בשבע 414: מכתבים למערכת

אם נחנך לתפישה של "אין דין ואין דיין" התוצאה תהיה "על חרבך תחיה".

קוראים כותבים , י"ג בחשון תשע"א

מסר לא חינוכי

משמעות פיטוריו של ד"ר גבי אביטל מתפקיד המדען הראשי של משרד החינוך היא שהחינוך בישראל לא יתבסס על ערכי מסורת ישראל והיהדות, ולא על עמידה על אמונה ודעה.

החינוך בישראל אמור להעביר לתלמידים ערכים הומניים, ערכי מדינה יהודית וערכי הדמוקרטיה. החינוך להבדיל בין טוב ורע נובע מתפיסתנו את שאלת היקום ועליונות הבריאה. ובאין אמונה בבורא עולם, איך נסביר את ערכי היהדות, את זכותנו על הארץ ואת ערכי הדמוקרטיה ?

אם נחנך לתפישה של "אין דין ואין דיין" התוצאה תהיה "על חרבך תחיה".

לכן, טעה שר החינוך בפיטוריו של אביטל. חבל שדווקא בשעה שהשר סער מגלה אומץ בניסיון לחזק את החינוך למורשת ישראל, להטמעת מקצועות הליב"ה בכל מוסדות החינוך ולקידום מוסדות ההשכלה הגבוהה, הוא נסוג מתפישת עולמו ונכנע ללחצי התקשורת והאקדמיה .

פינחס צבעוני, כרמיאל

* * *

לא למתנדבים

הנשיא שמעון פרס צודק בהחלט בביקורת שמתח על הקיבוצים בעניין מעברם הכלכלי מהחקלאות לתעשייה. המעבר הזה היה בעוכריהם, והיווה את אחד הגורמים החשובים להתערערות מעמדם הרוחני-אידיאולוגי.

כך גם בעניין קליטתם והעסקתם של עובדים זרים מחו"ל המכונים 'מתנדבים'. חיבורם של הללו עם חברי הקיבוצים וצאצאיהם הביא להטמעתה של תרבות זרה ביישובים האלה, ולהשתרשותן של השפעות שליליות כמו התעסקות עם סוחרי ומשתמשי סמים, והתחברויות שהביאו בסופו של דבר לרבים מהם לרדת מהארץ ואף להתבוללות בנכר.

אומנם בשנים האחרונות פחתה בהרבה תופעת המתנדבים, אך כפי שפורסם בימים אלה, יש מי שמתכנן לחדש אותה בהיקף הרבה יותר גדול.

אם אכן יתגשם הדבר, הוא יביא כנראה למכת אגרוף מוחצת אחרונה, לאידיאל הקיבוצי. לא חבל?

יוסף בלכר, תל-אביב