דברים שמוצאים אצל ההורים בשבת

משה למפרט, ז' באלול תשע"ט,

ספר מחשבים
ספר מחשבים
צילום: ערוץ 7


מישהו עשה סדר במדפי הספרים אצל הוריי השבוע, מה שגרר לכך שבשבת האחרונה התגלגל לידי בטעות ספר על Visual Basic 6 שהוריי קנו לי לפני קצת פחות מעשרים שנה. ספר של אלף עמודים שקראתי חלק גדול ממנו במשך כמעט שלוש שעות.
פרט לצילומי מסך נוסטלגיים של הסביבה שאיתה התחלתי באמת לתכנת, הייתה לי הזדמנות לקרוא את הספר הזה בעיניים של מתכנת ואדם בוגר (יחסית 😉).


כמה נקודות שצפו ועלו לי בקריאה החוזרת:

1. כשאתם מלמדים (או מעודדים) ילדים ללמוד תכנות, הפידבק הגרפי מאוד חשוב. שפה כמו basic או תכנות לשורת פקודה זה נכון יותר מבחינת הסדר של ללמוד תכנות, אבל פשוט לא מושך את הילד.
שפה כמו VB פשוט נתנה לי חוויה די מיידית של לייצר משהו שפועל. אחר כך התחילו האתגרים אבל זה לגמרי סייע לי.

2. תמיד זכרתי שלמדתי את הספר הזה. מסתבר שזה לא נכון.
התחלתי ממנו. רפרפתי עליו אפילו. צברתי ביטחון והתחלתי לשבור את הראש בקיר כמו שאני אוהב. בדיעבד הייתי יכול להפיק ממנו יותר.
אבל האמת היא שדי מהר בכלל נדדתי לעולם של פיתוח אתרים עוד בתקופה שזה לא היה מיינסטרים.  הסיבה העיקרית של זה הייתה הצרכים החברתיים שלי שחייבו אותי לפתח אתרים ולא תוכנות לסביבת חלונות.

3. הספר עצמו ברמה גבוהה וכתוב טוב יחסית לזמנו. ממרחק השנים אפשר לסנן בין הסביבה עצמה (הלא רלוונטית בעליל) לבין עקרונות בסיסיים נכונים שאם הייתי מתעמק בהם יותר הייתי נהיה מתכנת טוב יותר כמה שנים קודם לכן.
מצד שני, לצפות לשיקול דעת ממתכנת מתחיל בן 13 עם הפרעת קשב זה כמו לצפות מהבן שלו ללכת לישון בזמן.

4. תחשפו את הילדים שלכם לעולם הזה (ולעוד כמה עולמות מקבילים). אם זה יתפס אצלם, זה שווה את זה.