גנטיקה וסרטן השד: תוצאות מפתיעות של מחקר שערך מכון NIH

יחיאל נגלברג, ו' בחשון תשע"ח,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

לאחרונה, פרסם המכון הלאומי לסרטן בארה"ב, ה- NIH, תוצאות מחקר ייחודי מסוגו על הקשר בין גנטיקה לסרטן השד. כידוע, פחות מ-10% ממקרי סרטן השד הם על רקע גנטי ובשאר המקרים לא נמצא בד"כ גן הגורם באופן ישיר למחלה. אולם, בנשים הנושאות את גן BRCA, הסיכון למחלה הוא גבוה במיוחד. עד היום, היו הערכות כלליות לגבי הסיכון ללקות בסרטן השד במקרים אלו אולם לא היה ידוע הסיכון המדויק.

החידוש במחקר החדש הוא איכותו וגודלו. במחקר עקבו באופן פרוספקטיבי (עתידי) אחר  6000 נשים נשאיות לגן BRCA1  ו-3800 נוספות עם BRCA2 ונבדק הסיכוי לפתח סרטן שד עד גיל 80.  התוצאות הראו כי הסיכון המצטבר על גיל 80 לפתח סרטן שד בנשים הנשאיות לגן ה-BRCA1  הוא 72% והופעת השיא של המחלה בחולות אלה היא בגילאי 41-50. בנשים הנשאיות לגן ה- BRCA2 הסיכון לפתח את המחלה הוא 69% ושיא ההיארעות הוא בגילאי 51-60.

דר' ערן חדד, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי "אסף הרופא" מציין כי "נשים רבות, הנשאיות לגן ה- BRCA, מבקשות לבצע כריתה מניעתית ושחזור של השדיים ע"מ להפחית משמעותית את הסיכון ללקות בסרטן השד. באמצעות הכירורגיה המתקדמת והטכנולוגיות החדישות, ניתן לקבל מראה שד אסתטי, לעתים אף יותר מזה הקיים טרם הניתוח ולהפחית משמעותית את הסיכון לפתח את סרטן השד".