בשבע 416: מכת ברק

החלום האמריקני של ברק אובמה מתחיל להיסדק: למרות הכריזמה האישית והגיבוי התקשורתי, העם בארה"ב הוציא לאובמה כרטיס צהוב

רוני ארזי , ד' בכסלו תשע"א


יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, מרק צל: הפסדם של הדמוקרטים עלול לדחוף את אובמה ללחוץ על ישראל כדי לצבור 'הישגים' במדיניות החוץ בעקבות כישלונו, אובמה עלול ללחוץ חזק יותר להישג מדיני במזרח התיכון.
שנתיים בלבד אחרי שכבש בסערה את כס הנשיא, נאלץ מנהיג הדמוקרטים בארה"ב, ברק אובמה, להתמודד עם מפלה קשה בבחירות אמצע הכהונה. עשרות מושבים בבית הנבחרים האמריקני יאוישו מעתה על ידי רפובליקנים, שיהפכו לרוב השלט בקונגרס. בראיון מיוחד ל'בשבע' עם היוודע התוצאות, אומר עו"ד מארק צל מאלון שבות, המכהן כיו"ר הסניף הישראלי של המפלגה הרפובליקנית, כי אמנם מדיניות החוץ של אובמה לא הייתה במוקד הבחירות, אך היא בהחלט יכולה להיות מושפעת מהן.

מהן תוצאות הבחירות, נכון לעכשיו, ומהי משמעותן המעשית?

"ממה שידוע כעת, אובמה והדמוקרטים הובסו בשלוש זירות: התבוסה המרשימה ביותר היא בבית הנבחרים, שם כבשנו לפחות 60 מושבים באופן שמבטא את מחאת הציבור נגד המפלגה הדמוקרטית ונגד אובמה ומדיניות הפנים שלו. הזירה השנייה היא הסנאט, שם איבדו הדמוקרטים שמונה מושבים ונשארו עם רוב דחוק של נציגים, והזירה השלישית היא הפרלמנט והמשילות בכל מדינה ומדינה. שם הצלחת הדמוקרטים עשויה להשפיע מאוד על מערכת הבחירות לנשיאות בעוד שנתיים".

המצב החדש עשוי לסנדל את אובמה ואת המהלכים שהוא יבקש להעביר מעתה?

"אני לא חושב שזו המשמעות של העניין. אובמה מוחלש מעט, אך עדיין יש לו אפשרות להעביר, אפילו בכוח, כמעט כל חקיקה שירצה. גם במדיניות חוץ וביטחון, יש לו הרבה סמכויות והרבה מרחב תמרון והוא לא צריך את תמיכת הקונגרס בשביל להעביר מהלכים בעניינים כאלה. מערכת הבחירות הזו בעצם לא השפיעה באופן פורמאלי עליו, אבל יכול להיות שהוא יצטרך להיות זהיר יותר מעכשיו, כי הוא מסתכל על 2012 ועל המכה האמיתית שהוא ספג כעת. אם הוא רוצה באמת לשנות את הדרך, הוא חייב להתחיל לשתף פעולה עם הרפובליקנים - מה שהוא לא עשה בשנתיים האחרונות".

מה יכול היה אובמה לעשות כדי לא להגיע לתוצאות כה מרות?

"בציניות אפשר לומר שהוא יכול היה לשנות את האישיות שלו... הציבור מרד ומחה בבחירות האלה על השיטות שלו. למרות כל הנאומים היפים וההופעות המרשימות במרוץ ב-2008, מאז שהוא נבחר הוא נכנס למעין מבצר עם כל העוזרים שלו והתנתק. בנוסף לכך הוא הרגיז את העם. ב-2008 הוא הבטיח שינוי והציבור חשב שהוא התכוון ליחס של וושינגטון לעם, אבל מה שהוא התכוון כנראה זה לשינוי ניכר ועמוק בכל המבנה של ארה"ב. כך למשל, ברפורמה במערכת הבריאות שהוא הצליח להעביר בכוח וההתייחסות שלו לעניין המסים ובזבוז הכספים כדי לתקן את הכלכלה".

הפלשתינים טוענים שישראל בחשה בבחירות בארה"ב כדי להחליש את אובמה. מה דעתך?

"עניין מדיניות החוץ של אובמה הוא עקרוני ועיקרי עבורנו, אבל האמת היא שהנושא הזה כמעט שלא היה רלבנטי בבחירות האלה. בוודאי לא ישראל והפלשתינים. הציבור לא התייחס לזה. מדובר שוב בדמיון הערבי המפורסם. אין לזה פשוט כל קשר למציאות. לישראל אין את הכוח להתערב בבחירות בארה"ב".

עו"ד מארק צל / יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל

איך התוצאות ישפיעו על המדיניות האמריקנית מול איראן?

"השאלה היא איך העולם הרחב או האיראנים עצמם יתייחסו להתפתחויות בבחירות. בעיני האויבים, שכבר תפסו את אובמה כאיש חלש, עכשיו הוא חלש עוד יותר. אני צופה שהגורמים האלה, ובהם איראן ורוסיה, ימשיכו ואפילו יגבירו את ההשתוללות שלהם".

מה אתה אומר על הטענה שדווקא כישלונו של אובמה בנושאי פנים ידחף אותו לעסוק יותר במדיניות חוץ ולהביא ל'הישגים' שם?

"ייתכן מאוד, ויש תקדימים לזה עם נשיאים אחרים. קלינטון למשל הוא דוגמה מצוינת. הוא התחיל את הקדנציה שלו עם אג'נדה בענייני פנים ונכשל לגמרי. ואז, כשהדמוקרטים איבדו את הרוב בבית הנבחרים והסנאט, הוא התחיל להתעסק בתחום החוץ ובפרט במזרח התיכון".

עניין פולארד עלה באחרונה לכותרות. מה עושה המפלגה הרפובליקנית למען שחרורו?

"כשפולארד נתפס זה היה בעת כהונה של הרפובליקנים. מקורות מוסמכים שאני מכיר בקרב הבכירים של אותם הימים אומרים שמה שפולארד עשה הוא משהו שהם באמת לא יכולים לסלוח לו עליו. אני לא מאמין שמשהו יקרה כעת".

אובמה ירוץ לכהונה שנייה?

"כן. יכול להיות שמישהו ירצה לרוץ נגדו, אבל קשה לי להאמין שהוא יימנע מלרוץ כמועמד. יש רק דוגמה אחת לנשיא שהפסיד בבחירות אמצע והתפטר וזה לינדון ג'ונסון, שהתפטר בעיקר על רקע המלחמה בוייטנאם".

מי המועמדים הריאליים להתמודד מטעם הרפובליקנים על תפקיד הנשיא ה-45?

"ריאליים אני לא יודע, אבל יש כמה פנים חדשות שאנחנו צפויים לראות עכשיו מתלבטים אחרי הניצחון הזה. כך למשל הסנאטור מריו רוביו מפלורידה, סוזן מרטינוס מושלת ניו מקסיקו, מיט רומני המושל לשעבר של מסצ'וסטס, שרה פיילין המפורסמת ועוד. ג'ון מקיין, לעומתם, כבר מבוגר מדי ולא צפוי להתמודד על התפקיד".