בשבע 414: נאמן למקוריות

אמנם לא הכל ברור באלבומו החדש של איתן קלינמן, אבל כדאי לתת הזדמנות לכנות, למקוריות ולהשקעה המוסיקלית

אמציה האיתן , י"ג בחשון תשע"א

 'עומד להשתנות', איתן קלינמן

"החיים הגדולים בנויים מרגעים קטנטנים. טיפות טיפות, טעמים צבעים וקולות, והכל כה ברור אבל לא כל כך מובן. אל תדאג, אתה אחלה בן אדם".

אל דאגה, לא עברתי לכתוב שירה. זהו ציטוט מתוך שיר הנושא באלבום החדש של איתן קלינמן – 'עומד להשתנות'. נראה לי שהציטוט הזה יכול להסביר די במדויק את הרגשתי לגבי האלבום; "הכל כה ברור אבל לא כל כך מובן. אתה אחלה בן אדם". לא אתיימר להגיד שהבנתי את כל השירים, וגם לא אנסה לשכנע שהתחברתי לכל הביצועים, אבל לאיתן אני יכול להגיד בקלות: אתה אחלה בן אדם. במשך עשר שנים הוא משקיע ממרצו ומזמנו כדי להעלות על הדיסק את מה שלבו אומר לו, בלי להתבייש ובלי להתחנף למאזין. כתושב פדואל, היה זה טבעי שיבחר במוסיקאי הקרוב ללבו ולביתו, הלא הוא עמיחי קופל המוכשר. את קופל שמעתי פעמים רבות, במסגרת הרכב 'פסיפס' וגם בהזדמנויות אחרות. יש לו כישרון טבעי, אבל הוא לא הסתפק בו והלך ללמוד מוסיקה באופן מקצועי. ואכן, הדבר ניכר במוסיקה שהוא יצר ובעיבודים לאורך האלבום - גם מגוון גדול של סגנונות וגם הקפדה על  הרמוניות נכונות. הכתיבה של קלינמן נובעת מכל הלב ומתוך המציאות שבה היה בזמן הכתיבה. כך למשל השיר 'דמעות הראל', נכתב "בליל רוח שורקת ובצל טנקים מחרישים, עם תום לוויתו של עלם החמודות סגן הראל שרם".

קלינמן לא ניחן בקול מהסוג של זמרי המופעים הגדולים והלהיטים המושמעים, אבל הוא יודע לשיר ואפילו משקיע בפיתוח הקול ובשירה מדוייקת. כמובן, אי אפשר בלי רבי נחמן מברסלב, שמבקר גם בשיר הנושא של האלבום, ומצוטט בשיר 'יכולים לצעוק'. יש גם ביצוע של לחן אחד של יוסי גרין, למילים "עוד ישבו זקנים וזקנות" וגם פה חייב להיות משהו מקורי - התוספת של המדרש המקדים את הציטוט על רבי עקיבא וחבריו שעלו להר הבית וראו שועל יוצא מבית קודשי הקודשים. בקיצור, התרשמתי מההשקעה והמקוריות, לא הבנתי הכל, אבל כמו שאומר המחבר, "הכל עומד להשתנות".