בשבע 415: הפרקליטות לא מוסרת קלטות המתעדות את אירועי עמונה

אחרי שמחקה את כתב האישום נגד מנחם בקוש, החליטה סגנית נשיאת בית משפט השלום בירושלים, לשוב ולמחוק את כתב האישום

יאיר שפירא , כ' בחשון תשע"א

לפני ארבע וחצי שנים פתחה הפרקליטות בהגשת כתבי אישום נגד מפגינים צעירים שפונו מהיישוב עמונה. הסנגוריה הציבורית, שהתגייסה להגן על רבים מהצעירים, דרשה מיד עם פתיחת ההליכים, באמצעות עו"ד אלי פוקסברומר, כי הפרקליטות תעביר לסנגוריה את מלוא החומר המצוי בידי המשטרה שמתעד את העימות האלים. הפרקליטות סירבה, והדיון בעניין הגיע לשולחנו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים עודד שחם. באולמו של השופט הוסכם על היקף החומר שתעביר התביעה לידי סנגוריהם של הצעירים. חצי שנה חלפה, והסנגוריה הציבורית הודיעה לשופט שחם כי הפרקליטות העבירה רק חלק קטן מהחומר שהוסכם עליו. הפרקליטות והמשטרה הודיעו מצדן כי כל החומרים שאותרו נמסרו, ושרוב חומרי התיעוד והחקירה פשוט אבדו. השופט שחם הורה לפרקליטות להעביר לידי הסנגורים תיעוד חתום בידי חוקרים של פעולות החקירה שנעשו כדי לאתר את החומר האבוד, אך למרות שחלפו מאז שלוש וחצי שנים, הפרקליטות והמשטרה לא מילאו את צו השופט.

לפני שנה החליטה השופטת פרידמן-פלדמן למחוק את כתבי האישום של בקוש, ושל דודו שוורץ - צעיר נוסף ששירת אותה עת כקצין קרבי - בגלל אי העברת החומר. התביעה ערערה לבית המשפט המחוזי בירושלים. הרכב המחוזי שדן בעניינו של שוורץ לחץ על נציגי הפרקליטות, ואלו נאלצו להסכים למחיקת כתב האישום. ההרכב שדן בעניינו של בקוש ביקש להותיר עוד זמן לפרקליטות למלא את צו בית המשפט, והחזיר את התיק לשופטת פרידמן-פלדמן. השופטת המתינה שנה, ומשלא התקבל החומר המבוקש החליטה כאמור שוב למחוק את כתב האישום. בשל התחמקות הפרקליטות והמשטרה ממסירת החומרים לסנגוריה, צפויים כתבי האישום להסתיים בקרוב במחיקה או בעסקאות נדיבות עם המדינה.

החומר שהפרקליטות והמשטרה לא הצליחו לאתר נוגע למאה ארבעים ושלוש תלונות נגד שוטרים מתוך מאה וחמישים שהוגשו למח"ש. צילומי המזל"ט המשטרתי שתיעד את האירועים נעלמו כלא היו. כך גם עלה בגורלם של התדריכים שנמסרו לכוחות לפני תחילת הפשיטה המשטרתית האלימה. המשטרה טענה כי הקלטות שתיעדו את רשתות הקשר באירוע מוחזרו במרכז הקשר של המשטרה מטעמי חיסכון, ולכן לא התאפשר לה לספק את החומר. בקשת הסנגוריה לבדוק מה עלה בגורל העתקי ההקלטות בתיקי התחקיר של מבצע הפינוי לא נענתה עד היום.

מדוע מתחמקת המדינה מלמלא את צו בית המשפט ולמסור את החומר? "לא ניתן לשלול את האפשרות שהמשטרה ידעה היטב מדוע אינה מעבירה את החומר", אומר עו"ד פוקסברומר. "מרחפת עננה כבדה של חשד לפיו החומר היה מפליל שוטרים רבים שפעלו בעמונה".