בלוג אישי: ישיבות ה"|": למה צריך לתקן כשאפשר להרוס

משה למפרט, ח' בשבט תשע"ה,

הרב צבי ישראל טאו
הרב צבי ישראל טאו
צילום: מיכאל יעקובסון

לשאלת קוראים: האמור על דעת הכותב בלבד.

אני לא חושב שיש גוף שמגדיר את עצמו ציוני דתי (למרות שעל זה יש הרבה חולקים) שזכה לכ"כ הרבה מנות שנאה כמו ישיבת הר המור. אנשי הפלג האטטיסטי הזה שיגעו לאורך הקדנציות האחרונות את אנשי הבית היהודי ואת הסוס הטרויאני שלהם יוני שטבון בעודם מורים להצביע לש"ס (בפעם האחרונה הרב טאו הורה להצביע לש"ס או לאגודה, בלי החלטה ספציפית). גם בפרשת הרב הראשי לישראל הם עשו הכל כדי להכשיל את מועמד הציונות הדתית והעדיפו את מתחרהו שחור- הכיפה.

פרישת אלי ישי על רקע הסכסוכים בש"ס הייתה משולה מבחינתם לזכיה בפייס: אלי ישי הוא סוג של חרדי-ציוני שלא רחוק מהם אידיאולוגית. כאן קיבלה הקבוצה הזו את היכולת שלהם לנסות להתקדם פוליטית שהרי את קשריהם עם ה"בית היהודי" הם שרפו ככל יכולתם.
נאמנים לגישה שלהם שלפיה הם  ורק הם ולא אף אחד אחר, הם עמלו קשה להפיל ולהשפיל את אנשי עוצמה יהודית ולהשפיל אותם. אחד הנציגים המפורסמים שלהם, הרב שלמה אבינר, אחד מראשי נציגיהם אף התראיין לאתר המדון "סרוגים" והכפיש שם את העולים להר הבית שמיכאל בן ארי (שהדוקטורט שלו על הר הבית בין השאר) הוא מהמעודדים הראשיים שלהם.

או בלשונו של מנהל פורום פופולארי שהיה מעורב במאמאצי תלמידי הישיבות לאיחוד:

"היו מגעים לאיחוד עם אלי ישי והכל היה טוב ויפה, ואף השגנו תמיכה של רבנים חרד"לים עצמאיים כמו הרב לבנון ונוספים, כשאיתם אפשר היה להגיע להסדר סביר על המחלוקות העניניינות והאישיות.
אפילו הר הבית זה קשקוש, הרב מאזוז הסכים לנושא הר הבית, והגיע להסכם עם רבני חב"ד שהיה מקובל על מיכאל בן ארי
במקביל רבני הקו דחפו את הרב הגר כנציג שלהם, ומרגע שהתחילו להתערב אנשי ה"קו" העניינים התחילו להסתבך. האחרונים עשו כל דבר שיכלו כדי להכשיל את כל מי שלא חושב כמוהם ומבחינתם הלוואי והכל ישקע בים"

 

_____________________________________

אחוז החסימה מאז ומתמיד (במיוחד לאחר טראומת 1992) היה חסם בעד השארתם של פוליטיקאים קיימים ונגד התברגותם של חדשים. לפני כשני עשורים משה פייגלין חיפש דרך להשתלב בפוליטיקה הישראלית. המפד"ל דאז לא הייתה אופציה וכן מפלגת הפיצולים שכונתה בהמשך "האיחוד הלאומי" (4 ח"כים מ-3 מפלגות שונות, בסופה)  ודומותיה גרמה לו (בין השאר) למצוא את מקומו בליכוד.

אחוז החסימה גם גרם ל-2 המנדטים של תומכי הרב כהנא הי"ד וממשיכיהם, להיכשל פעם אחר פעם בהכנסת נציג לכנסת. בפעם האחרונה היה זה נפתלי בנט וצוותו שהשקיע כספים בקמפיין נגטיבי שמטרתו הייתה למנוע מהם לעבור את אחוז החסימה, אליו הם היו קרובים.
גם מתפצליה של ש"ס בפעם הקודמת (הרב חיים אמסלם ונציגיו של המחזיר בתשובה אמנון יצחק) נחסמו בו.
זה לא מקרה שנפתלי בנט תמך בהתלהבות בהעלאת אחוז החסימה. הוא יודע שמתנגדיו הפוליטיים מפוצלים ושכל גוש כזה שווה לא יותר משני מנדטים. רף של 4 מנדטים הוא בלתי עביר עבורם.