בט"ר ניצנים - לידתו בחטא

משה למפרט, י"ב באלול תשס"ו,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
(בט"ר - בסיס טירונים)
 
הפעם אני פחות אתמקד בסיפורי טירונים, ואשתדל להתמקד בעיקר בדברים הסמויים יותר, אלו שאולי פחות שמים אליהם לב תוך כדי.
 
 
מטושטש עקב הצילום מנסיעה. שימו לב לבתים הרחוקים עם הגג האדום ולחדשים.
 
נוסעים לבסיס. אומרים באוטובוס ש"אתם בדרך לניצנים ולכבות את הפלאפון כי זו נסיעה צבאית". קצת לפני הבסיס רואים עוד  עבודה צבאית נפלאה: מחנה הפליטים בניצן. במבט קצר ניתן להבדיל בין המבנים היפים שנבנו לפני הגירוש עבור התקשורת לבין אלו שנבנו בחופזה אחריו. מבפנים כמובן - הכל אותו זבל.
או כמו שהוגדר על ידי מישהו באוטובוס - סדנת מוטיבציה לפני הטירונות.
 
עם הגעתי לבסיס הבנתי ששובצתי בפלוגת ביני"שים. זה דווקא היה נחמד ופתר הרבה מאוד בעיות של מניין וכיוצ"ב. במהלך הטירונות כמובן עברנו אימוני נשק, מטווחים וכל זה, כמו כמעט כל חייל (וחיילת... אבל זה נושא אחר) בראשית דרכו בצבא. לך תדע מתי עוד אשתמש בזה...
 
הסגל בסך הכל היה בסדר. המפקדים התעללו בצורה נסבלת (בכל זאת טירונות) מלבד איזה סמל, לא נשארנו שבתות בבסיס (למעט עונשים של כמה חבר'ה שלא קמו באיזה יום) ובסך הכל היה אפילו נחמד.
אבל בכל זאת היו שם כמה דברים שהפריעו לי.
 
 
הסיבה לכותרת הפרובוקטיבית
 
בט"ר ניצנים הוקם בשנת 97 לטעותם עם ה"פריסה מחדש" ב"שטחים" שבתקופת ה"פעימות" של ממשלת נתניהו. הבסיס המקורי שהכשיר טירונים לרובאי 02 היה בבסיס חורון שממזרח לשכם.
כמו עוד לא מעט בסיסים אחרים שהוזזו באותה תקופה, גם הוא סולק משטחי ארצנו המשוחררת והועבר למיקומו הנוכחי מדרום לאשדוד.
 
אוייבי העם והמדינה ברחבת כלא "דקל" בבאר שבע, י"א אב תשס"ה
צולם בהסתר
 
ביום השני לנוכחותי בבסיס עברתי ראיון על ידי מפקד כיתה. כמו את חבריי לפלוגה הוא שאל כל אחד איזו מוטיבציה יש לו לשרת וכו'. בהחלטה של רגע סיפרתי לו איך שבשנה שעברה תפסו אותי לובשי מדים ירוקים וזרקו אותי יחד עם הקבוצה שבה הייתי לכלא, ואיך בשם אותם מדים שהוא (ואני) לובשים בדיוק עכשיו, גורשו יהודים לכלבים.
להפתעתי הנ"ל סיפר בשקט כי היה מפקד ביחידה די מובחרת וכי ישב בכלא על סירוב-גירוש. הוא לא אמר לי את זה אבל אני משער שזו הסיבה שהוא הועבר לפיקוד על טירונים.
 
 
בהמשך חברים שלי ביררו את העניין, ומסתבר שכל סגל הפיקוד של הבסיס היה קשור ברמה זו או אחרת לפשע הנתעב בקיץ שעבר. רובם בכלל לא חושבים שזה פשע.
אלה מפקדיך ישראל.
 
 
בפעם הבאה:
  • מהי השאלה העשרים במבחן סיכום הטירונות
  • רוח צה"ל
  • סוף טירונות פלוס פלוס.
  • בית הכנסת
ועוד.