בשבע 415: חשיפת המסמכים על המלחמה בעיראק

מפקדי צבא ארצות הברית דוחים את הטענה כי עצמו עין אל מול העינויים שביצעו חיילי צבא עיראק בעציריהם, מאז השתלטה ארה"ב על בגדד.

יאיר שפירא , כ' בחשון תשע"א

ח"כ בן ארי למזכ"ל האו"ם: "ארה"ב נוקטת במוסר כפול והגיע הזמן לדרוש הסברים"

בתגובה ראשונה לחשיפת מאות אלפי מסמכים המתעדים את ההתעללות שעברו העצירים בעיראק, באתר האינטרנט 'וויקיליקס', אמר הגנרל ג'ורג' קייסי כי הצבא האמריקני ניסה למנוע מהשלטונות בעיראק לבצע את המעשים. לדברי הגנרל, במקרים בהם נתקל חייל אמריקני בהתנהלות שכללה אלימות כלפי עצירים, הוא התערב ודיווח מיד למפקדיו.

עם זאת, מהמסמכים שפורסמו בסוף השבוע, אותם כתבו בעיקר חיילים בשטח, עולה כי ארצות הברית פעלה לטייח אלפי מקרי מוות שגרמו חיילים אמריקניים בנקודות בידוק, וכן כוחות הביטחון העיראקיים, תחת פיקודו הישיר של ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי. בדיווח נאמר כי אל-מליכי אף זכה לתגמול כספי גדול מאיראן על מעשי הרצח, האונס והשוד.

בעקבות הפרסום, שיגר ח"כ מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי פנייה למזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בדרישה להוציא צו מעצר בינלאומי לכל הבכירים המעורבים בפרשה. "ארצות הברית נוקטת במוסר כפול. על כל מחבל שנהרג בישראל מבקשים הסברים, והגיע הזמן לדרוש את אותו הדבר מאובמה", כותב בן-ארי. "העובדה שהפנטגון מבקש להעלים מפני העולם את הפשעים הללו מלמדת שיש לממשל בארה"ב מה להסתיר", כתב בן-ארי והוסיף בציניות: "אני משוכנע שהשופט גולדסטון, שהתמחה בכתיבת דוחות על פשעי מלחמה, יוכל לתרום מניסיונו ומהיושרה שלו לטובת החקירה".

אתמול (ד') חשף מייסד וויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', כי בקרוב יפרסם האתר מסמכים הנוגעים לפעילותו של השלטון ברוסיה. "כדאי שהקרמלין ייערך לפרסומם של מסמכים מביכים רבים הנוגעים לממשלה ולאנשי העסקים במוסקבה", הצהיר.