בשבע 415: שבוע לאחר שהוקמה, מתפרקת ועדת הרבנים לבחינת גיורי צה"ל

פרשת הגיורים שעורך צה"ל מעוררת בימים האחרונים סערה בתוך מועצת הרבנות הראשית לישראל.

רוני ארזי , כ' בחשון תשע"א

פרשת הגיורים שעורך צה"ל מעוררת בימים האחרונים סערה בתוך מועצת הרבנות הראשית לישראל. ביום חמישי האחרון החליטה המועצה על הקמת ועדה לבחינת כשרותם של הגיורים שנעשו עד היום בצה"ל. אך בשבוע החולף התפטרו שלושה מחמשת חברי הוועדה:  היו"ר - הרב יהודה דרעי, וכן הרב רצון ערוסי והרב יעקב רוז'ה.

על פי החלטת מועצת הרבנות, תפקיד הוועדה היה להמליץ לרב הראשי, הרב שלמה עמאר, על דרכי הפעולה בהן יש לנקוט לאור המחלוקת סביב תוקף הגיור הצה"לי, לאחר שגורמים חרדיים טענו כי הגיורים בצה"ל מקלים בדרישות ההלכה מעבר למותר. את מסקנותיהם היו אמורים חברי הוועדה להגיש לרב עמאר ולרב הראשי לצה"ל, הרב רפי פרץ, בתוך ארבעה חודשים.

הסיבה לפרישת שלושת הרבנים לא נמסרה מפורשות, אך גורם ברבנות העריך כי העילה למהלך היא ההחלטה שלא להעניק לוועדה את הסמכות להכריע בסוגיה. גורם אחר אמר מנגד כי "הרב יהודה דרעי ניסה להתנער מהעניין מהרגע הראשון, משום שידע שמדובר בנושא סבוך".

כעת נותרו בוועדה הרב יהודה פרץ והרב יצחק רלב"ג, אך גורם בסביבתם רומז כי "אין להם כל כוונה לכהן במסגרת ועדה מצומצמת או חסרת שיניים".

יו"ר מפלגת הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, בירך על התפרקות הוועדה ואמר בהודעה שפרסם: "אין בי שום צער על פירוק הוועדה לבדיקת גיורי צה"ל. מה שמצער ומדאיג הוא הניסיון להטיל דופי בגיורי צה"ל, שכולם נעשים ללא שמץ של סטייה מן ההלכה היהודית".

ארגון רבני צהר קרא לרבנות "לעמוד באומץ מול המנסים להטיל דופי ביהדותם של יהודים כשרים. על הרבנות הראשית לאמץ את המתגיירים ולקבל אותם כיהודים כדת וכדין לכל דבר כמו שנצטווינו בתורה, במקום לגרום להם סבל ממושך וחוסר ודאות".

במפלגת ישראל ביתנו החליטו לנקוט במהלך שכנגד, וחברי הכנסת דוד רותם ורוברט אילטוב הגישו הצעת חוק המבקשת לאסור כל אפשרות לביטול גיורים שנעשו ושייעשו במסגרת צה"ל. בדברי ההסבר להצעה נאמר כי "על מנת למנוע כל ספק ולהסיר עננה מעל ראשי המתגיירים בעבר והלומדים לצורך גיור עתה, מוצע לקבוע בצורה ברורה והחלטית, כי גיורים הנעשים, או שנעשו בעבר, בצה"ל, הינם גיורים כדת וכדין, וכי כל גופי המדינה יכירו בהם ולא יוטל בהם ספק".