די לחוסר האחריות

משה למפרט, ז' בתשרי תשע"ו,

האגם באומן
האגם באומן
צילום: עמיר אלוני

הפוסט הזה הולך להיות אכזרי ולגעת בעצבים חשופים. מי שזה לא מתאים לו - שיוותר מראש.

התופעה הזו צצה פעם אחר פעם: אנשים מסכנים באמת, שעשו מהלך חסר אחריות ונכשלו בו מתחילים לבכות שיעזרו להם. המקרה האחרון הוא אלמנתו של אמיר אוחנה, שמת, בנסיבות שנחקרות, באגם בעיר האוקראינית "אומן".

אם קוראים קצת בין לבין, המנוח היה חולה אפילפסיה, ואף חברת ביטוח נסיעות לא הסכימה לבטח אותו לקראת המסע לארץ לא בדיוק מערבית ובעלת ניסיון אנטישמי רב שנים ורוויה בדם יהודי רב שנצבר בה באלפיים שנות הגלות.

באחד האתרים פורסמה תמונה לפיה יש שלטים מלוכלכים בגרפיטי "נ נח" (ברוסית/אוקראינית) שאוסרים כניסה לנהר. 

חברות הביטוח לא מורכבות מצדיקים גדולים או רשעים גמורים. הן מורכבות בעיקר מאנשים שלמדו לחשב את הסיכון שיקרה משהו על מנת לתמחר אותו. אם הללו סרבו לבטח את הנוסע כנראה שהייתה להן סיבה טובה.

אם נקרא עוד קצת יותר, נבין שהמנוח הלך להתבודדות, במקום מסוכן ולא עדכן אף אחד במעשיו כדי שניתן יהיה לפחות ללוות אותו מרחוק ולוודא שהוא בסדר. (הגופה נמצאה בשבת האחרונה, בבגדי חג וללא נעליים וגרביים. ככה"נ נפל למים בהתקף ומת בטביעה. ייתכן שאם היה מלווה אותו חבר הוא היה חי היום)

"הוא הבעל שלי והחיים שלי ואני לא יכולה בלעדיו אפילו דקה"

הסרטון הזה של האלמנה אמנם כאוב, אבל הציטוטים השונים מהפייסבוק של האלמנה ומשפחתה מקוממים. האלמנה מרגישה שהכל תקוע ו"שוכחים" (כך בסרטון שלה), בה - בשעה שכל העולם (זק"א השקיע שם מליוני שקלים) "נהפך" כדי למצוא את בעלה. 

אם זה מזכיר לכם את הסגנון של משפחת שליט, אתם לא טועים. גם שם המשפחה סחטה מדינה שלמה באמצעים דומים (אם כי במינוף תקשורתי הרבה יותר גדול).

ערוץ ה"חדשות" הפייסבוקי היה מלא בתלונות של גולשים שכועסים על השלטון שלא עוזר (או לא עוזר מספיק), וממהרים ומקשקשים עוד ש"מגיע לו". מדינת ישראל, לדבריהם, צריכה לבזבז מליוני שקלים אותם גזלה מאזרחים יצרניים באיומי בית-סוהר, על הצלת אנשים חסרי אחריות שנסעו לארץ זרה קרה ועויינת ללא ביטוח מתאים.

זה אולי כואב לכתוב את זה, אבל הגיע הזמן שאנשים יתחילו לקחת אחריות על ענייניהם. אני אשמח לעזור (הן בעזרה מעשית והן כצדקה) לאדם שפעל באופן סביר והסתבך, למי שחולה במחלה נדירה ויש הצדקה אמיתית לטיסות לחו"ל (הרבה מדי פעמים זה מיותר), לאדם שעבד כל חייו אבל קרס כלכלית.

אני לא מתכנן לתרום שקל לחסרי אחריות שלא פעלו בכללי "העולם הזה", והניחו שהקב"ה או רבי נחמן יעזרו להם, ומתנגד בתוקף שיבזבזו את כספי המיסים שלי עבור עזרה מהסוג הזה.