בשבע 414: שישים שנה לגל"צ

פרופ' אלי פולק, העיתונאי קלמן ליבסקינד ןפרופ' דן כספי עונים על השאלה: האם צה"ל זקוק לתחנת רדיו ועד כמה גל"צ משקפת את רוח צה"ל?

ירעם נתניהו , י"ג בחשון תשע"א

רדיו הבועה התל אביבית / קלמן ליבסקינד - עיתונאי, מעריב

במדינה דמוקרטית, תחנת שידור צבאית כדוגמת גלי צה"ל היא חיה לא נורמלית, מכמה סיבות: 

הראשונה, מדובר במבנה מגונה שבנתה המדינה המאפשר לצעירים להשתמט משירות של ממש ועדיין לקבל לגיטימציה. אמנם נכון שאי אפשר לדרוש מכולם לשרת בסיירת גולני ונכון שלצבא יש צורך גם בשי"ן-גימ"לים, בנהגים ובטבחים. אבל גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי לא יצליח להסביר לי למה צה"ל צריך חייל במדים שישדר את המשחק של מכבי חיפה בזלצבורג וחיילת שתדווח על הפקקים באיילון, ולמה לחייל בגדוד נחשון אסור להביע דעה פוליטית, אבל לכתב המדיני של גלי צה"ל מותר.

הבעיה השנייה, והחשובה לא פחות, היא שגלי צה"ל בשישים שנות קיומה הייתה ונותרה כלי תקשורת תל אביבי, החי בבועה שמאלנית אשכנזית שמנמנה, המנותקת מסביבתה, כזו שכדי לשדר משׂדרות צריכה לשגר לשם ניידת שידור. המתנחלים, הדתיים, החרדים, שומרי הכשרות, מדליקי נרות השבת ותושבי הפריפריה – כל המיעוטים שביחד מהווים את רובה של המדינה – מקבלים בתחנה יחס השמור לאורחים. גלי צה"ל היא לא הבית של איש מהם. מי שכן מרגיש שם בבית הם מחבלים בהווה ובמילואים. רון נחמן, ראש עיריית אריאל, יכול רק לחלום על היום שבו יקבל יחס דומה לזה שמקבל בתחנה ריבחי רנטיסי מחמאס. אני זוכר כיצד במהלך מבצע 'עופרת יצוקה', כשצה"ל טען שמחבלים בכירים מתחבאים במרתף של בית החולים שיפא, ראיין רזי ברקאי את מנהל יחידת הטראומה של בבית החולים וביכה עמו את המצב כאילו היה שדר ברדיו של האומות המאוחדות. גלי צה"ל מזנבת בצה"ל וברוח הלחימה שלו וכל אגורה שמופנית אליה היא אגורה שלא הושקעה בביטחון המדינה.

צה"ל זקוק לדוברים, לא לשדרים / פרופ' אלי פולק - יו"ר האגודה לזכות הציבור לדעת

צה"ל לא זקוק לתחנת רדיו. צה"ל זקוק לדוברות יעילה, ולהבנת תפקידה של התקשורת בעת מלחמה. ניסיון העבר הלא רחוק באירוע המשט מלמד שאפילו מי שהיה מפקד גל"צ וכיום הוא דובר צה"ל, אבי בניהו, לא הצליח להחדיר לצבא את החשיבות בהסברה תקשורתית נכונה. גם אם התחנה הייתה חדורה ברוח קרב, ספק אם הייתה מצליחה להרים תרומה ניכרת למאמץ המלחמתי. בעידן הרב ערוצי, צה"ל חייב ללמוד לנצל את כל ערוצי התקשורת כדי להדוף את שקרי האויב. יש להניח שהתקציב המושקע בגל"צ ובחיילים המשרתים בתחנה היה יכול לתרום תרומה הרבה יותר חשובה להצלחת הצבא בלוחמה התקשורתית ביחידת דובר צה"ל, מאשר ככתבים מיותרים בתחנה ציבורית מיותרת. תחנת רדיו של הצבא מלכתחילה חשודה כמוטה וככזאת איננה יכולה לתרום תרומה ממשית למאמץ המלחמתי. 

שבועת האמונים של צה"ל כוללת בתוכה את המשפט "להקדיש את כל כוחותיי ואף להקריב את חיי להגנת המולדת ולחירות ישראל". הרוח המנשבת מגל"צ מתאפיינת באמונים למקצוע העיתונות במקרה הטוב ובפוסט ציונות במקרה הרע. התחנה גם לא מתאפיינת באתיקה ציבורית שניתן להתפאר בה. שקיפות היא מילה זרה. מועצה ציבורית שיכולה לכוון ולפקח על פעילות התחנה – אין. נציב קבילות בעל סמכויות – אין. דיווח תקני על פעילותה הכלכלית לוועדת הכלכלה של הכנסת – אין. תחרות לא הוגנת לרדיו המסחרי – יש ויש. חיילים משרתים שירות חובה בתחנה ש-40 אחוז מתקציבה בא ממקורות מסחריים. האם לשם כך נוצר חוק שירות חובה? ואין שום סיבה שמדינת ישראל תשקיע משאבים בכלי תקשורת ציבורי נוסף על רשות השידור. יש להפריט את התחנה, ויפה שעה אחת קודם.

