איך לעבור גם את הדרך אל חג החירות בשלום?

אריה אשדת, כ"ח באדר תשע"ה,

הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהן
צילום: דניאל שטרית, פלאש 90

בס"ד

שלום לכולם.

חג הפסח הוא חג של חירות, אבל, כמו על כל דבר גדול, גם בשביל החירות הזאת צריך לעבוד לא מעט.

עיקר העבודה היא כמובן בתחום הרוחני, אבל, כידוע, גם ניקיון הבית דורש זמן ומאמץ רב. לכן, במשפחות רבות זהו זמן מתוח, עם פוטנציאל גבוה למריבות.

מה עושים?

ראשית, עובדים על עצמינו על מנת שנזכור בכל העת שגם הכעס הוא חמץ, וגם אותו צריך לסלק מכל פינות הבית.

בנוסף, מתחילים את ניקיונות הפסח עם תיאום ציפיות ברור, על מנת שכל אחד מבני הבית, הורים וילדים, יידע בדיוק מה מצופה ממנו. מומלץ לנסות ככל האפשר להתאים את התפקידים לכשרונות וההעדפות של כל אחד מבני הבית.

כזכור, עבודת הפרך אצל פרעה, הייתה כאשר ניתנה עבודה אנשים לנשים, ועבודת נשים לאנשים. לכן, צריך לחשוב על כל משימה, למי היא מתאימה יותר מכל, כך שלא יחוש שזו עבודת פרך. אגב, לא תמיד מה שנתפס כעבודת נשים, בהכרח שנוא על הגברים, וכן להיפך. ההתאמה צריכה להיות לפי האדם עצמו, ולא בהכרח לפי מינו.

מה שבטוח – חשוב להתחשב בכוחות של כל אחד. לדוגמא: בעל שאשתו בהריון, חשוב מאוד שיזכור למהר ולעשות את העבודות שמצריכות כוח רב, כדי שלא יווצר מצב שמתוך הלחץ של ההכנות, תאלץ אשתו לעשות זאת. דוגמא נוספת: אישה שבעלה עובד בעבודה קשה ומאומצת, וחוזר עייף הביתה, חשוב שלא תצפה ממנו להגיע ומייד להיכנס לעבודה, אלא תאפשר לו לנוח לזמן מספיק כדי לחדש את כוחותיו.

גם לגבי הילדים, חשוב להתאים כל דבר לכוחות. ניתן לעשות גם משחקים ותחרויות שיכניסו שמחה וכיף לעבודות הפסח. לילדים גדולים אפשר להבטיח טיול בימים האחרונים שלפני הפסח, במידה ובעזרתם נצליח לסיים עד אז את העבודות.

ולסיום - החשוב ביותר הוא לשמור על עין טובה, ולזכור שלעולם לא שווה לפגוע זה בזו בשביל עוד עזרה קטנה. כשצריך, ניתן לבקש את העזרה בנעימות. פניה לבן הזוג ללא האשמה, מתוך אמון ברצונו לעזור, עשויה להוביל לתוצאות טובות בהרבה, מבלי לפגוע באווירת הבית.

בשבוע הבא, אתן מספר טיפים כיצד לעבור גם את המפגשים המשפחתיים בחג בשלום.

 

בברכת פסח כשר ושמח,

אריה אשדת - טיפול זוגי, הדרכת הורים והרצאות.

054-4533450

www.tipul-yehudi.co.il