בשבע 414: הניקיון בעשירון העליון

כלי התקשורת עסקו בהרחבה השבוע בפרשת העובדת הזרה הלא חוקית שהועסקה אצל משפחת ברק.

שמואל אדלמן , י"ג בחשון תשע"א

כלי התקשורת עסקו בהרחבה השבוע בפרשת העובדת הזרה הלא חוקית שהועסקה אצל משפחת ברק. כזכור, למרות שרעייתו של ברק, נילי פריאל, הודתה באשמת העסקתה של עובדת ללא אשרה, המליץ היועץ המשפטי לסגור את התיק מחוסר תשתית ראייתית. זאת לאחר שצוות חוקרים מיומן הכולל אנשי שב"כ לא הצליחו לאתר את העובדת הזרה. למרבה ההפתעה, בבוקר יום א' הצליחה כרמלה מנשה, כתבת קול ישראל, לאתר בקלות את העובדת ולהעלותה לשידור. ההישג העיתונאי שם ללעג את מערכת החוק והעלה את התמיהה האם אי מציאת אותה עובדת הוא תוצאה של מערכת אכיפה כושלת, או של מערכת שיודעת לתגמל את מקורביה ואת אנשי השררה. בשפה עממית יותר: האם מישהו סידר לשר הביטחון קומבינה משפטית?

ואולם מעבר לכך עולה שאלה מוסרית נוספת. מכיוון שלא מדובר במטפלת סיעודית אלא בעוזרת ניקיון, ניתן לתהות מדוע הגברת ברק היתה חייבת לשכור דווקא את שירותיה של עובדת זרה לעבודות משק בית?

הכנסתו החודשית של רמטכ"ל לשעבר, המכהן כשר וח"כ בהווה מאפשרת בקלות להעסיק ישראלים צמאי עבודה. אפשר למשל, כמחווה של רצון וכדוגמה אישית, לחפש חיילים וחיילות משוחררים שישמחו לעבוד בבית השר.

בתגובה לפנייתנו אומרת דיינה גינזבורג, מנכ"ל תנועת 'במעגלי צדק' המנסה להטמיע את ערכי הצדק  של היהדות בתחומים חברתיים:

"התורה בפרשת המלך מלמדת אותנו שאין אף אחד מעל החוק. 'לבלתי רוּם לבבו מאחיו' (דברים יז:כ). לא יכול להיות שנבחר ציבור רואה את עצמו מעל החוק, והחוק במדינת ישראל לא מאפשר להעסיק עובדים זרים במשקי בית"..   

ביחס לדוגמה האישית הנדרשת מנבחרי ציבור אומרת גינזבורג:

"הדוגמא האישית באה לידי ביטוי בציות לחוק. חובתנו כולנו - כחברה השואבת השראה ממורשת ישראל - לוודא שאנחנו מעסיקים כל אחד ואחד בצורה חוקית והוגנת, צורה שמכבדת את צלם האלוקים הטמון בכל אדם".