בית ספר לתקשורת / פרופ' דן כספי - ראש המחלקה לתקשורת, אוניברסיטת בן גוריון

מבחינה פורמלית, צה"ל אינו זקוק לגל"צ. מי שזקוקה לה היא מדינת ישראל. מדוע? כי גל"צ הפך לבית ספר לאומי לתקשורת. בששת העשורים לגל"צ, התחנה הפכה לבסיס ההכשרה הטוב ביותר לאנשי תקשורת בישראל. ובאמת, אם מסתכלים היום על אמצעי התקשורת האחרים רואים את בוגרי התחנה ממלאים את התפקידים הבכירים ביותר. ויש לכך משמעות שהאליטה בתקשורת היא מבית גל"צ, משום שהאליטה הזו התחנכה לעבוד מתוך אילוצים מסוימים ומתוך תפישות שידור מאוד מסוימות, ואולי משום כך אין הרבה פלורליזם בתקשורת הישראלית.

וכעת לחצי השני שבשאלה – מה הכוונה "רוח צה"ל"? איני מבין המושג הזה ואת משמעו ומה מסתתר מאחוריו. אני כן יכול לומר כי היום גל"צ אינה תחנה צבאית, אלא תחנה אזרחית לכל דבר. וכמו כל אמצעי התקשורת, היא משקפת את החברה הישראלית. לא צריך לצפות שגל"צ יהיו הטרוגניים לחלוטין, כי לכל אמצעי תקשורת יש האופי שלו. כל התפישה שאמצעי התקשורת צריכים לשקף בצורה סטטיסטית ומדויקת את מה שקורה בחברה ובצה"ל אינה מקובלת עליי. הרי לכל אמצעי תקשורת יש שליחות חינוכית, ולכן תחנה לא צריכה לשדר את כל גוני המוזיקה הישראלית אלא גם לחנך את הציבור גם למוזיקה איכותית או למוזיקה מסוימת. גם לעיתון 'בשבע' יש שליחות חינוכית ובהתאם לדרכו זו הוא ממלא את תפקידו.

תשובות הגולשים:

יש לסגור את תחנת גלי צה"ל בגלל הסיבות הבאות:
גלי צה"ל נשלטת כבר תקופה ארוכה ע"י שדרים שכולם אנשי שמאל ומשקפת את עמדותיהם השמאלניות בכל נושא ונושא. גם בתקופה שאורי אורבך שידר בגלי צה"ל בתכנית 'הכל דיבורים' כפעמיים בשבוע במשך כשעה עם שדר אחר שגם הוא שמאלני, כל השדרים האחרים היו אנשי שמאל. אני אזרח מן השורה לא מוכן לממן בכספי תחנה שמאלנית שמתוקצבת ע"י משרד הביטחון.
החיילים בגלי צה"ל משרתים בתפקידים משניים ואף אחד מהם אינו מנחה או מגיש תכנית קבועה כמו שהיה בשנים הראשונות בתחנה. כמו כן, כמעט כל התכניות אינן מיועדות לחיילי צה"ל אלא דומות לתכניות כלליות שמשודרות גם בתחנות האחרות.
שידורי הפרסומות המשולבים בין התכניות כדי לממן חלק מתקציב התחנה מאפשרים לתחנה להתחרות בתחנות אחרות פרטיות.
ועוד שתי הערות: אפילו העיתונאי השמאלני נחום ברנע תמך בשעתו בסגירת גלי צה"ל בגלל הסיבות הנ"ל. הליכוד לא יעיז לסגור את תחנת גלי צה"ל עקב הקשר ההדוק בין ראש הממשלה ביבי נתניהו לבין ברק.

גלעד אורי, אלקנה

בוקר טוב, שטח כבוש

רדיו צבאי בהחלט יכול להיות דבר נחוץ. לרדיו גזה ישנו פוטנציאל לעידוד הכוחות וחיזוק המורל בצורה משמעותית, כמו בסרט הקלאסי 'בוקר טוב, וייטנאם'.
אך כאשר הרדיו הצבאי מפסיק לחזק את המורל, ותחת זאת חוזר ומשדר ללוחמים כי הם מבצעים 'פשעים' על אדמה 'גזולה', מזכיר להם את חברם השבוי ש"הממשלה שכחה", מפלג אותם, ומדכא להם את הנחישות, צדקת הדרך והמורל - אזי הוא עושה בדיוק להיפך. רדיו כזה אנחנו לא צריכים.

ירון רימר, ראש העין