פס״ד תקדימי בנושא התיישנות בתביעות בעילת "הולדה בעוולה"

יחיאל נגלברג, כ"א בשבט תשע"ח,

מנהל המחלקה לרפואה דחופה בילינסון, פרופ' מייק דרשר
מנהל המחלקה לרפואה דחופה בילינסון, פרופ' מייק דרשר
צילום: דוברות

במאי 2012 ניתן פס"ד תקדימי בעניין תביעות בעילת רשלנות רפואית בגין הולדה בעוולה ("הלכת המר"). מדובר במקרים בהם נולד יילד בעל נכות, תסמונת, מוגבלות מולדת כלשהי, שלא אובחנו במהלך ההיריון, אף שניתן היה לאבחן אותן, ונטען כי אלמלא רשלנות הגורמים הרפואיים שטיפלו באם, הייתה נמנעת הולדתו. 

החידוש העיקרי ב"הלכת המר", הינו ביטול עילת תביעתו של הילד בגין ה"חיים בעוולה", והכרה בתביעת הוריו בגין "הולדה בעוולה". כתוצאה מכך נוצר קיצור מאסיבי של תקופת ההתיישנות להגשת תביעה. בעוד שע"פ המצב המשפטי טרם "הלכת המר" עמדו ליילוד 25 שנים להגשת תביעתו, הרי שבעקבות פסק דין זה, התקצרה תקופת ההתיישנות (של תביעת ההורים) ל-7 שנים בלבד.

עו"ד נאוה לאונר, שותפה במשרד כספי סרור ושות’: ״לאור הקיצור הדרסטי של תקופת ההתיישנות, נקבעו בהחלטות מאוחרות הוראות מעבר שונות להארכת תקופת ההתיישנות, בתנאים מסוימים, אשר אפשרו הגשת תביעת היילוד עד 31.12.17, גם כאשר חלפו 7 שנים מיום הלידה.

יחד עם זאת חשוב לדעת כי ישנם חריגים נוספים המאריכים את תקופת ההתיישנות. כך לדוגמא, מקרים בהם לתובעים לא היו ידועות העובדות המהוות את עילת התביעה, כאשר המום או המחלה התגלו רק בחלוף שנים ועוד. במצבים אלה ואחרים מתחיל מנין תקופת ההתיישנות רק מעת שהעובדות התגלו לתובעים.

לפיכך, מומלץ לפנות מוקדם ככל האפשר להיוועצות עם עו"ד המתמחה ברשלנות רפואית באשר לאפשרות הגשת תביעה ב"הולדה בעוולה", אף אם חלפו שבע שנים ומעלה מיום הלידה.״