מדוע תמיד ההפסד יהיה מרובה. על יתרונות, חסרונות ובחירה

נתנאל קראוס, ז' בשבט תשע"ו,

בכל דבר יש יתרונות וחסרונות. לפעמים היתרון מובהק יותר, לעיתים החסרון מובהק יותר. ויש גם מקרים בהם היתרון והחסרון לא נצפים מראש. ככה זה. נוסף על כך, בחירה בהכרח תמיד תוביל להפסד המרובה על הרווח. הסיבה לכך פשוטה למדי שכן בחירה בדבר מה מונעת אפשרויות אחרות שהיו מתאפשרות מבחירות אחרות. אם בחרנו ללמוד במקום מסוים הרי שבחרנו לא ללמוד בכל המקומות האחרים. אם בחרנו לגור במקום מסוים או בחברים טובים ספציפיים או בתחביבים כאלו ואחרים. אם בחרנו בשעה זו לעשות דבר מה. כל בחירה מונעת בחירות רבות, על יתרונותיהן וחסרונותיהן.

בעת שיחה על  בחירה לרוב בורחים מהר מאוד לדיון פילוסופי על בחירה חופשית, דיון אשר רלוונטיותו לחיי היום יום מוטלת בספק. גם בלי לערב השגחה אפשר להטיל ספק רב בנוגע לקיומה של בחירה חופשית. ישנם אילוצי חיים, נטיות מצד נפש האדם, פיתויים, השכלה ועוד משתנים אשר לא בהכרח בשליטתנו כל אימת  שאנו באים מרצון או מתוך צורך לבצע החלטה. בסופו של דבר מדובר בפן פרקטי, מעשי, כלל לא תיאורטי.

גם לא לבחור זו בחירה, הבחירה בפאסיביות, בלסמוך על.. מי ומה שלא יהיה.
יש בחירות שקשה לאפס אותם, לחזור אחורה בחרטה. לשים לב שהחסרונות עולות על היתרונות, לפחות באופן סובייקטיבי, ולהתמיד במסלול. תמיד מפסידים משהו, בעצם מפסידים המון דברים אולם תמיד יהא זה המשהו שהפסדו הוא הבולט. 
סלט נחתך, היא מספרת על חיי נישואין, על אובדן של עצמאות, על ויתור עבור. זו דוגמא אחת. אנשים זוכים בלוטו ובצעד מהיר של חשיפה מוותרים על חיי חברה תקינים. זו דוגמא שנייה. האדם צריך לעשות את הטעות כדי להבין את משמעותה, את המעשה כדי להשכיל על ההשלכות. האדם לא תמיד מסוגל לתופעות הלוואי. בדרך כלל נצרכת הסתגלות והשלמה, וזה לא אומר שהוא יאהב את הבחירה באמת, אולי רק כשכנוע עצמי, כחיזוק.

ישנם שמנסים להרוויח את הכל. מי שמקבלים סיפוק רב מלהוציא את עצמם מהכלל. הם יביטו על אחרים בביקורת ולא ינועו יחד איתם. ישנם אנשים שנהנים לעקוף תורות ארוכים, היכן שהסדר נאכף על ידי טוב ליבם של אנשים, על ידי חינוך. כך יהיו מי שיתירו לעצמם לעקוף היכן שיוכלו. לעקוץ, לקחת, לזלזל. זו גם סוג של בחירה. גם לה מתלווים תופעות לוואי. לבסוף אנשים נכנעים לחברה, יש חוקים מחייבים שלא ניתן לחמוק מהם. מיסים, הוכחות מתחייבות למען צבירת רכוש, מטלות ציבוריות, תעודות. אישורים. עוד שנייה גם המזומן יעלם. הכל צריך להיות בשליטה. זו גם סוג של בחירה. גם לה יהיו תופעות לוואי.


גם פה יש פלוס ומינוס.


למה אי אפשר רק יתרונות. שמשהו אחד ישפיע רק על משהו אחד. למה החיים הם שרשרת  ארוכה של יחסי גומלין. תמיד החזק יפותה לנצל את כוחו לרעה. ריווחו של אחד יהיה הפסדו של אחר. הלא צפוי לא ייצפה. היכן שמלאכת התיקון תהא נצרכת באופן קבע. זו גם סוג של בחירה לברוא כך עולם, מן הסתם גם לה יהיו תופעות לוואי.

עד כמה חיינו מוכתבים על ידי הסובב?
האם גם אנו היינו בוראים כך עולם?