בראשית השבוע נפצעה קל תיירת לאחר שרעולי פנים יידו אבנים לעבר מטיילים סמוך למעיין השילוח. היא פונתה לקבלת טיפול רפואי. זמן קצר אחר כך החלו הערבים ביידוי אבנים לעבר 'בית מיוחס' – בניין של תושבים יהודים בכפר השילוח. אירועי זריקת האבנים באזור אף גרמו לכך שהמשטרה המליצה לנוסעים להגיע לכותל המערבי מכיוון הרובע היהודי, ולא לעבור בכביש הסמוך לכפר.

בתוך כך נמשכת חקירתם של הצעירים שתקפו באבנים את מכוניתו של דוד בארי, מנכ"ל עמותת אלע"ד, לפני כשבועיים. ביום א' עצרה משטרת ירושלים לחקירה את הנער מוחמד מנסור בן ה-12, תושב הכפר, החשוד ביידוי האבנים לעבר בארי. מנסור הוא הילד שנפגע ממכוניתו של בארי, כפי שנראה בסרטון שתיעד את האירוע. הוא שוחרר למעצר בית למשך שבועיים. במקביל, הוגש כתב אישום נגד צעיר בן 21 תושב הכפר, בגין יידוי אבנים אל מכוניתו של בארי.

בצד היהודי, בינתיים, מתארגנים לטיפול אזרחי בהתפרעויות מסכנות החיים. ארגון אלמגור, שהעומד בראשו מאיר אינדור נפצע מיידוי אבנים בדרכו מהר הזיתים, מתכוון להקים שתי חזיתות פעולה נגד האלימות הערבית בירושלים. האחת, הקמת ועדה מקצועית-ציבורית שתבחן פתרונות שונים על מנת להביא את האלימות לקיצה, במישור הביטחוני, המשפטי ועוד. הוועדה, שחברים בה פלמח זאבי, משה פלד, מאיר אינדור ואחרים, תאסוף עדויות של אנשים על תרחישי התפרעויות שחוו. במקביל, מקים הארגון מערך מתנדבים נושאי נשק בתיאום עם המשטרה, אשר ילווה משפחות ויחידים המבקשים לעלות להר הזיתים ולהתייחד עם זכר יקיריהן.

יצויין כי בימים האחרונים הוקם מוקד אבטחה, המאפשר למבקרים בהר להזמין ללא תשלום ליווי של חברת אבטחה מהמכונית אל הקבר ובחזרה. המוקד, הפועל במימון משרדי השיכון והפנים, יפעל 24 שעות ביממה.