בשבע 414: חיליק פרנק, נגן וזמר

בעקבות אלבום חדש 'שירה חדשה' של ההרכב 'הלב והמעיין'

ירעם נתניהו , י"ג בחשון תשע"א

ההרכב היצירתי 'הלב והמעיין' החל את דרכו לפני כשנתיים, וכבר קוצר הצלחות. על התמהיל הייחודי אחראי נאור כרמי (שעבד עם ברי סחרוף, מאיר אריאל) שמלבד הקונטרבס מביא עמו גם את העיבודים הייחודיים ואת האש החב"דית. בלבו של ההרכב נמצא חיליק פרנק – נגן קלרינט שגדל בלב לִבּה של חצר חסידות ברסלב בשכונת מאה שערים. אליהם הצטרפו הכנר אורן צור (ארז לב ארי, א-גרויסע מציאה) ואריאל אלאייב האקורדיוניסט שמשלים את ההרכב בגוונים ובנגיעות מהמזרח.

ייחודו של ההרכב הוא בהלבשת ניגונים חסידיים עתיקים בלבושים עכשוויים. בימים אלו רואה אור אלבומם 'שירה חדשה', ובו מתארח אביתר בנאי. במסגרת פסטיבל תל אביב מופיע ההרכב היום, יום חמישי, בצוותא.

חיליק פרנק, התחלתם בקטן – בתכנון ערב ניגוני חצרות חסידיים – ומצאתם את עצמכם ממלאים אולמות ולא עומדים בביקוש הקהל. חשבתם שלנישה כמו ניגונים יש קהל רב כל כך?

אני לא רואה את הניגונים כנישה, כי אני עֵד לקהל רב שאוהב ניגונים. בעיניי, הניגונים היום מתחילים את התהליך שעברה המוזיקה היהודית – היא התחילה כמשהו נישתי והפכה להרבה מעבר לכך. אבל בכל זאת כשנאור הציע לי לעבוד במשותף, אפילו דחיתי אותו בשלבים הראשונים כי לא חשבתי שזה יצליח. שמחתי לגלות שבדור שלנו אנשים מאוד מחפשים את עצמם בכל התחומים, וזה בא לידי ביטוי גם במוזיקה.

אתה חסיד ברסלב ונאור חסיד חב"ד. בחירת הניגונים לאלבום הייתה פשוטה?

לניגונים אין פוליטיקות והם נחלת הכלל, ולכן אין בעיה לכל אדם להתחבר, גם אם הוא מחסידות אחרת. את הניגונים אני בחרתי כי אני טבעי בתחום. לא היה קשה לבחור אותם כי בחרתי את הניגונים שהכי דיברו אליי באותו זמן.

מה דעתך על המוזיקה החסידית של היום?

הרבה מהמוזיקה המוגדרת היום חסידית היא דבר, זול כי היא חיקוי של דברים מהגויים. הרבה מהעיבודים הם חיקוי ואין כל התפתחות. המוזיקה החסידית האותנטית היא זו שיצאה מתוך מקומות ומצבים אמתיים של אנשים. אדם שהיה בצרה הלחין ניגון לפי המצב הנתון, כמו ניגון בשעת גזרות הגויים, ניגון בשעת שמחה עצומה. היום הניגון הוא לשם ניגון ומסחור והוא לא יוצא מהנפש באמת. לטעמי, קרליבך היה האחרון שבאמת הביא ניגונים. לא די להלחין, אלא צריך להביא אותו ולהוריד אותו לעולם.

באלבומים הקודמים שלך, כמו 'שמחה לארצך' ו'ניגוני מירון' לא שרת אלא רק ניגנת. מה קרה שבהרכב הנוכחי החלטת גם לשיר?

זו לא הייתה החלטה שלי. אני לא חושב שאני זמר. אני רחוק מזה ואני יודע בדיוק את המקום שלי. העניין הוא שהחברים בתזמורת החליטו שאני אשיר, בניגוד לדעתי. ולהפתעתי, גיליתי תגובות אוהדות מאנשים והבנתי שכנראה זה הוסיף לאלבום.

איך נוצר הקשר עם אביתר בנאי?

נאור אמר לי שאביתר ראה אותי בכל מיני שמחות, והניגונים דיברו אליו. במקרה אני ואביתר נפגשנו בהתוועדות חסידית, הוא שר ואני ניגנתי, והתחברנו חזק. נאור העלה את הרעיון שאביתר יתארח באלבום, אביתר התלהב וכל השאר היסטוריה.

נראה שבאלבום הזה כיוונתם גם לציבור הכללי ולא רק לדתי.

בניגוד למפיקים ואנשי שיווק, מעולם לא היו לי כוונות לכוון לציבור מסוים. אצלי הבחירות נעשות בשליפה, מתוך הלב. אני לא חושב שיש הבדל מהותי בין התקליטים הקודמים לבין זה, ואני לא חושב שהאלבום שלנו מדבר דווקא ליהודים, אלא אפילו לגויים ששומעים ניגונים.

מה צפוי באלבום הבא?

אמנם האלבום הראשון והחדש הוא על טהרת ברסלב, אבל בע"ה האלבום הבא יהיה מוקדש לניגוני ויז'ניץ.

yiramne@gmail.com