בשבע 415: בנייה ממשלתית עכשיו

כדי לבלום את השתוללות מחיר הדיור על הממשלה לקחת פיקוד ולחזור לבנייה תקציבית

ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) , כ' בחשון תשע"א

מצוקת הדיור והאמרת מחירי הדירות בישראל נמצאים בחודשים האחרונים בראש סדר היום התקשורתי, אולם נדמה שראש הממשלה ושרי ממשלתו אינם מוכנים לעשות די על מנת לפתור את הבעיה. הפתרון היחיד, אשר עשוי לפצות על המחסור בדירות הקיים בשוק, הוא מעבר לבנייה תקציבית ממשלתית, גם אם לפרק זמן מוגבל, במבצע אשר יוסיף למלאי הדירות 100-150 אלף דירות חדשות. בנייה תקציבית, למי שכבר הספיק לשכוח, היא מצב בו המדינה מקצה קרקעות לקבלנים מתוך מלאי הקרקעות שברשותה, מוציאה את הבנייה עצמה למכרז בין הקבלנים השונים, ומכתיבה למעשה את מחיר השיווק של הדירות תוך מתן גב כלכלי לפעולת הבנייה עצמה. באופן כזה ניתן לבנות מספר גדול של יחידות דיור תוך זמן קצר, עקב חיסכון בזמן ובעלויות לעומת השיטה היחידה הקיימת היום, בה המדינה מוציאה את הקרקעות למכרז והקבלנים נאלצים לשלם עליהן מחירים גבוהים.

לבנייה התקציבית ישנם אמנם חסרונות תיאורטיים מסוימים, בעיקר בחוסר היכולת הממשלתית ליהנות ממנגנון ויסות הביקוש וההיצע המתקיים בשוק חופשי, אולם במחסור העצום הקיים כיום בשוק, חיסרון זה כמעט שאיננו קיים בפועל והוא תיאורטי בלבד. ההקפאה בפועל של המטרופולין המרכזי במדינה – עיר הבירה ירושלים וסביבותיה הינה צעד מלאכותי ומנוון שיש לו חלק מרכזי במחסור בשוק הנדל"ן.

המחסור הגדול בדיור, הנובע מחוסר תכנון נכון ומניתוח לא נכון של צורכי השוק, במיוחד בכל הנוגע למגזר הדתי והחרדי, מביא בכנפיו גם תוצאות חיוביות כגון פנייה מוגברת למגורים בערים מעורבות וביישובי פריפריה. אולם, גם למאגר זה יש סוף וגם במקומות אלו המחירים עולים ומתרחקים מהישג ידן של השכבות החלשות יותר. חשוב לציין כי בנייה תקציבית לבדה לא תפתור את חוליי השוק, אשר נובעים בחלקם ממחסור בידיים עובדות מיומנות בענף, אשר מקשה על הקבלנים לבצע פרויקטים. גם במחסור זה התחלנו לטפל בוועדה לנושא העובדים הזרים שאני עומד בראשה, אולם הדברים הם בבחינת טיפה בים הצרכים העצום.

הכותב הוא יו"ר האיחוד הלאומי